Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiCasa Mila (La Pedrera) - Kamienica Gaudiego w Barcelonie
Reklama
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Casa Mila (oryg. Casa Milà) to dom w Barcelonie powstały w latach 1906-1912. Jego budowę zlecił Pere Milà wraz ze swoją żoną Roser.

I pewnie nie było, by w tym budynku nic wyjątkowego, a Wy nie czytalibyście tego artykułu, gdyby nie to, że jego projekt stworzył Antoni Gaudi. Co więcej, Casa Mila (inaczej „La Pedrera”) to ostatni „świecki projekt” tego artysty, a przez wielu uważany za najbardziej dojrzały i doskonały.

Dzieło katalońskiego artysty przykuwa uwagę od pierwszego wejrzenia. Jeśli kiedykolwiek byliście w Barcelonie i przechodziliście ulicą Passeig de Grácia, to ten budynek na pewno nie umknął Waszej uwadze. Z wyglądu przypomina… nierównomierny kamień, pełen obłych wykończeń i falistych kształtów. Nic dziwnego, że Hiszpanie, nieco z przekorą ochrzcili go drugą nazwą – „La Pedrera”, która dosłownie oznacza „kamieniołom”.

Bogate w ornamenty balkony La Pedrera
Bogate w ornamenty balkony La Pedrera (Casa Mila)

Architektura Casa Mila

Właśnie w ten sposób mówią o niej właściciele fundacji działającej na rzecz promocji i utrzymania tego budynku (Catalunya-La Pedrera Foundation). Trudno się z nimi nie zgodzić. Formy architektoniczne do których odwoływał się Antonio Gaudi jednoznacznie kojarzą się z tym, co możemy odnaleźć w naturze.

Fasada przypomina taflę wzburzonego morza, żelazne balustrady balkonowe to dzika winorośl, kominy przypominają dym, a rozmieszczone na zewnątrz budynku sylwetki ptaków zdają się szykować do odlotu. Zobaczcie, jak tę ideę przedstawiają sami jej twórcy:

La Pedrera i dbałość o szczegóły

Choć La Pedrera kojarzona jest przede wszystkim ze względu na swoja nietypową fasadę, również wnętrza tego budynku zostały przez Gaudiego bardzo mocno dopracowane. Sufit każdego pomieszczenia posiada odrębną formę gipsową. Wykończenia stolarskie i mozaika to również elementy, obok których trudno jest przejść obojętnie. Nawet okna nie mają przypadkowej formy – ich projekt wykonywał Josep Maria Jujol.

Widok z dachu Casa Milà robi wrażenie
Widok z dachu Casa Mila robi wrażenie / Pixabay

W budynku znajdują się też dwa patia („podwórka” wewnątrz budynku), dzięki czemu każde pomieszczenie jest wystarczająco doświetlone.

Casa Milà to piękna kamienica w Barcelonie zaprojektowana przez Antoniego Gaudiego. Na zdjęciu widok z patio.
Casa Mila to piękna kamienica w Barcelonie zaprojektowana przez Antoniego Gaudiego. Na zdjęciu widok z patio. / Pixabay

Jak powstała La Pedrera?

W czerwcu 1905 r. państwo Milà zakupili budynek na zbiegu ulic Passeig de Gràcia i Provence. We wrześniu tego samego roku Antonio Gaudi został zatrudniony jako główny architekt nowego domu. Kilka miesięcy później, bo już w lutym 1906 r. projekt został zatwierdzony przez miasto i rozpoczęto prace budowlane. Gaudi zdecydował się zburzyć poprzedni budynek i stworzyć nowy, w całości oparty na własnej wizji.

Casa Milà została zaprojektowana w XX wieku na zlecenie przedsiębiorcy Pere Mili. Na zdjęciu kominy na dachu kamienicy.
Casa Mila została zaprojektowana w XX wieku na zlecenie przedsiębiorcy Pere Mili. Na zdjęciu kominy na dachu kamienicy. / Pixabay

Casa Mila została ukończona w grudniu 1910 r. Rok później państwo Milàs wprowadzili się do budynku, a w kolejnym roku pozostałe piętra budynku były gotowe do zamieszkania przez chętnych do wynajmu.

Ciekawostki o Casa Mila

  • W trakcie budowy La Pedrery pojawiły się problemy związane z piwnicą i garażem. Jeden z przyszłych sąsiadów państwa Milà zażądał od Gaudiego zmian w projekcie ze względu na swojego Rolls Royce’a, którym nie mógł wjechać do garażu. Architekt zgodził się na tę modyfikację.
  • Do budowy niektórych fragmentów posadzki w Casa Milà Gaudi wykorzystał modele, które oryginalnie były zaprojektowane dla Casa Batlló.
Zabytkowe meble. przedmioty w Casa Milà (Barcelona)
Zabytkowe meble. przedmioty w Casa Milà (Barcelona) / Pixabay
  • Gaudi zaprojektował nie tylko budynek Casa Milà i jego wnętrze, ale także część mebli i akcesoriów (w tym nawet lampy i doniczki!). To charakterystyczne dla niego podejście (podobnie było przy Casa Batlló) miało na celu zachowanie integralności tworzonego przez niego projektu.
  • Casa Milà, podobnie jak wiele innych dzieł Gaudiego, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Jedna ze scen filmu „Vicky Cristina Barcelona” była nagrywana na dachu La Pedrery.
  • Miniaturowy model budynku można znaleźć w katalońskim muzeum miniatur (Catalunya en Miniatura).
Casa Mila położona jest w centrum Barcelony. Warto zobaczyć to dzieło Gaudiego z bliska.
Casa Mila położona jest w centrum Barcelony. Warto zobaczyć to dzieło Gaudiego z bliska. / Pixabay

Informacje praktyczne o La Pedrera

  • Bilety do Casa Mila najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia:  od 1 marca do 4 listopada przez cały tydzień w godzinach 9:00-20:30 oraz wizyta nocna w godzinach 21:00-23:00. Od 5 listopada do 28 lutego przez cały tydzień w godzinach 9:00-18:30 oraz wizyta nocna w godzinach: 19:00-21:00.
  • Adres: Pg. de Gràcia, 92, 08008 Barcelona, Hiszpania
  • Kup bilety na GetYourGuide

Hotele w Barcelonie


  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w Katalonii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
BarcelonaDzielnica gotycka Barri Gòtic, deptak La Rambla, wzgórze Montjuïc, kolejka linowa Telefèric de Montjuïc, magiczne fontanny Font Màgica, targ miejski La Boqueria, park Laberint d’Horta Park, Teatr operowy Gran Teatre del Liceu, miasteczko Poble Espanyol, Stadion Camp Nou (FC Barcelona), budynek Torre Agbar, oceanarium w Barcelonie, ogród zoologiczny w Barcelonie, ogród botaniczny w Barceloniepark rozrywki Tibidabo, Pałac Muzyki Katalońskiej, Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Muzeum Picassa, Muzeum Archeologiczne Katalonii, Park Miniatur Catalunya en Miniatura, Muzeum Egipskie, CosmoCaixa Barcelona, Muzeum figur woskowych w Barcelonie, Muzeum Historii Barcelony, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, pałac Generalitat (siedziba autonomicznego rządu Katalonii), Bazylika La Mercé, kawiarnia Els Quatre Gats, katedra św. Eulalii, pozostałości świątyni Augustusa, kawiarnia Els Quatre Gats, Muzeum Erotyki, kościół Santa María del Mar, Port Vell, Plaça de Catalunya, Parc de la Ciutadella, Parc de Collserola, Casa Amatller, Palau Güell, Passeig de Gràcia - luksusowa ulica w Barcelonie, Colonia Güell i Krypta Gaudiego, Klasztor Montserrat. Dzielnice i dystrykty Barcelony (El Raval, El Born, Sant Pere, Les Corts). Zabytki Gaudiego: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà (La Pedrera), Casa Batlló, Pabellones Güell, Bellesguard, Casa Vicens, Casa Calvet, Jardines de Artigas. Popularne miasta: Barcelona, Torrelles de Llobregat, Calella, Hospitalet de Llobregat, Tarrasa, Badalona, Sabadell, Mataró, Santa Coloma de Gramanet, San Cugat del Vallés, Cornellá de Llobregat, San Baudilio de Llobregat, Rubí, Manresa, Villanueva y Geltrú, Viladecans, Casteldefels, El Prat de Llobregat, Granollers, Sardañola del Vallés, Mollet del Vallès, Gavá, Sant Antoni de Vilamajor, Sitges, Santa Susanna, Sabadell, Pineda de Mar, Canet de Mar, Sant Iscle de Vallalta, Arenys de Mar, Santa Margarida de Montbui, Sant Pol de Mar
GironaMuzeum Salvadora Dali, Muzeum Miniatur i Mikrominiatur Micromundi, Muzeum Kiełbasy, Park rozrywki Marineland Catalunya, zamek w Púbol, Garrotxa - Kraina wygasłych wulkanów. Popularne miasta: GironaFigueres, Besalú, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Olot, Salt, Palafrugell, San Felíu de Guixols, Roses, Bañolas, Palamós, Santa Coloma de Farnés, Castellón de Ampurias Torroella de Montgrí, La Bisbal del Ampurdán, Ripoll, Castillo de Aro, Calonge, La Escala, Cassá de la Selva, Castellfollit de la Roca, Tamariu, Malgrat de Mar, Cadaqués, Púbol, Sant Feliu de Guíxols
LleidaPopularne miasta: Lleida (Lérida), Tárrega, Balaguer, Mollerusa, La Seo de Urgel, Cervera, Solsona, Alcarrás, Guisona, Almacellas, Santes Creus
TarragonaPark rozrywki PortAventura, rezerwat przyrody Delta del Ebro. Popularne miasta: Tarragona, Reus, Vendrell, Tortosa, Cambrils, Salou, Valls, Calafell, Amposta, Vilaseca, Deltebre, El Vendrell
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?
 
Reklama
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
OSTATNIO DODANE
Reklama
Booking.com
Reklama
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Casa Mila (oryg. Casa Milà) to dom w Barcelonie powstały w latach 1906-1912. Jego budowę zlecił Pere Milà wraz ze swoją żoną Roser.

I pewnie nie było, by w tym budynku nic wyjątkowego, a Wy nie czytalibyście tego artykułu, gdyby nie to, że jego projekt stworzył Antoni Gaudi. Co więcej, Casa Mila (inaczej „La Pedrera”) to ostatni „świecki projekt” tego artysty, a przez wielu uważany za najbardziej dojrzały i doskonały.

Dzieło katalońskiego artysty przykuwa uwagę od pierwszego wejrzenia. Jeśli kiedykolwiek byliście w Barcelonie i przechodziliście ulicą Passeig de Grácia, to ten budynek na pewno nie umknął Waszej uwadze. Z wyglądu przypomina… nierównomierny kamień, pełen obłych wykończeń i falistych kształtów. Nic dziwnego, że Hiszpanie, nieco z przekorą ochrzcili go drugą nazwą – „La Pedrera”, która dosłownie oznacza „kamieniołom”.

Bogate w ornamenty balkony La Pedrera
Bogate w ornamenty balkony La Pedrera (Casa Mila)

Architektura Casa Mila

Właśnie w ten sposób mówią o niej właściciele fundacji działającej na rzecz promocji i utrzymania tego budynku (Catalunya-La Pedrera Foundation). Trudno się z nimi nie zgodzić. Formy architektoniczne do których odwoływał się Antonio Gaudi jednoznacznie kojarzą się z tym, co możemy odnaleźć w naturze.

Fasada przypomina taflę wzburzonego morza, żelazne balustrady balkonowe to dzika winorośl, kominy przypominają dym, a rozmieszczone na zewnątrz budynku sylwetki ptaków zdają się szykować do odlotu. Zobaczcie, jak tę ideę przedstawiają sami jej twórcy:

La Pedrera i dbałość o szczegóły

Choć La Pedrera kojarzona jest przede wszystkim ze względu na swoja nietypową fasadę, również wnętrza tego budynku zostały przez Gaudiego bardzo mocno dopracowane. Sufit każdego pomieszczenia posiada odrębną formę gipsową. Wykończenia stolarskie i mozaika to również elementy, obok których trudno jest przejść obojętnie. Nawet okna nie mają przypadkowej formy – ich projekt wykonywał Josep Maria Jujol.

Widok z dachu Casa Milà robi wrażenie
Widok z dachu Casa Mila robi wrażenie / Pixabay

W budynku znajdują się też dwa patia („podwórka” wewnątrz budynku), dzięki czemu każde pomieszczenie jest wystarczająco doświetlone.

Casa Milà to piękna kamienica w Barcelonie zaprojektowana przez Antoniego Gaudiego. Na zdjęciu widok z patio.
Casa Mila to piękna kamienica w Barcelonie zaprojektowana przez Antoniego Gaudiego. Na zdjęciu widok z patio. / Pixabay

Jak powstała La Pedrera?

W czerwcu 1905 r. państwo Milà zakupili budynek na zbiegu ulic Passeig de Gràcia i Provence. We wrześniu tego samego roku Antonio Gaudi został zatrudniony jako główny architekt nowego domu. Kilka miesięcy później, bo już w lutym 1906 r. projekt został zatwierdzony przez miasto i rozpoczęto prace budowlane. Gaudi zdecydował się zburzyć poprzedni budynek i stworzyć nowy, w całości oparty na własnej wizji.

Casa Milà została zaprojektowana w XX wieku na zlecenie przedsiębiorcy Pere Mili. Na zdjęciu kominy na dachu kamienicy.
Casa Mila została zaprojektowana w XX wieku na zlecenie przedsiębiorcy Pere Mili. Na zdjęciu kominy na dachu kamienicy. / Pixabay

Casa Mila została ukończona w grudniu 1910 r. Rok później państwo Milàs wprowadzili się do budynku, a w kolejnym roku pozostałe piętra budynku były gotowe do zamieszkania przez chętnych do wynajmu.

Ciekawostki o Casa Mila

  • W trakcie budowy La Pedrery pojawiły się problemy związane z piwnicą i garażem. Jeden z przyszłych sąsiadów państwa Milà zażądał od Gaudiego zmian w projekcie ze względu na swojego Rolls Royce’a, którym nie mógł wjechać do garażu. Architekt zgodził się na tę modyfikację.
  • Do budowy niektórych fragmentów posadzki w Casa Milà Gaudi wykorzystał modele, które oryginalnie były zaprojektowane dla Casa Batlló.
Zabytkowe meble. przedmioty w Casa Milà (Barcelona)
Zabytkowe meble. przedmioty w Casa Milà (Barcelona) / Pixabay
  • Gaudi zaprojektował nie tylko budynek Casa Milà i jego wnętrze, ale także część mebli i akcesoriów (w tym nawet lampy i doniczki!). To charakterystyczne dla niego podejście (podobnie było przy Casa Batlló) miało na celu zachowanie integralności tworzonego przez niego projektu.
  • Casa Milà, podobnie jak wiele innych dzieł Gaudiego, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Jedna ze scen filmu „Vicky Cristina Barcelona” była nagrywana na dachu La Pedrery.
  • Miniaturowy model budynku można znaleźć w katalońskim muzeum miniatur (Catalunya en Miniatura).
Casa Mila położona jest w centrum Barcelony. Warto zobaczyć to dzieło Gaudiego z bliska.
Casa Mila położona jest w centrum Barcelony. Warto zobaczyć to dzieło Gaudiego z bliska. / Pixabay

Informacje praktyczne o La Pedrera

  • Bilety do Casa Mila najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia:  od 1 marca do 4 listopada przez cały tydzień w godzinach 9:00-20:30 oraz wizyta nocna w godzinach 21:00-23:00. Od 5 listopada do 28 lutego przez cały tydzień w godzinach 9:00-18:30 oraz wizyta nocna w godzinach: 19:00-21:00.
  • Adres: Pg. de Gràcia, 92, 08008 Barcelona, Hiszpania
  • Kup bilety na GetYourGuide

Hotele w Barcelonie


  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w Katalonii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
BarcelonaDzielnica gotycka Barri Gòtic, deptak La Rambla, wzgórze Montjuïc, kolejka linowa Telefèric de Montjuïc, magiczne fontanny Font Màgica, targ miejski La Boqueria, park Laberint d’Horta Park, Teatr operowy Gran Teatre del Liceu, miasteczko Poble Espanyol, Stadion Camp Nou (FC Barcelona), budynek Torre Agbar, oceanarium w Barcelonie, ogród zoologiczny w Barcelonie, ogród botaniczny w Barceloniepark rozrywki Tibidabo, Pałac Muzyki Katalońskiej, Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Muzeum Picassa, Muzeum Archeologiczne Katalonii, Park Miniatur Catalunya en Miniatura, Muzeum Egipskie, CosmoCaixa Barcelona, Muzeum figur woskowych w Barcelonie, Muzeum Historii Barcelony, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, pałac Generalitat (siedziba autonomicznego rządu Katalonii), Bazylika La Mercé, kawiarnia Els Quatre Gats, katedra św. Eulalii, pozostałości świątyni Augustusa, kawiarnia Els Quatre Gats, Muzeum Erotyki, kościół Santa María del Mar, Port Vell, Plaça de Catalunya, Parc de la Ciutadella, Parc de Collserola, Casa Amatller, Palau Güell, Passeig de Gràcia - luksusowa ulica w Barcelonie, Colonia Güell i Krypta Gaudiego, Klasztor Montserrat. Dzielnice i dystrykty Barcelony (El Raval, El Born, Sant Pere, Les Corts). Zabytki Gaudiego: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà (La Pedrera), Casa Batlló, Pabellones Güell, Bellesguard, Casa Vicens, Casa Calvet, Jardines de Artigas. Popularne miasta: Barcelona, Torrelles de Llobregat, Calella, Hospitalet de Llobregat, Tarrasa, Badalona, Sabadell, Mataró, Santa Coloma de Gramanet, San Cugat del Vallés, Cornellá de Llobregat, San Baudilio de Llobregat, Rubí, Manresa, Villanueva y Geltrú, Viladecans, Casteldefels, El Prat de Llobregat, Granollers, Sardañola del Vallés, Mollet del Vallès, Gavá, Sant Antoni de Vilamajor, Sitges, Santa Susanna, Sabadell, Pineda de Mar, Canet de Mar, Sant Iscle de Vallalta, Arenys de Mar, Santa Margarida de Montbui, Sant Pol de Mar
GironaMuzeum Salvadora Dali, Muzeum Miniatur i Mikrominiatur Micromundi, Muzeum Kiełbasy, Park rozrywki Marineland Catalunya, zamek w Púbol, Garrotxa - Kraina wygasłych wulkanów. Popularne miasta: GironaFigueres, Besalú, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Olot, Salt, Palafrugell, San Felíu de Guixols, Roses, Bañolas, Palamós, Santa Coloma de Farnés, Castellón de Ampurias Torroella de Montgrí, La Bisbal del Ampurdán, Ripoll, Castillo de Aro, Calonge, La Escala, Cassá de la Selva, Castellfollit de la Roca, Tamariu, Malgrat de Mar, Cadaqués, Púbol, Sant Feliu de Guíxols
LleidaPopularne miasta: Lleida (Lérida), Tárrega, Balaguer, Mollerusa, La Seo de Urgel, Cervera, Solsona, Alcarrás, Guisona, Almacellas, Santes Creus
TarragonaPark rozrywki PortAventura, rezerwat przyrody Delta del Ebro. Popularne miasta: Tarragona, Reus, Vendrell, Tortosa, Cambrils, Salou, Valls, Calafell, Amposta, Vilaseca, Deltebre, El Vendrell
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?
 
Reklama
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
Booking.com

OSTATNIO DODANE
Reklama
POPULARNE W TYM TYGODNIU
Reklama