Pabellones Güell – dzieło, które utorowało Gaudiemu drogę do sukcesu
5 (100%) 1 vote

To najbardziej kluczowy projekt w całej karierze Gaudiego. Mimo to w przewodnikach często jest pomijany, a piloci wycieczek zapominają o nim wspomnieć turystom odwiedzającym Barcelonę.

Pabellones Güell to zespół budynków znajdujących się w dzielnicy Pedralbes w Barcelonie. Powstałe w latach 1884-1887 były pierwszym projektem jaki Eusebi Güell zlecił Gaudiemu do realizacji, ale bynajmniej nie ostatnim. Szybko okazało się, że styl młodego architekta doskonale przypadł do gustu Güell’owi, który w kolejnych latach oddał w jego ręce takie projekty jak: Palacio Güell, Bodegas Güell, Park Güell czy Colonia Güell.

Udana współpraca z katalońskim przedsiębiorcą zapewniła Gaudiemu jego mecenat oraz przysporzyła mu wielu majętnych klientów, których miał poznać w kolejnych latach swojego życia.

Architektoniczne osobliwości w Pabellones Güell

Nie jest tajemnicą, że szczególnie na początku swojej kariery Antonio Gaudi bardzo interesował się sztuką orientalną. Nowinki architektoniczne, które docierały do Katalonii z Bliskiego i Dalekiego Wschodu były dla niego ogromnym źródłem inspiracji, co można zauważyć w takich jego dziełach jak El Capricho czy Quiosco de Comillas.

Pabellones Güell - dzieło Gaudiego w Barcelonie | Architektura, Hiszpania // Hispanico.pl
Smok strzegący głównego wejścia do Pabellones Güell, fot. http://bit.ly/2sZXbmU

W przypadku Los Pabellones de la Finca Güell (bo tak brzmi pełna nazwa Pawilonów Güella), również można zauważyć liczne nawiązania do sztuki orientalnej i mudéjar. Widać to przede wszystkim w bogatej ornamentyce budynków, do której wykorzystano tysiące ozdobnych płytek ceramicznych (azulejos). To co jednak już przy wejściu robi ogromne wrażenie to główna brama, na której znajduje się rzeźba ogromnego smoka. Wykonany z żelaza stwór o szklanych oczach jest nawiązaniem do mitologicznego smoka strzegącego wejścia do Ogrodu Hesperyd, w którym rosły złote jabłka.

Skoro mowa o ogrodzie warto wspomnieć, że Gaudi również częściowo brał udział w jego projektowaniu. Jest autorem niewielkiej altanki oraz dwóch znajdujących tam fontann. Z jego inicjatywy w otoczeniu Pabellones Güell zasadzono różne rodzaje roślin śródziemnomorskich takich jak: cyprysy, magnolie, palmy czy eukaliptusy. Prawdopodobnie z tego powodu, cały kompleks bywa czasem nazywany “Jardín Gaudí”.

Pabellones Güell współcześnie

Od 1969 roku Pawilony Güella stanowią pomnik historyczno-artystyczny o charakterze narodowym. W latach 1968-2008 były siedzibą Real Cátedra Gaudí – instytucji uniwersyteckiej zajmującej się dokumentacją i konserwacją dzieł Gaudiego. Na jej terenie znajdował się też wówczas ogród botaniczny należący do Wydziału Biologii Uniwersytetu Katalonii (Universidad Politécnica de Cataluña).

Pabellones Güell - dzieło Gaudiego w Barcelonie | Architektura, Hiszpania // Hispanico.pl
Makieta Pabellones Güell w parku miniatur Catalunya en Miniatura, fot. Wikipedia

Od 2015 roku Pabellones Güell są natomiast otwarte dla wszystkich zwiedzających, a w jego wnętrzach możemy zobaczyć między innymi maszyny i narzędzia, które służyły do budowy tego i innych dzieł katalońskiego architekta. Makietę Pawilonów Güella znajdziemy także w urzekającym parku miniatur (Catalunya en Miniatura), który znajduje się mniej więcej godzinę drogi od Barcelony w maleńkim miasteczku Torrelles de Llobregat.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

avatar