Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiKatedra w Barcelonie - Skarb katalońskiego gotyku

Katedra w Barcelonie – Skarb katalońskiego gotyku

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Pierwszym kościołem, jaki przychodzi do głowy na myśl o Barcelonie jest Sagrada Familia. Zapewne schlebiałoby to Gaudiemu, ale warto pamiętać, że to nie jedyny zabytek sakralny w stolicy Katalonii.

Katedra w Barcelonie to jedna z najciekawszych gotyckich świątyń, jakie znajdziemy w Barcelonie. Co więcej, nie sposób jej pominąć, ponieważ znajduje się w samym sercu Dzielnicy Gotyckiej.

Krótka historia katedry w Barcelonie

Budowę gotyckiego Kościoła Świętego Krzyża i św. Eulalii, bo taką pełną nazwę nosi katedra, rozpoczęto 1 maja 1298 r., w miejscu dawnej rzymskiej świątyni. Imię świętej wzięło się od wydarzenia z roku 877, kiedy to tam właśnie umieszczono relikwie św. Eulalii w obawie przed zbezczeszczeniem ich przez muzułmanów.

Budowa kościoła trwała 150 lat i była podzielona na 3 etapy. Do pierwszego etapu zaliczamy plan całego budynku, ukończenie prezbiterium, absydy oraz ołtarza. Następnie przedłużono budynek o trzy nawy, aby w ostatecznym etapie połączyć go z linią fasady.

Katedra św. Eulalii w Barcelonie
Katedra św. Eulalii w Barcelonie

Efekt końcowy można było zobaczyć w 1448 roku. Kolejne prace miały miejsce w XIX w. W miejscu zwykłej elewacji powstała wtedy podziwiana do dzisiaj piękna fasada główna.

Wnętrze katedry w Barcelonie

Wnętrze katedry w Barcelonie to typowy przykład katalońskiego gotyku. Przestrzeń jest tak dobrze zorganizowana, że wykorzystano nawet wnętrze przypór. Znajdują się tam kapliczki, które okrążają praktycznie całą świątynię. Jak już wcześniej wspomniałam katedra posiada 3 nawy, z których środkowa jest najszersza. W części głównej znajdującego się tam ołtarza widnieje reprezentacja podwyższenia Krzyża Świętego.

Wnętrze katedry w Barcelonie
Wnętrze katedry w Barcelonie

Ważnym punktem kościoła jest też oczywiście krypta z nagrobkiem św. Eulalii. Oprócz cennych gotyckich obrazów czy zabytkowej monstrancji warto zwrócić uwagę na piękne witraże przedstawiające sceny biblijne. Na ścianach budynku znajduje się ponad 140 przedstawień świętych. Wśród nich najczęstszym jest obraz Maryi a zaraz za nią św. Eulalii.

Wnętrze katedry św. Eulalii w Barcelonie
Wnętrze katedry św. Eulalii w Barcelonie

Skrzydlaci lokatorzy

Jako punkt obowiązkowy katedry należy uwzględnić mały dziedziniec z fontanną. Jest to dom dla trzynastu gęsi. Tak, dobrze przeczytaliście. Katedrę w Barcelonie zamieszkują gęsi, które symbolizują czystość Eulalii. Ich ilość oznacza wiek, w którym dziewczynka zginęła śmiercią męczeńską.

Co roku w dzień Bożego Ciała na szczycie bogato udekorowanej kwiatami fontanny umieszczane jest jajko, które tańczy razem z wodą! Oprócz klasycznego nawiązania do rodzącego się na nowo życia symbolizuje ono także hostie. Wygląda to dość niesamowicie, co możecie zobaczyć na wideo poniżej.

Źródełko znajdujące się w katedrze w Barcelonie jest najokazalszym w tym okresie, ale nie jedynym ozdobionym w ten sposób. Podobne fontanny można zobaczyć na patiach czy przy kościołach w całym regionie Katalonii. Dekorowanie fontann jest głęboko zakorzenioną katalońską tradycją, którą zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy.

Książka „Katedra w Barcelonie”

Książka "Katedra w Barcelonie", Ildefonso Falcones
Książka „Katedra w Barcelonie”, Ildefonso Falcones. Sprawdź, gdzie kupić >

Jeśli choć trochę interesujesz się literaturą zapewne obiło Ci się o uszy największe dzieło Ildefonso Falconesa pt.: „Katedra w Barcelonie”. Książka przedstawia panoramę średniowiecznej, prężnie rozwijającej się stolicy Katalonii. Wydarzenia z czasu wojen i nietolerancji są tłem dla historii Arnaua Estanyola, którego los zmienia się w każdej części książki. Głównym wydarzeniem utworu zdaje się być jednak budowa tytułowego kościoła.

Sprawdź, gdzie kupić >

Mieszkańcy jednej z dzielnic Barcelony postanawiają zbudować ją własnymi rękami. Mimo tego, że polski tytuł powieści brzmi „Katedra w Barcelonie”, to nie Katedra św. Eulalii jest miejscem wydarzeń. Budowany przez mieszkańców kościół to Bazylika Matki Bożej Morza (tytuł oryginalny to „La Catedral del Mar”).

CIEKAWOSTKA: W 2018 r. hiszpańska telewizja wypuściła serial na podstawie opisanej książki (dostępny także w Netflixie). Oprócz wielu innych lokalizacji sporo scen nagrywano właśnie w Kościele Matki Bożej Morza (Basilica de Santa Maria del Mar).

Zwiedzanie Dzielnicy Gotyckiej z przewodnikiem

Katedra w Barcelonie to jeden z wielu zabytków, jakie można znaleźć w Dzielnicy Gotyckiej w Barcelonie. Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem, aby z bliska poznać katedrę oraz inne perełki skrywane w Barrio Gótico!

Hotele w Barcelonie


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w Katalonii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
BarcelonaAtrakcje w Barcelonie: Dzielnica gotycka Barri Gòtic, deptak La Rambla, wzgórze Montjuïc, kolejka linowa Telefèric de Montjuïc, magiczne fontanny Font Màgica, targ miejski La Boqueria, park Laberint d’Horta Park, Teatr operowy Gran Teatre del Liceu, miasteczko Poble Espanyol, Stadion Camp Nou (FC Barcelona), budynek Torre Agbar, oceanarium w Barcelonie, ogród zoologiczny w Barcelonie, ogród botaniczny w Barceloniepark rozrywki Tibidabo, Pałac Muzyki Katalońskiej, Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Muzeum Picassa, Muzeum Archeologiczne Katalonii, Park Miniatur Catalunya en Miniatura, Muzeum Egipskie, CosmoCaixa Barcelona, Muzeum figur woskowych w Barcelonie, Muzeum Historii Barcelony, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, pałac Generalitat (siedziba autonomicznego rządu Katalonii), Bazylika La Mercé, kawiarnia Els Quatre Gats, katedra św. Eulalii, pozostałości świątyni Augustusa, kawiarnia Els Quatre Gats, Muzeum Erotyki, kościół Santa María del Mar, Port Vell, Plaça de Catalunya, Parc de la Ciutadella, Parc de Collserola, Casa Amatller, Palau Güell, Passeig de Gràcia - luksusowa ulica w Barcelonie, Colonia Güell i Krypta Gaudiego, Klasztor Montserrat, Muzeum sztuki współczesnej MOCO, Palau Dalmases, Muzeum sztuki współczesnej Fundació Joan Miró, Muzeum Historii Katalonii, Ice Bar, Park wodny Illa Fantasia, Muzeum CzekoladyCiekawe dzielnice i dystrykty Barcelony: El Raval, El Born, Sant Pere, Les Corts. Zabytki Gaudiego: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà (La Pedrera), Casa Batlló, Pabellones Güell, Bellesguard, Casa Vicens, Casa Calvet, Jardines de Artigas. Popularne miasta: Barcelona, Torrelles de Llobregat, Calella, Hospitalet de Llobregat, Tarrasa, Badalona, Sabadell, Mataró, Santa Coloma de Gramanet, San Cugat del Vallés, Cornellá de Llobregat, San Baudilio de Llobregat, Rubí, Manresa, Villanueva y Geltrú, Viladecans, Casteldefels, El Prat de Llobregat, Granollers, Sardañola del Vallés, Mollet del Vallès, Gavá, Sant Antoni de Vilamajor, Sitges, Santa Susanna, Sabadell, Pineda de Mar, Canet de Mar, Sant Iscle de Vallalta, Arenys de Mar, Santa Margarida de Montbui, Sant Pol de Mar
GironaAtrakcje w Gironie: Muzeum Salvadora Dali w Figueres, Muzeum Miniatur i Mikrominiatur Micromundi, Muzeum Kiełbasy, Park rozrywki Marineland Catalunya, zamek w Púbol, Garrotxa - Kraina wygasłych wulkanów. Popularne miasta: GironaFigueres, Besalú, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Olot, Salt, Palafrugell, San Felíu de Guixols, Roses, Bañolas, Palamós, Santa Coloma de Farnés, Castellón de Ampurias, Torroella de Montgrí, La Bisbal del Ampurdán, Ripoll, Castillo de Aro, Calonge, La Escala, Cassá de la Selva, Castellfollit de la Roca, Tamariu, Malgrat de Mar, Cadaqués, Púbol, Sant Feliu de Guíxols 
LleidaPopularne miasta: Lleida (Lérida), Tárrega, Balaguer, Mollerusa, La Seo de Urgel, Cervera, Solsona, Alcarrás, Guisona, Almacellas, Santes Creus
TarragonaAtrakcje w Tarragonie: Park rozrywki PortAventura, rezerwat przyrody Delta del Ebro, Ferrari LandPopularne miasta: Tarragona, Reus, Vendrell, Tortosa, Cambrils, Salou, Valls, Calafell, Amposta, Vilaseca, Deltebre, El Vendrell
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella,
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie,
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne