Co Ty na to, aby wybrać się 32 km za Alicante i poczuć się jak Willy Wonka w fabryce czekolady? Zapraszam na pokład!

Villajoyosa to małe miasteczko we wspólnocie autonomicznej Walencji, które znakomicie sprawdzi się jako miejscówka na błogie lenistwo nad brzegiem morza. Zacznijmy jednak od jej nazwy, która już sama w sobie dużo mówi o tym miejscu. Mimo, że mieszkańcy często skracają ją do La Vila, to jej oficjalna nazwa Villajoyosa w dosłownym tłumaczeniu oznacza Wesołą Wieś. Zaciekawieni?

Villajoyosa - wesoła hiszpańska wieś i jej słynne fabryki czekolady! // Hispanico.pl
Ulice Villajoyosa nocą nabierają jeszcze lepszego klimatu.

Zespół historyczno-artystyczny Villajoyosa (Conjunto histórico-artístico de La Vila)

To grupa zabytków, w skład których wchodzą: stare miasto, renesansowe mury miejskie oraz gotycki kościół-forteca Iglesia de la Asunción. Czy w Tobie też ten ostatni wzbudził największe zaciekawienie?

Iglesia de la Asunción został zbudowany w połowie XVI wieku w czasie panowania króla Filipa II. Ufortyfikowana świątynia powstała w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się już inny kościół. Szybko okazało się, że elementy sakralne i militarne architektonicznie doskonale się z sobą skomponowały. Obecnie w całej prowincji Alicante znajdziemy jeszcze tylko dwa inne przykłady tego typu budowli – jedną we wsi Monforte del Cid i drugą we wsi Jávea.

Czekoladowy szlak w Villajoyosa!

Pyszną niespodzianką dla łasuchów będzie to, że Villajoyosa słynie nie tylko z dobrze rozwiniętego przemysłu turystycznego, ale także z produkcji szalenie pysznej czekolady!

Wszystko zaczęło się w XVII wieku, kiedy przypływający z Ameryki żeglarze zaczęli przywodzić z sobą egzotyczne produkty. Wśród nich znalazła się też czekolada. W 1810 r. w Villajoyosa powstała pierwsza fabryka czekolady, dzięki której to niewielkie miasteczko w Alicante stało się kluczowym eksporterem słodyczy we Wspólnocie Walenckiej.

Dziś na wszystkich chętnych czeka specjalny szlak turystyczny po lokalnych fabrykach czekolady. Na wycieczki można wybrać się z przewodnikiem z firmy zewnętrznej (np. z biura podróży). Jeśli jednak masz z tym trudność, nic straconego! Trzy najpopularniejsze fabryki czekolady w Villajoyosa (Chocolates Pérez, Chocolates Valor i Clavileño) oferują własnych przewodników, którzy z pasją przedstawią Ci proces wytwarzania swych pysznych słodyczy i pozwolą Ci się poczuć jak Willy Wonka. No, prawie… 🙂

Największym powodzeniem cieszą się czekoladowe wycieczki organizowane w sierpniu w ramach eventu Xocolatísima. Niemniej z podobnej atrakcji można skorzystać także w każdym innym terminie.

Plaże w Villajoyosa

Trzy kilometry plaż! Oto co czeka na wszystkich spragnionych kąpieli słonecznych. Najbliżej centrum miasta, a więc i ciesząca się największą popularnością, jest Playa Centro. Tutaj też w sezonie spotkamy najwięcej turystów.

Villajoyosa - hiszpańska wieś, która słynie z produkcji czekolady! // Hispanico.pl
Kolorowe domy przy plaży w Villajoyosa.

Równie popularna jest też Playa Paraíso oraz wiele innych mniejszych plaż takich jak: La Caleta, Racó del Conill, Playa del Torres czy Playa del Charco

Kiedy najlepiej odwiedzić Villajoyosa?

Tak naprawdę nie ma złej pory, ale jeśli jesteś fanem wydarzeń kulturalnych, to wybierz lipiec. Właśnie wtedy w mieście odbywa się festiwal Moros i Cristianos (Maurowie i Chrześcijanie), który cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród Hiszpanów, jak i wśród turystów z innych krajów.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
PODZIEL SIĘ

Dodaj pierwszy komentarz

avatar