Casa Milà to nic innego jak dom powstały w latach 1906-1912 na zlecenie przedsiębiorcy Pere Mili i jego żony.

Casa Milà (La Pedrera) - Barcelona Atrakcje, zabytki, zwiedzanie // Hispanico.pl
Fasada budynku

I pewnie nie było, by w tym budynku nic wyjątkowego, a Wy nie czytalibyście tego artykułu, gdyby nie to, że jego projekt stworzył Antonio Gaudi. Co więcej, Casa Milà to ostatni „świecki projekt” tego artysty, a przez wielu uważany jest też za najbardziej dojrzały i doskonały.

Dzieło katalońskiego artysty przykuwa uwagę od pierwszego wejrzenia. Jeśli kiedykolwiek byliście w Barcelonie i przechodziliście ulicą Passeig de Grácia, to ten budynek na pewno nie umknął Waszej uwadze. Z wyglądu przypomina… nierównomierny kamień, pełen obłych wykończeń i falistych kształtów. Nic dziwnego, że Hiszpanie, nieco z przekorą ochrzcili go drugą nazwą – „La Pedrera”, która dosłownie oznacza „kamieniołom”.


La Pedrera to nie projekt Gaudiego. To arcydzieło Natury…

Casa Milà (La Pedrera) - Barcelona Atrakcje, zabytki, zwiedzanie // Hispanico.pl
Zdobienia na balkonach

Właśnie w ten sposób mówią o niej właściciele fundacji działającej na rzecz promocji i utrzymania tego budynku (Catalunya-La Pedrera Foundation). Trudno się z nimi nie zgodzić. Formy architektoniczne do których odwoływał się Antonio Gaudi jednoznacznie kojarzą się z tym, co możemy odnaleźć w naturze. Fasada przypomina taflę wzburzonego morza, żelazne balustrady balkonowe to dzika winorośl, kominy przypominają dym, a rozmieszczone na zewnątrz budynku sylwetki ptaków zdają się szykować do odlotu.

Zobaczcie, jak tę ideę przedstawiają sami jej twórcy:

Dbałość o szczegóły

Casa Milà (La Pedrera) - Barcelona Atrakcje, zabytki, zwiedzanie // Hispanico.pl
Patio, widok z góry

Choć La Pedrera kojarzona jest przede wszystkim ze względu na swoja nietypową fasadę, również wnętrza tego budynku zostały przez Gaudiego bardzo mocno dopracowane. Sufit każdego pomieszczenia posiada odrębną formę gipsową. Wykończenia stolarskie i mozaika to również elementy, obok których trudno jest przejść obojętnie. Nawet okna nie mają przypadkowej formy – ich projekt wykonywał Josep Maria Jujol.

Casa Milà (La Pedrera) - Barcelona Atrakcje, zabytki, zwiedzanie // Hispanico.pl
Patio, widok z dołu

W budynku znajdują się też dwa patia („podwórka” wewnątrz budynku), dzięki czemu każde pomieszczenie jest wystarczająco doświetlone.

Jak powstała Casa Milà?

W czerwcu 1905 r. państwo Milà zakupili budynek na zbiegu ulic Passeig de Gràcia i Provence. We wrześniu tego samego roku Antonio Gaudi został zatrudniony jako główny architekt nowego domu. Kilka miesięcy później, bo już w lutym 1906 r. projekt został zatwierdzony przez miasto i rozpoczęto prace budowlane. Gaudi zdecydował się zburzyć poprzedni budynek i stworzyć nowy, w całości oparty na własnej wizji.


Casa Mila (La Pedrera) - Barcelona Atrakcje, zabytki, zwiedzanie // Hispanico.pl
Kominy na dachu

Casa Milà została w całości ukończona w grudniu 1910 r. Rok później państwo Milàs wprowadzili się do budynku, a w kolejnym roku pozostałe piętra budynku były gotowe do zamieszkania przez chętnych do wynajmu.

Ciekawostki o Casa MilMilà

  • W trakcie budowy La Pedrery pojawiły się problemy związane z piwnicą i garażem. Jeden z przyszłych sąsiadów państwa Milà zażądał od Gaudiego zmian w projekcie ze względu na swojego Rolls Royce’a, którym nie mógł wjechać do garażu. Architekt zgodził się na tę modyfikację.
  • Do budowy niektórych fragmentów posadzki w Casa Milà Gaudi wykorzystał modele, które oryginalnie były zaprojektowane dla Casa Batlló.
Casa Mila (La Pedrera) - Barcelona Atrakcje, zabytki, zwiedzanie // Hispanico.pl
Wnętrze poddasza w Casa Milà
  • Gaudi zaprojektował nie tylko budynek Casa Milà i jego wnętrze, ale także część mebli i akcesoriów (w tym nawet lampy i doniczki!). To charakterystyczne dla niego podejście (podobnie było przy Casa Batlló) miało na celu zachowanie integralności tworzonego przez niego projektu.
  • Casa Milà, podobnie jak wiele innych dzieł Gaudiego, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Jedna ze scen filmu „Vicky Cristina Barcelona” była kręcona na dachu La Pedrery.
  • Miniaturowy model budynku można znaleźć w katalońskim muzeum miniatur (Catalunya en Miniatura).

 

Zobacz także inne atrakcje w Barcelonie:

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

Dodaj pierwszy komentarz

avatar