Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiColonia Güell i Krypta Gaudiego - Niesamowite miejsce 20 km od Barcelony

Colonia Güell i Krypta Gaudiego – Niesamowite miejsce 20 km od Barcelony

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Tym, którzy mieli przyjemność odwiedzić stolicę Katalonii nazwisko Güell jest zapewne dobrze znane, ale najczęściej kojarzy się ze słynnym barcelońskim parkiem.

Aby lepiej poznać twórczość Gaudiego nie wystarczy jednak odwiedzić Parku Güell, Sagrady Familii czy Casa Batlló. Nieco ponad 20 km od Barcelony znajduje się miejscowość Santa Coloma de Cervelló, a w niej arcydzieło, którego nie można pominąć zwiedzając Katalonię śladami Gaudiego. Zapraszam na podróż w czasie do Colonia Güell.

Historia Colonia Güell

Co właściwie kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Colonia Güell miała być osiedlem robotniczym, stworzonym z myślą o polepszeniu bytu robotników fabryki tekstylnej Eusebiego Güella. Zakład ten wyróżniał się wśród innych przede wszystkim surowcem używanym do uzyskiwania energii. Podczas gdy większość ówczesnych fabryk wykorzystywała do zasilania energię wodną, Güell zastąpił ją węglem.

Cały kompleks miał stworzyć robotnikom oraz ich rodzinom warunki nie tylko do pracy, ale także życia społecznego oraz kulturalnego. Mimo że to fabryka stanowiła punkt centralny miasteczka, ważnymi elementami projektu były też budynki użytkowe takie jak: teatr, szkoła czy kościół.

Budynek Ca l'Espinal w Colonia Güell
Budynek Ca l’Espinal w Colonia Güell

W tworzenie Colonia Güell zaangażowali się architekci, będący przedstawicielami nurtu modernistycznego. Wśród nich znalazł się między innymi przyjaciel Güella, Antonio Gaudí, który podjął się zaprojektowania kaplicy dla robotników. Budowa osiedla rozpoczęła się w 1890 roku, ale niestety nie została ona ukończona. Przyczyniła się do tego rodzina Güella, która w 1914 roku zaprzestała finansowania budowy.

Krypta Gaudiego (Cripta Gaudí)

Dla miłośników Sagrady Familii oraz całej twórczości Gaudiego kaplica znajdująca się na tym XIX-wiecznym osiedlu będzie wyglądała znajomo. Güell, powierzając projekt kościółka temu katalońskiemu artyście, nie ograniczył go niczym – ani stylem, ani budżetem. Być może właśnie dzięki temu budynek ten po raz pierwszy prezentuje wszystkie innowacje i charakterystyczne cechy stylu Gaudiego.

Łuki paraboliczne czy faliste linie inspirowane formami organicznymi to elementy krypty widoczne także w innych jego dziełach, takich jak Casa Milà, Casa Vicens czy Park Güell. Rozpoznawalnym elementem stylu Gaudiego są również kolorowe witraże, które znamy chociażby z Sagrady Familii.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli nie względy architektoniczne czy historyczne, to do wizyty w miasteczku powinien Cię zachęcić fakt, że Colonia Güell w 2005 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pozostałe budynki w Colonia Güell

Colonia Güell to oczywiście nie tylko kaplica. Warto też zobaczyć fabrykę z XIX wieku, przyjrzeć się budynkom, w których zajmowano się przetwarzaniem materiałów, a także zwyczajnie przejść się uliczkami, które swoim wyjątkowym klimatem przeniosą Cię w czasie. Jeśli natomiast chcesz poznać szczegóły dotyczące przemysłu i życia w takim miasteczku, odwiedź budynek dawnej spółdzielni. Znajduje się tam stała wystawa, dzięki której zobaczysz ówczesną codzienność oczami mieszkającej tam małej dziewczynki.

Pierwszy poziom wystawy poświęcony jest katalońskim osiedlom robotniczym oraz ich historii ze szczególnym uwzględnieniem Colonia Guell. Drugie piętro skupia się na krypcie Gaudiego. Znajduje się tam trójwymiarowa makieta zaprojektowanego kościoła, która wizualizuje jego strukturę. Tą techniką, stworzoną przez architekta, posłużono się później także przy konstrukcji Sagrady Familii. Informacje zebrane na ekspozycji uzupełnione są o pomoce audiowizualne oraz liczne zdjęcia, które pomogą Ci jeszcze lepiej zrozumieć XIX-wieczną rzeczywistość i życie codzienne ówczesnych mieszkańców Katalonii.

Porady dla zwiedzających

Do Colonia Güell najwygodniej dostać się samochodem (sprawdź, gdzie wynająć samochód w Barcelonie). Szczegółowe wskazówki dotyczące dojazdu można znaleźć na oficjalnej stronie obiektu www.gaudicoloniaguell.org, dostępnej w języku hiszpańskim, katalońskim i angielskim.

Jeśli nie planujesz wynajmować samochodu, możesz udać się na jedną ze zorganizowanych wycieczek lub wybrać transport publiczny. Z Barcelony można dojechać na miejsce liniami S3, S4, S8 i S9, wsiadając na Placu Hiszpańskim (Plaza de España) i jadąc aż do stacji Colonia Güell.

Cały kompleks można spokojnie zobaczyć w około dwie godziny. Taki jest też szacowany czas zwiedzania z przewodnikiem.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Colonia Güell najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: W dni robocze od 10:00 do 17:00. W weekendy od 10:00 do 15:00.
  • Adres: Colonia Güell, 08690 Santa Coloma de Cervelló
  • Kup bilety na GetYourGuide

Colonia Güell na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne