Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiVillajoyosa - Kolorowe miasteczko i jego słynne muzeum czekolady

Villajoyosa – Kolorowe miasteczko i jego słynne muzeum czekolady

Co Ty na to, aby wybrać się 32 km za Alicante, poczuć się jak Willy Wonka i poznać historię produkcji czekolady? Zapraszam w podróż do najsłodszego miasteczka na Costa Blanca.

Villajoyosa (wal. La Vila Joiosa) to niewielkie miasto w regionie Walencji, które podobnie jak wiele innych miejscowości na wybrzeżu Costa Blanca, znakomicie sprawdzi się jako miejscówka na błogie lenistwo nad brzegiem morza. Nie brakuje tutaj malowniczych zakątków, które swoim wyjątkowym urokiem zachwycają turystów z różnych zakątków świata. Do takiego odbioru przyczyniają się w dużej mierze kolorowe domki, którymi wysadzane jest to miasteczko. To właśnie one są najczęstszymi bohaterami widokówek i fotografii.

Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego Villajoyosa uważana jest za niezwykle radosne miasto. Ten drugi skrywa się w samej nazwie miasteczka. W dosłownym tłumaczeniu na język polski jest to bowiem „Wesołe Miasteczko”. A jeśli ten argument to dla Ciebie wciąż za mało, zapraszam do dalszej części artykułu, którą zaczniemy od słodkiego przysmaku…

CIEKAWOSTKA: W dialekcie Walencji miasto nosi nazwę La Vila Joiosa, natomiast sami mieszkańcy często skracają ją do formy La Vila.

Czekoladowy szlak w Villajoyosa

Być w Villajoyosa i nie odwiedzić Muzeum Czekolady, to tak jakby nie być tu wcale! To miasto, którego wizytówką są czekoladowe wyroby, a odwiedzenie choć jednej wytwórni czekolady to absolutne must-see dla każdego łasucha. Ale po kolei.

Wszystko zaczęło się w XVII wieku, kiedy przypływający z Ameryki żeglarze zaczęli przywozić ze sobą egzotyczne produkty. Wśród nich znalazła się też czekolada. W 1810 r. w Villajoyosa powstała pierwsza fabryka czekolady, dzięki której to niewielkie miasteczko w Alicante stało się kluczowym eksporterem słodyczy we Wspólnocie Walenckiej.

Dziś na wszystkich chętnych czeka specjalny szlak turystyczny po lokalnych fabrykach czekolady. Na wycieczki można wybrać się z przewodnikiem (znajdziesz je np. na stronie GetYourGuide) lub na własną rękę. Trzy najpopularniejsze fabryki czekolady, które warto odwiedzić w Villajoyosa to: Chocolates Pérez, Chocolates Valor i Clavileño. Podczas zwiedzania dowiesz się, jak wygląda proces wytwarzania rozmaitych produktów z czekolady i będziesz też mieć możliwość odwiedzenia Czekoladowego Muzeum (Museo del Chocolate).

Kolorowe domki i plaże w Villajoyosa

Kolorowe domki przy plaży w Villajoyosa, Costa Blanca
Kolorowe domki przy plaży w Villajoyosa, Costa Blanca

Villajoyosa to idealna lokalizacja dla wszystkich spragnionych kąpieli słonecznych. Przejrzyste wody Morza Śródziemnego w połączeniu ze złocistym piaskiem plaż, nadmorską panoramą po jednej stronie i widokiem na kolorowe miasto po drugiej – tworzą wymarzone warunki do relaksu. Tutejsze plaże rozciągają się na długości ponad 3 km.

Numerem jeden jest niezaprzeczalnie Playa Centro (Plaża Centralna) – najbardziej popularna wśród turystów i mieszkańców. Chętni mogą skorzystać tu z wynajmu leżaków i parasoli, a jeśli podróżujesz z dziećmi – na pewno ucieszą się one ze znajdującego się tu placu zabaw. Plaża ta jest także dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Wśród innych popularnych plaż w Villajoyosa warto wymienić: Playa de los Estudiantes (Plaża Studentów), Playa Bon Nou, Plaża El Paraíso , Plaża La Caleta, Playa Racó del Conill, Playa del Torres, Plaża Xarco.

Malownicze plaże w Villajoyosa
Malownicze plaże w Villajoyosa

Skąd się wzięły kolorowe domki w Villajoyosa?

Villajoyosa to dawna wioska rybacka. Kolorowe domy w przeszłości pomagały rybakom i marynarzom zlokalizować ich domy, gdy znajdowali się na swych statkach. I choć dziś ta czysto użytecznościowa funkcja już nie bardzo znajduje zastosowanie, to tradycja malowania domów na różne kolory jest wciąż żywa i stanowi niezaprzeczalną wizytówkę tego uroczego miasteczka na wybrzeżu Costa Blanca. Będąc w pobliżu kolorowych domków, warto przespacerować się też wzdłuż rzeki Amadorio, gdzie możemy odkryć kolejne uroki okolicy.

Stare miasto i zabytki w Villajoyosa

Poza pięknymi plażami Villajoyosa posiada także kilka ciekawych zabytków, które z pewnością spełnią oczekiwania miłośników historii i architektury. W tej kategorii pierwsze miejsce zajmuje oczywiście starówka, na której wielowiekowe budynki tworzą niepowtarzalną atmosferę. To idealne miejsce na spacer, dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby odkryć wszystkie jego zakamarki.

Głównymi elementami historycznego centrum są: stare miasto, renesansowe mury miejskie oraz gotycki kościół-forteca Iglesia de la Asunción (kościół Wniebowzięcia). Szczególnie ciekawy jest ostatni z wymienionych, wybudowany w połowie XVI wieku w czasie panowania króla Filipa II. Ufortyfikowana świątynia powstała w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się już inny kościół. Szybko okazało się, że elementy sakralne i militarne architektonicznie doskonale się ze sobą skomponowały. Obecnie w całej prowincji Alicante znajdziemy jeszcze tylko dwa inne przykłady tego typu budowli – jedną we wsi Monforte del Cid i drugą we wsi Jávea.

WARTO WIEDZIEĆ: Inne ciekawe zabytki, które kryje starówka Villajoyosa to wieża Torre de San José oraz kapliczka La Ermita de San Antonio Abad.

Kiedy najlepiej odwiedzić Villajoyosa?

Tak naprawdę nie ma złej pory, ale jeśli jesteście fanami wydarzeń kulturalnych, to wybierzcie lipiec. Właśnie wtedy w mieście odbywa się festiwal Moros y Cristianos (Maurowie i Chrześcijanie), który cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród Hiszpanów, jak i turystów z innych krajów. W jego trakcie symulowany jest przebieg bitwy z 1538 roku, a całej fieście towarzyszą warsztaty, spektakle, koncerty i pokazy fajerwerków.

Wybierając się do Villajoyosa, musisz wiedzieć, że wieczorem to miasto nabiera szczególnego uroku...
Wybierając się do Villajoyosa, musisz wiedzieć, że wieczorem to miasto nabiera szczególnego uroku…

Miasteczko Villajoyosa warto odwiedzić także pod koniec wrześnie. To wtedy obchodzone jest święto patrona miasta, czyli Fiesta de San Miguel de La Vila Joiosa. W tym czasie Villajoyosa to idealne miejsce, aby zarówno lepiej poznać lokalną kulturę, jak i tutejszą gastronomię. A w tej królują przede wszystkim dania z ryb i owoców morza, takie jak: suquet de peix, arros amb llampuga, arros amb ceba, czy caldoso. Koniecznie zatrzymaj się w jednej z restauracji, by przekonać się, jak smakuje kuchnia tego regionu Hiszpanii.

Odkryj region Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.

Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY