Casa Milà (La Pedrera) – kamienica Gaudiego w Barcelonie
5 (100%) 1 vote

Casa Milà to dom w Barcelonie powstały w latach 1906-1912. Jego budowę zlecił Pere Milà wraz ze swoją żoną Roser.

Casa Milà (La Pedrera) - Barcelona Atrakcje, zabytki, zwiedzanie // Hispanico.pl
Casa Milà to kolejna piękna budowla w stolicy Katalonii zaprojektowana przez Antoniego Gaudiego.

I pewnie nie było, by w tym budynku nic wyjątkowego, a Wy nie czytalibyście tego artykułu, gdyby nie to, że jego projekt stworzył Antoni Gaudi. Co więcej, Casa Milà to ostatni “świecki projekt” tego artysty, a przez wielu uważany za najbardziej dojrzały i doskonały.

Dzieło katalońskiego artysty przykuwa uwagę od pierwszego wejrzenia. Jeśli kiedykolwiek byliście w Barcelonie i przechodziliście ulicą Passeig de Grácia, to ten budynek na pewno nie umknął Waszej uwadze. Z wyglądu przypomina… nierównomierny kamień, pełen obłych wykończeń i falistych kształtów. Nic dziwnego, że Hiszpanie, nieco z przekorą ochrzcili go drugą nazwą – “La Pedrera”, która dosłownie oznacza “kamieniołom”.

To nie projekt Gaudiego. To arcydzieło Natury…

Casa Milà (La Pedrera) - Barcelona Atrakcje, zabytki, zwiedzanie // Hispanico.pl
Casa Mila położona jest w centrum Barcelony. Warto zobaczyć to dzieło Gaudiego z bliska.

Właśnie w ten sposób mówią o niej właściciele fundacji działającej na rzecz promocji i utrzymania tego budynku (Catalunya-La Pedrera Foundation). Trudno się z nimi nie zgodzić. Formy architektoniczne do których odwoływał się Antonio Gaudi jednoznacznie kojarzą się z tym, co możemy odnaleźć w naturze. Fasada przypomina taflę wzburzonego morza, żelazne balustrady balkonowe to dzika winorośl, kominy przypominają dym, a rozmieszczone na zewnątrz budynku sylwetki ptaków zdają się szykować do odlotu. Zobaczcie, jak tę ideę przedstawiają sami jej twórcy:

La Pedrera i dbałość o szczegóły

Casa Milà (La Pedrera) - Barcelona Atrakcje, zabytki, zwiedzanie // Hispanico.pl
Projekt Gaudiego zadziwia z każdej perspektywy.

Choć La Pedrera kojarzona jest przede wszystkim ze względu na swoja nietypową fasadę, również wnętrza tego budynku zostały przez Gaudiego bardzo mocno dopracowane. Sufit każdego pomieszczenia posiada odrębną formę gipsową. Wykończenia stolarskie i mozaika to również elementy, obok których trudno jest przejść obojętnie. Nawet okna nie mają przypadkowej formy – ich projekt wykonywał Josep Maria Jujol.

Casa Milà (La Pedrera) - Barcelona Atrakcje, zabytki, zwiedzanie // Hispanico.pl

W budynku znajdują się też dwa patia (“podwórka” wewnątrz budynku), dzięki czemu każde pomieszczenie jest wystarczająco doświetlone.

Jak powstała Casa Milà?

W czerwcu 1905 r. państwo Milà zakupili budynek na zbiegu ulic Passeig de Gràcia i Provence. We wrześniu tego samego roku Antonio Gaudi został zatrudniony jako główny architekt nowego domu. Kilka miesięcy później, bo już w lutym 1906 r. projekt został zatwierdzony przez miasto i rozpoczęto prace budowlane. Gaudi zdecydował się zburzyć poprzedni budynek i stworzyć nowy, w całości oparty na własnej wizji.

Casa Mila (La Pedrera) - Barcelona Atrakcje, zabytki, zwiedzanie // Hispanico.pl
Casa Milà została zaprojektowana w XX wieku na zlecenie przedsiębiorcy Pere Mili.

Casa Milà została ukończona w grudniu 1910 r. Rok później państwo Milàs wprowadzili się do budynku, a w kolejnym roku pozostałe piętra budynku były gotowe do zamieszkania przez chętnych do wynajmu.

Ciekawostki o Casa Milà

  • W trakcie budowy La Pedrery pojawiły się problemy związane z piwnicą i garażem. Jeden z przyszłych sąsiadów państwa Milà zażądał od Gaudiego zmian w projekcie ze względu na swojego Rolls Royce’a, którym nie mógł wjechać do garażu. Architekt zgodził się na tę modyfikację.
  • Do budowy niektórych fragmentów posadzki w Casa Milà Gaudi wykorzystał modele, które oryginalnie były zaprojektowane dla Casa Batlló.
Casa Mila (La Pedrera) - Barcelona Atrakcje, zabytki, zwiedzanie // Hispanico.pl
Wnętrze poddasza w Casa Milà
  • Gaudi zaprojektował nie tylko budynek Casa Milà i jego wnętrze, ale także część mebli i akcesoriów (w tym nawet lampy i doniczki!). To charakterystyczne dla niego podejście (podobnie było przy Casa Batlló) miało na celu zachowanie integralności tworzonego przez niego projektu.
  • Casa Milà, podobnie jak wiele innych dzieł Gaudiego, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Jedna ze scen filmu “Vicky Cristina Barcelona” była kręcona na dachu La Pedrery.
  • Miniaturowy model budynku można znaleźć w katalońskim muzeum miniatur (Catalunya en Miniatura).

Casa Milà – Informacje praktyczne

  • Bilety do Casa Milà najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia:  od 1 marca do 4 listopada przez cały tydzień w godzinach 9:00-20:30 oraz wizyta nocna w godzinach 21:00-23:00. Od 5 listopada do 28 lutego przez cały tydzień w godzinach 9:00-18:30 oraz wizyta nocna w godzinach: 19:00-21:00.
  • Adres: Provença 261-265, 08008 Barcelona
  • Kup bilety z audioprzewodnikiem >

Inne ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Barcelonie

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar