Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiKatedra w Barcelonie - Skarb katalońskiego gotyku w samym sercu Starego Miasta

Katedra w Barcelonie – Skarb katalońskiego gotyku w samym sercu Starego Miasta

Pierwszym kościołem, jaki przychodzi do głowy na myśl o Barcelonie jest Sagrada Familia. Zapewne schlebiałoby to Gaudiemu, ale warto pamiętać, że to nie jedyny zabytek sakralny w stolicy Katalonii.

Katedra w Barcelonie to jedna z najciekawszych gotyckich świątyń, jakie znajdziemy w Barcelonie. Co więcej, nie sposób jej pominąć, ponieważ znajduje się w samym sercu Dzielnicy Gotyckiej.

Krótka historia katedry w Barcelonie

Budowę gotyckiego Kościoła Świętego Krzyża i św. Eulalii, bo taką pełną nazwę nosi katedra, rozpoczęto 1 maja 1298 r., w miejscu dawnej rzymskiej świątyni. Imię świętej wzięło się od wydarzenia z roku 877, kiedy to tam właśnie umieszczono relikwie św. Eulalii w obawie przed zbezczeszczeniem ich przez muzułmanów.

Budowa kościoła trwała 150 lat i była podzielona na 3 etapy. Do pierwszego etapu zaliczamy plan całego budynku, ukończenie prezbiterium, absydy oraz ołtarza. Następnie przedłużono budynek o trzy nawy, aby w ostatecznym etapie połączyć go z linią fasady.

Fasada katedry w Barcelonie
Fasada katedry w Barcelonie

Efekt końcowy można było zobaczyć w 1448 roku. Kolejne prace miały miejsce w XIX w. W miejscu zwykłej elewacji powstała wtedy podziwiana do dzisiaj piękna fasada główna.

Wnętrze katedry w Barcelonie

Wnętrze katedry w Barcelonie to typowy przykład katalońskiego gotyku. Przestrzeń jest tak dobrze zorganizowana, że wykorzystano nawet wnętrze przypór. Znajdują się tam kapliczki, które okrążają praktycznie całą świątynię. Jak już wcześniej wspomniałam katedra posiada 3 nawy, z których środkowa jest najszersza. W części głównej znajdującego się tam ołtarza widnieje reprezentacja podwyższenia Krzyża Świętego.

Wnętrze katedry w Barcelonie
Wnętrze katedry w Barcelonie

Ważnym punktem kościoła jest też oczywiście krypta z nagrobkiem św. Eulalii. Oprócz cennych gotyckich obrazów czy zabytkowej monstrancji warto zwrócić uwagę na piękne witraże przedstawiające sceny biblijne. Na ścianach budynku znajduje się ponad 140 przedstawień świętych. Wśród nich najczęstszym jest obraz Maryi a zaraz za nią św. Eulalii.

Wnętrze katedry w Barcelonie
Wnętrze katedry w Barcelonie

Skrzydlaci lokatorzy

Jako punkt obowiązkowy katedry należy uwzględnić mały dziedziniec z fontanną. Jest to dom dla trzynastu gęsi. Tak, dobrze przeczytaliście. Katedrę w Barcelonie zamieszkują gęsi, które symbolizują czystość Eulalii. Ich ilość oznacza wiek, w którym dziewczynka zginęła śmiercią męczeńską.

Co roku w dzień Bożego Ciała na szczycie bogato udekorowanej kwiatami fontanny umieszczane jest jajko, które tańczy razem z wodą! Oprócz klasycznego nawiązania do rodzącego się na nowo życia symbolizuje ono także hostie. Wygląda to dość niesamowicie, co możecie zobaczyć na wideo poniżej.

Źródełko znajdujące się w katedrze w Barcelonie jest najokazalszym w tym okresie, ale nie jedynym ozdobionym w ten sposób. Podobne fontanny można zobaczyć na patiach czy przy kościołach w całym regionie Katalonii. Dekorowanie fontann jest głęboko zakorzenioną katalońską tradycją, którą zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy.

Książka „Katedra w Barcelonie”

Książka "Katedra w Barcelonie", Ildefonso Falcones
Książka „Katedra w Barcelonie”, Ildefonso Falcones. Sprawdź, gdzie kupić >

Jeśli choć trochę interesujesz się literaturą zapewne obiło Ci się o uszy największe dzieło Ildefonso Falconesa pt.: „Katedra w Barcelonie”. Książka przedstawia panoramę średniowiecznej, prężnie rozwijającej się stolicy Katalonii. Wydarzenia z czasu wojen i nietolerancji są tłem dla historii Arnaua Estanyola, którego los zmienia się w każdej części książki. Głównym wydarzeniem utworu zdaje się być jednak budowa tytułowego kościoła.

Sprawdź, gdzie kupić >

Mieszkańcy jednej z dzielnic Barcelony postanawiają zbudować ją własnymi rękami. Mimo tego, że polski tytuł powieści brzmi „Katedra w Barcelonie”, to nie Katedra św. Eulalii jest miejscem wydarzeń. Budowany przez mieszkańców kościół to Bazylika Matki Bożej Morza (tytuł oryginalny to „La Catedral del Mar”).

CIEKAWOSTKA: W 2018 r. hiszpańska telewizja wypuściła serial na podstawie opisanej książki (dostępny także w Netflixie). Oprócz wielu innych lokalizacji sporo scen nagrywano właśnie w Kościele Matki Bożej Morza (Basilica de Santa Maria del Mar).

Zwiedzanie Dzielnicy Gotyckiej z przewodnikiem

Katedra w Barcelonie to jeden z wielu zabytków, jakie można znaleźć w Dzielnicy Gotyckiej w Barcelonie. Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem, aby z bliska poznać katedrę oraz inne perełki skrywane w Barrio Gótico!

Katedra w Barcelonie na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY