Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiVillajoyosa - Wesołe hiszpańskie miasteczko i jego słynne fabryki czekolady!

Villajoyosa – Wesołe hiszpańskie miasteczko i jego słynne fabryki czekolady!

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Co Ty na to, aby wybrać się 32 km za Alicante i poczuć się jak Willy Wonka w fabryce czekolady? Zapraszam na pokład!

Villajoyosa (wal. La Vila Joiosa) to małe miasteczko w regionie Walencji, które podobnie jak całe wybrzeże Costa Blanca, znakomicie sprawdzi się jako miejscówka na błogie lenistwo nad brzegiem morza. Oprócz tego duża ilość osób odwiedza tę miejscowość także ze względu na tutejsze kolorowe domy. Zanim jednak przejdziemy do atrakcji, mam dla Was małą ciekawostkę. Dotyczy ona nazwy tego miasteczka, która notabene przez mieszkańców często skracana jest do La Vila. Oficjalna nazwa Villajoyosa brzmi jednak w moim odczuciu dużo lepiej, tym bardziej, że w dosłownym tłumaczeniu oznacza Wesołą Wieś! Musicie przyznać, że brzmi nieźle :).

Zespół historyczno-artystyczny Villajoyosa (Conjunto histórico-artístico de La Vila)

To grupa zabytków, w skład których wchodzą: stare miasto, renesansowe mury miejskie oraz gotycki kościół-forteca Iglesia de la Asunción. Czy w Tobie też ten ostatni wzbudził największe zaciekawienie?

Iglesia de la Asunción został zbudowany w połowie XVI wieku w czasie panowania króla Filipa II. Ufortyfikowana świątynia powstała w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się już inny kościół. Szybko okazało się, że elementy sakralne i militarne architektonicznie doskonale się z sobą skomponowały. Obecnie w całej prowincji Alicante znajdziemy jeszcze tylko dwa inne przykłady tego typu budowli – jedną we wsi Monforte del Cid i drugą we wsi Jávea.

Wybierając się do Villajoyosa, musisz wiedzieć, że wieczorem to miasto nabiera szczególnego uroku...
Wybierając się do Villajoyosa, musisz wiedzieć, że wieczorem to miasto nabiera szczególnego uroku…

Czekoladowy szlak w Villajoyosa!

Pyszną niespodzianką dla łasuchów będzie to, że Villajoyosa słynie nie tylko z dobrze rozwiniętego przemysłu turystycznego, ale także z produkcji szalenie pysznej czekolady!

Wszystko zaczęło się w XVII wieku, kiedy przypływający z Ameryki żeglarze zaczęli przywodzić z sobą egzotyczne produkty. Wśród nich znalazła się też czekolada. W 1810 r. w Villajoyosa powstała pierwsza fabryka czekolady, dzięki której to niewielkie miasteczko w Alicante stało się kluczowym eksporterem słodyczy we Wspólnocie Walenckiej.

Dziś na wszystkich chętnych czeka specjalny szlak turystyczny po lokalnych fabrykach czekolady. Na wycieczki można wybrać się z przewodnikiem z firmy zewnętrznej (np. z biura podróży). Jeśli jednak masz z tym trudność, nic straconego! Trzy najpopularniejsze fabryki czekolady w Villajoyosa (Chocolates Pérez, Chocolates Valor i Clavileño) oferują własnych przewodników, którzy z pasją przedstawią Ci proces wytwarzania swych pysznych słodyczy i pozwolą Ci się poczuć jak Willy Wonka. No, prawie… :). W przypadku fabryki Valor masz dodatkowo możliwość odwiedzenia słodkiego Muzeum Czekolady (Museo del Chocolate).

Największym powodzeniem cieszą się czekoladowe wycieczki organizowane w sierpniu w ramach eventu Xocolatísima. Niemniej z podobnej atrakcji można skorzystać także w każdym innym terminie.

Plaże w Villajoyosa

Kolorowe domy przy plaży w Villajoyosa
Kolorowe domy przy plaży w Villajoyosa

Trzy kilometry plaż! Oto co czeka na wszystkich spragnionych kąpieli słonecznych. Najbliżej centrum miasta, a więc i ciesząca się największą popularnością, jest Playa Centro. Tutaj też w sezonie spotkamy najwięcej turystów.

Równie popularna jest też Playa Paraíso oraz wiele innych mniejszych plaż takich jak: La Caleta, Racó del Conill, Playa del Torres czy Playa del Charco

Pozostałe zabytki i atrakcje w Villajoyosa

  • Torre de San José
  • La Ermita de San Antonio Abad

Kiedy najlepiej odwiedzić Villajoyosa?

Tak naprawdę nie ma złej pory, ale jeśli jesteś fanem wydarzeń kulturalnych, to wybierz lipiec. Właśnie wtedy w mieście odbywa się festiwal Moros i Cristianos (Maurowie i Chrześcijanie), który cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród Hiszpanów, jak i wśród turystów z innych krajów. Jeśli z kolei masz ochotę zobaczyć święto patrona miasta, przyjedź tutaj pod koniec września. Właśnie wtedy celebrowana jest tutaj Fiesta de San Miguel de La Vila Joiosa.


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w regionie Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
WalencjaAtrakcje w Walencji: Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias), Oceanarium w Walencji, BIOPARC Walencja, Stadion Mestalla, Targ Główny Mercado Central w Walencji, Ogrody Turii, Dolina i zamek Guadalest. Popularne miasta: Walencja 
AlicanteAtrakcje w Alicante: Zamek św. Barbary (Castillo de Bárbara), Jaskinie Canelobre, Wodospady Algar (Fuentes de Algar), Promenada Explanada de España, Muzeum Volvo Ocean Race, Port w Alicante (Puerto de Alicante), Park rozrywki Terra Mítica, Park naturalny El Peñón de Ifach, plaże w Alicante (np. Playa del Postiguet, Playa de San Juan), plaże w Torrevieja (np. plaża El Cura, Playa de la Mata, Playa de los Locos), Plaża Granadella (Playa de la Granadella) w miejscowości Jávea. Popularne miasta: Alicante, Benidorm, Torrevieja, Jávea, Santa Pola, Elche, Villajoyosa, Calpe, El Campello, Altea, Xàtiva, San Juan de Alicante, Guardamar del Segura, La Marina, San Miguel de Salinas, Sant Vicent del Raspeig, Pilar de la Horadada, Cabo Roig, Ciudad Quesada, L'Alfàs del Pi, komarka Baix Vinalopó
CastellónPopularne miasta: Castellón de la Plana
Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne