Muzeum Salvadora Dalí w Figueres (Teatro-Museo Dalí)
5 (100%) 1 vote

Sztukę tego artysty można kochać lub jej nie znosić, ale na pewno nie można obok niej przejść obojętnie.

Muzeum Salvadora Dalí zostało wybudowane w 1974 r. na ruinach dawnego teatru (Teatro Municipal de Figueres). Jest to największe na świecie dzieło surrealizmu i zarazem ostatnia tak duża praca w dorobku artystycznym Salvadora Dalí. W przeciwieństwie do większości tego typu miejsc, nie chodzi tylko o to, co się w nim znajduje, ale o cały gmach muzeum, który został od podstaw zaprojektowany przez artystę.

Muzeum Salvadora Dalí w Figueres (Teatro-Museo Dalí), Hiszpania // Hispanico.pl
Na dachu Muzeum Salvadora Dalí znajdują się gigantyczne jaja i złote posągi przypominające nieco statuetki Oskarów.

Surrealistyczny świat, do którego zaprasza Dalí, przyciąga uwagę już z zewnątrz. Złote manekiny i ogromne jaja znajdujące się na dachu, a także niesamowita szklana kopuła to tylko mała zapowiedź tego, co czeka nas w środku. Czerwona elewacja pokryta symetrycznymi zdobieniami pokazuje ogromną dbałość o szczegóły, która przyświecała artyście w całej jego pracy twórczej.

Muzeum jak paella…

Przy wejściu wita nas pierwsze dzieło, Cadillac lluvioso – samochód ze znajdującą się na masce rzeźbą kobiety (oczywiście niecodzienną, w końcu to Dalí). A we wnętrzu? We wnętrzu czeka na nas nie surowy budynek muzeum, ale prawdziwie surrealistyczny świat.

Nazywanie tego co znajdziemy w środku “eksponatami” byłoby sporym uchybieniem. Bo w rzeczywistości nie chodzi tylko o pojedyncze przedmioty, ale o to w jaki sposób zmieniają one rzeczywistość, w której funkcjonują oraz jak ta rzeczywistość wpływa na nie same. Żeby lepiej to zrozumieć, warto odnieść się do analogii kulinarnej – możesz zjeść ryż, krewetki, pojedyncze warzywa i popić to kilkoma łyżkami oliwy lub… możesz przyrządzić z tych składników znakomitą paellę, którą rozpieścisz swoje podniebienie. To proste porównanie, ale zarazem najlepsze, żeby zrozumieć sens Muzeum Salvadora Dalí.

Muzeum Salvadora Dalí w Figueres (Teatro-Museo Dalí), Hiszpania // Hispanico.pl
Iluzje optyczne, to jedne z najciekawszych obiektów w Muzeum Salvadora Dalí w Figueres.

Salvador Dalí jakiego jeszcze nie znasz

Pod nazwą Teatro-Museo Dalí kryją się w rzeczywistości trzy rodzaje przestrzeni. Pierwsze z nich to te zaprojektowane przez samego artystę i “umeblowane” jego dziełami. To właśnie one tworzą integralną surrealistyczną rzeczywistość, która pozwala przez chwilę
zobaczyć świat z takiej perspektywy z jakiej widział ją ich twórca.

Druga przestrzeń obejmuje kolekcję prac, które pozostawił po sobie ten kataloński artysta. Trzecia część muzeum to Dalí-Joyas – sala (a właściwie osobny budynek tuż obok głównego gmachu) prezentująca biżuterię jego autorstwa. Otwarta w 2001 r. przestrzeń prezentuje 39 prac wykonanych ze złota i kamieni szlachetnych, które pochodzą z dawnej kolekcji Owen Cheatham.

Podróż przez nurty artystyczne w Muzeum Salvadora Dalí
Muzeum Salvadora Dalí w Figueres (Teatro-Museo Dalí), Hiszpania // Hispanico.pl
Wnętrze muzeum, fot. http://smu.gs/2upNwcP

Wizyta w Muzeum Salvadora Dalí pozwala poznać cały dorobek artystyczny ojca surrealizmu. Przemierzanie kolejnych sal to podróż od jego pierwszych doświadczeń artystycznych, aż do ostatnich lat życia – od impresjonizmu, przez futuryzm i kubizm, aż do surrealizmu, z którym dziś jest on przez nas głównie kojarzony. Odwiedziny w muzeum pozwalają też obalić stereotyp mówiący o tym, że Dalí był tylko malarzem. Obrazy to jedne z wielu jego prac, jakie tutaj znajdziemy. Setki rysunków, rzeźb, grafik, instalacji, hologramów, fotografii, wspomnianej już wcześniej biżuterii, a także dzieł wykonanych techniką stereoskopii pokazują ogromną wszechstronność, wyobraźnię i niesłychany talent.

W Muzeum Salvadora Dalí znajdziemy też dzieła innych artystów, których twórca zaprosił do współpracy oraz dzieła z jego prywatnej kolekcji, która obejmuje między innymi dorobek takich artystów jak: El Greco, Marià Fortuny, Modest Urgell, Ernest Meissonier, Marcel Duchamp czy Gérard Dou y Bouguereau.

Od 1989 r. (czyli od śmierci artysty) zwiedzający mogą także wejść do wnętrza krypty, w której pochowany jest Dalí. Znajduje się ona w samym centrum muzeum.

Nietypowa historia Muzeum Salvadora Dalí

Na początku lat 70. XX wieku Ramon Guardiola, ówczesny burmistrz Figueres poprosił Salvadora Dalí o podarowanie jednego z jego dzieł tamtejszemu muzeum Museo de l’Empordà. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Artysta zadeklarował, że podaruje Figueres nie jedną swoją pracę, a całe muzeum!

Wierny swojej rodzimej miejscowości sam zaproponował, aby jako siedzibę gmachu wykorzystać dawny teatr. Miał ku temu kilka przekonujących argumentów. Po pierwsze, stwierdził że cała jego twórczość ma bardzo teatralny charakter. Po drugie – budynek znajdował się na przeciwko kościoła, w którym Dalí został ochrzczony. Po trzecie – to właśnie tam został wystawiony jego pierwszy obraz. Burmistrz oczywiście przystał na przedstawioną propozycję, oddając losy budynku w ręce artysty.

A pracy było sporo…
Muzeum Salvadora Dalí w Figueres (Teatro-Museo Dalí), Hiszpania // Hispanico.pl
Salvadora Dalí podczas budowy muzeum. Fot. www.salvador-dali.org

Budynek teatru prawie doszczętnie spłonął podczas pożaru, który wybuchł pod koniec Wojny Domowej. Dach zapadł się prawie całkowicie, a z teatralnej sali zachowały się szczątki korytarzy, sceny i wybiórcze pomieszczenia obok niej. W stosunkowo dobrym stanie zachował się jedynie hol i salon. Dalí był jednak zachwycony tym widokiem i postanowił wykorzystać urok ruin teatru do stworzenia w nim najbardziej surrealistycznych przestrzeni w swoim życiu.

Prace nad muzeum wymagały od artysty dużego zaangażowania, tym bardziej że skupiał uwagę nawet na najmniejszych detalach. Oficjalne otwarcie miało miejsce 28 września 1974 roku, a jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów stała się przeźroczysta kopuła o siatkowej strukturze, która niczym korona wieńczy gmach budynku. Do jej stworzenia artysta zaprosił pochodzącego z Murcji architekta (Emilio Pérez Piñero). Dziś kopuła ta jest nie tylko symbolem Muzeum Salvadora Dalí, ale i całego Figueres.

Nocna wycieczka po Muzeum Salvadora Dalí

Muzeum Salvadora Dalí w Figueres (Teatro-Museo Dalí), Hiszpania // Hispanico.pl
Torre Galatea (inna nazwa: Torre Gorgot) to emblematyczna część Muzeum Salvadora Dalí. Fot. Wikipedia

Jeśli wybierasz się w sierpniu do Figueres to czeka Cię miła niespodzianka. Właśnie w tym miesiącu co roku Muzeum Salvadora Dalí otwiera swoje drzwi dla odwiedzających także nocą! Specjalne wycieczki z przewodnikiem organizowane między godziną 22:30 a 00:30 to okazja do tego, aby spojrzeć na surrealizm z całkiem innej strony. O ile tylko dopisuje pogoda na wewnętrznym tarasie na wszystkich odwiedzających czeka także projekcja audiowizualna i kieliszek cavy (produkowane w Hiszpanii wino musujące, porównywane czasem do szampana).

Maksymalna ilość chętnych, którzy mogą odwiedzić muzeum podczas jednej nocy, to 500 osób. Bilet na taką wizytę najlepiej zamówić wcześniej przez Internet na oficjalnej stronie muzeum.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że makieta Muzeum Salvadora Dalí znajduje się w parku miniatur Catalunya en Miniatura.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

avatar