Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiKatedra w Barcelonie – Skarb katalońskiego gotyku w centrum Starego Miasta

Katedra w Barcelonie – Skarb katalońskiego gotyku w centrum Starego Miasta

Pierwszym kościołem, jaki przychodzi do głowy na myśl o Barcelonie jest Sagrada Familia. Zapewne schlebiałoby to Gaudiemu, ale warto pamiętać, że to nie jedyny zabytek sakralny w stolicy Katalonii. Mowa o gotyckiej świątynii, która znajduje się w samym centrum Barcelony.

Katedra w Barcelonie, a właściwie Kościół Świętego Krzyża i św. Eulalii (Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia), to jedna z najciekawszych gotyckich świątyń w Barcelonie. Jej budowa rozpoczęła się 1 maja 1298 r., na fundamentach dawnej rzymskiej świątyni. Imię świętej wzięło się od wydarzenia z roku 877, kiedy to tam właśnie umieszczono relikwie św. Eulalii, jednej z patronek Barcelony, w obawie przed zbezczeszczeniem ich przez muzułmanów.

Budowa kościoła trwała 150 lat i była podzielona na 3 etapy. Do pierwszego etapu zaliczamy plan całego budynku, ukończenie prezbiterium, absydy oraz ołtarza. Następnie przedłużono budynek o trzy nawy, aby w ostatecznym etapie połączyć go z linią fasady.

Efekt końcowy można było zobaczyć w 1448 roku. Kolejne prace miały miejsce w XIX w. W miejscu zwykłej elewacji powstała wtedy podziwiana do dzisiaj piękna fasada główna.

Wnętrze świątyni

Wnętrze katedry w Barcelonie to typowy przykład katalońskiego gotyku. Przestrzeń jest tak dobrze zorganizowana, że wykorzystano nawet wnętrze przypór. Znajdują się tam kapliczki, które okrążają praktycznie całą świątynię. Jak już wcześniej wspomniałam, katedra posiada 3 nawy, z których środkowa jest najszersza i zwieńczona wspaniałym ołtarzem, na którym widnieje reprezentacja podwyższenia Krzyża Świętego.

Fasada katedry w Barcelonie
Fasada katedry w Barcelonie

Ważnym punktem kościoła jest też oczywiście krypta z nagrobkiem św. Eulalii. Oprócz cennych gotyckich obrazów czy zabytkowej monstrancji katedrę zdobią także piękne witraże przedstawiające sceny biblijne. Na ścianach budynku znajduje się ponad 140 przedstawień świętych. Wśród nich najczęstszym jest obraz Maryi, ale oczywiście i święta Eulalia została tam upamiętniona.

Skrzydlaci lokatorzy

Jako punkt obowiązkowy katedry należy uwzględnić mały dziedziniec z fontanną. Jest to dom dla trzynastu gęsi. Tak, dobrze przeczytaliście. Ten kościół zamieszkują gęsi, które symbolizują czystość Eulalii. Ich ilość oznacza wiek, w którym dziewczynka zginęła śmiercią męczeńską.

Wnętrze katedry w Barcelonie
Wnętrze kaplicy Katedry świętej Eulalii

Co roku w dzień Bożego Ciała na szczycie bogato udekorowanej kwiatami fontanny umieszczane jest jajko, które tańczy razem z wodą! Oprócz klasycznego nawiązania do rodzącego się na nowo życia symbolizuje ono także hostie. Wygląda to dość niesamowicie, co możecie zobaczyć na wideo poniżej.

Źródełko, które znajduje się w katedrze w Barcelonie, jest najokazalszym w tym okresie, ale nie jedynym ozdobionym w ten sposób. Podobne fontanny można zobaczyć na patiach czy przy kościołach w całym regionie Katalonii. Dekorowanie fontann to głęboko zakorzeniona katalońska tradycja, którą zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy.

Powieść kontra rzeczywistość

Książka "Katedra w Barcelonie", Ildefonso Falcones
Książka „Katedra w Barcelonie”, Ildefonso Falcones. Sprawdź, gdzie kupić >

Jeśli choć trochę interesujesz się literaturą, zapewne obiło Ci się o uszy największe dzieło Ildefonso Falconesa pt.: “Katedra w Barcelonie”. Książka przedstawia panoramę średniowiecznej, prężnie rozwijającej się stolicy Katalonii. Wydarzenia z czasu wojen i nietolerancji są tłem dla historii Arnaua Estanyola, którego los zmienia się w każdej części książki. Główna linia fabularna związana jest jednak z katedrą, gdyż w powieści mieszkańcy jednej z dzielnic Barcelony postanawiają zbudować ją własnymi rękami.

Mimo tego, że polski tytuł powieści brzmi “Katedra w Barcelonie”, to, co może być zaskakujące, nie przeczytacie w niej o katedrze, której patronką jest święta Eulalia. Budowany przez mieszkańców kościół to Bazylika Matki Bożej Morza (tytuł oryginalny to “La Catedral del Mar”).

CIEKAWOSTKA: W 2018 r. hiszpańska telewizja wypuściła serial na podstawie opisanej książki (dostępny także w Netflixie). Oprócz wielu innych lokalizacji sporo scen nagrywano właśnie w Kościele Matki Bożej Morza (Basilica de Santa Maria del Mar).

Wnętrze katedry w Barcelonie
Wnętrze katedry w Barcelonie

Efekt końcowy można było zobaczyć w 1448 roku. Kolejne prace miały miejsce w XIX w. W miejscu zwykłej elewacji powstała wtedy podziwiana do dzisiaj piękna fasada główna.

Zwiedzanie Dzielnicy Gotyckiej z przewodnikiem

Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia to jeden z wielu zabytków, jakie można znaleźć w Dzielnicy Gotyckiej. Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem, aby z bliska poznać katedrę oraz inne perełki Barcelony.

Katedra w Barcelonie na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY