Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiParki rozrywki w HiszpaniiCatalunya en Miniatura - Park miniatur w Katalonii

Catalunya en Miniatura – Park miniatur w Katalonii

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Wakacje w Katalonii to okazja do zwiedzenia mnóstwa zapierających dech w piersiach zabytków i atrakcji. Ale co jeśli nasz urlop jest zbyt krótki, by zobaczyć je wszystkie? Rozwiązanie jest tylko jedno.

Catalunya en Miniatura to niezwykły park miniatur znajdujący się zaledwie pół godziny od Barcelony w niewielkiej miejscowości Torrelles de Llobregat. Otwarty w 1983 roku szybko stał się miejscem, które zyskało rozgłos nie tylko w swym rodzimym kraju, ale i w całej Europie. Dziś jest to jeden z największych parków miniatur na Starym Kontynencie i najpopularniejszy tego typu obiekt w całej Hiszpanii.

Na powierzchni 60 tys. m2 znajduje się ponad 150 modeli pałaców, kościołów, zabytków, mostów i najbardziej znanych budynków z Katalonii i Majorki. Znajdziemy tu też wszystkie najważniejsze dzieła Gaudiego, takie jak chociażby: Sagrada Familia, La Pedrera (Casa Milà), Casa Batlló, Park Güell czy Pabellones Güell. Wszystkie wykonane z niezwykłą precyzją pozwalają dostrzec detale, które nawet w oryginalnych budowlach byłyby trudne do dostrzeżenia.

W teorii budowa parku miniatur wydaje się dość prosta, przyjemna, a już na pewno nie pracochłonna. Taka pochopna opinia z rzeczywistością ma jednak niewiele wspólnego. Jeśli wyobrazisz sobie 400 ton kamieni, ponad 3000 sezonowych kwiatów, tysiące godzin spędzonych na projektowaniu, modelowaniu, analizowaniu surowców, z których należy wykonać modele, a wreszcie – rzeźbieniu nawet bardzo drobnych, kilkumilimetrowych elementów, to z tej perspektywy wszystko zaczyna wyglądać inaczej. I rzeczywiście, dane liczbowe parku Catalunya en Miniatura robią wrażenie:

Catalunya en Miniatura - Park miniatur w Katalonii
Wizyta w miniaturowym mieście to świetny sposób na obejrzenie z bliska najpopularniejszych zabytków i monumentów
  • Sagrada Familia – budowana 13 000 godzin przez 6 osób,
  • Wzgórze Montserrat – budowane 5000 godzin przez 3 osoby,
  • Camp Nou – budowane 4000 godzin przez 3 osoby,
  • Klasztor w Poblet – budowany 2000 godzin przez 3 osoby,
  • Katedra w Lleidzie – budowana 1000 godzin przez 2 osoby,
  • Muzeum Salvadora Dalí – budowane 500 godzin przez 2 osoby.

Zanim jednak dojdzie do etapu budowania, przed projektantami stoi jeszcze kilka innych etapów. Pierwszy z nich to odpowiednie przeskalowanie rysunków architektonicznych wybranej budowli lub monumentu. W przypadku budynków pochodzących z Barcelony, stosuje się skalę 1:33. Dla budynków z innych części Katalonii i Majorki wykorzystywana jest skala 1:25. Podczas projektowania modeli pod uwagę brane są nie tylko rysunki architektoniczne, ale także fotografie. Z ich pomocą, projektanci starają się maksymalnie wiernie oddać nawet najmniejsze szczegóły nowopowstającego modelu w Catalunya en Miniatura.

Kolejny etap to stworzenie odpowiedniej struktury budynku oraz wybór surowców, z których zostanie on wykonany (dla przykładu: okna i drzwi są tworzone najczęściej z silikonu i poliuretanu). Następnie przechodzi czas na rzeźbienia. Niektóre z nich są robione bezpośrednio na powstającym modelu, podczas gdy inne dodawane są do całej konstrukcji w formie odrębnych elementów.

Następna faza, to tworzenie drobnych części budowli takich jak balustrady, poręcze, wsporniki, zwieńczenia kolumn i gzymsów oraz oczywiście dach. Ten ostatni posiada zawsze otwieraną konstrukcję pozwalającą na stały dostęp do instalacji elektrycznej, w którą wyposażony jest każdy model. Gotowy budynek pokrywany jest następnie specjalnymi farbami, które zapewniają ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi (np. zmiany temperatur, deszcz).

Ostatni etap prac to stworzenie elementów dekoracyjnych wokół budynku. Miniaturowe ogrody, fontanny, rośliny, ulice, światła miast, samochody i ludzie to tylko jedne z wielu tego typu drobiazgów, które pozwalają jeszcze lepiej wyobrazić sobie skalę, w jakiej został wykonany model.

Catalunya en Miniatura zmienia spojrzenie na park miniatur

Choć miniaturowe modele zajmują ponad połowę powierzchni parku, to na jego terenie znajdziemy także jeszcze jedną atrakcję, która jak na tego typu miejsce, jest dość zaskakująca. Mowa o parku linowym, który do naszej przechadzki malowniczymi alejkami parku, wprowadza szczyptę adrenaliny. Ba! Biorąc pod uwagę niektóre z atrakcji, jakie tam na nas czekają, „szczypta” to zdecydowanie zbyt lekkie określenie.

Na wszystkich chętnych czekają do przebycia cztery trasy, z których każda oferuje inny poziom trudności. Dla najmłodszych (4-7 lat) przygotowano bezpieczną trasę Circuito Infantil Niños, którą można przejść w około 40 minut. Na nieco starszych latorośli oraz dorosłych czeka trasa o średnim poziomie zaawansowania, na którą poświęcimy aż półtorej godziny. Głodni wrażeń z pewnością ucieszą się natomiast z trasy Extreme – mimo że jej przejście zajmuje również półtorej godziny, to przyda się nam też spora kondycja fizyczna. Ostatnia trasa Tirolina Banzai jest z kolei największą atrakcją parku. Obejmuje bowiem 150-metrowy zjazd tyrolką tuż nad miniaturowymi modelami parku miniatur.

Po takiej dawce aktywności fizycznych przyda się też czas na odpoczynek. Na terenie Catalunya en Miniatura znajdziemy restaurację, amfiteatr wystawiający sztuki dla dzieci, a także kolejkę przemierzającą trasę między najciekawszymi miniaturami parku. A wszystko to w jednym miejscu, zaledwie 17 km od Barcelony. Czy można wyobrazić sobie lepszy sposób na zobaczenie w jeden dzień wszystkich najważniejszych zabytków Katalonii?

Praktyczne informacje

Catalunya en Miniatura na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne