Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiCasa Vicens - Mozaikowa kamienica Gaudiego w Barcelonie

Casa Vicens – Mozaikowa kamienica Gaudiego w Barcelonie

Przechadzka po Barcelonie pozwala odkryć wiele niecodziennych budynków. Jeden z nich znajdziesz przy ulicy Carreró de les Carolines.

Casa Vicens to zabytkowy i niezwykle zaskakujący dom w Barcelonie, zaprojektowany przez mistrza modernizmu, Antonio Gaudiego. Budynek stojący w samym centrum barcelońskiej dzielnicy Gràcia, przy Carreró de les Carolines 20, to pierwszy dom, jaki w swojej karierze zaprojektował najsłynniejszy kataloński architekt. Dziś figurujący na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO obiekt uważany jest za manifest niepowtarzalnego stylu artysty, więc jeśli szczególnie interesuje Was twórczość Gaudiego, Casa Vicens po prostu musi znaleźć się na trasie Waszego spaceru po stolicy Katalonii.

Skąd nazwa Casa Vicens?

Pierwszy budynek stworzony przez młodego Gaudiego powstał na zlecenie Manuela Vicensa, barcelońskiego ceglarza i glazurnika, właściciela fabryki płytek. To właśnie on w 1883 roku powierzył Gaudiemu stworzenie wizji swojej letniej rezydencji, którą pragnął postawić w dzielnicy Gràcia. Architekt bez zastanowienia podjął się pracy, a jej owocem po blisko 5 latach był dom, który zainaugurował modernizm w Katalonii i całej Europie.

Dzisiejszy zabytek Barcelony

Obecna konfiguracja budynku nie jest dokładnym odzwierciedleniem pierwotnego projektu, a wynikiem kilku zmian i przekształceń. Do jednej z przebudów doprowadziły między innymi okoliczne roboty drogowe.

Casa Vicens ucierpiało znacznie w trakcie poszerzania ulicy Carolines. W 1925 roku odnowiono, a następnie rozbudowano rezydencję, ale nie martwcie się – nie stworzono tam nic, co nie grałoby w duszy Gaudiego. Projektem rozbudowy zajął się Joan Baptista Serra de Martinez, który za wyjątkowo drobiazgowe trzymanie się wizji mistrza modernizmu otrzymał nawet nagrodę miasta.

W 2005 roku, równocześnie z Sagradą Familią i Casa Batlló, Casa Vicens wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pod koniec 2015 roku obiekt ponownie poddano remontowi, tym razem ze względu na duży ruch turystyczny. Przebudowę, trwającą prawie dwa lata, nadzorował historyk architektury Jordi Falgas, a w jej wyniku zmodyfikowano klatkę schodową, przywrócono oryginalny rozkład pokoi oraz przywrócono dawną świetność ogrodowi.

Casa Vicens z perspektywy ulicy

Budynek Gaudiego na pierwszy rzut oka wydaje się konstrukcją wyjątkowo masywną, ale w zadziwiający sposób wtapia się w ścianę ulicy i raczej nie dominuje nad budynkami sąsiednimi, choć zdecydowanie przyciąga wzrok. Gaudí mocno inspirował się połączeniem stylu neogotyckiego i neomauretańskiego, stąd dom pełen jest elementów dekoracyjnych charakterystycznych dla architektury mauretańskiej.

CASA VICENS - Zabytkowy dom w Barcelonie
Kolorowa fasada zabytkowego domu Casa Vicens

Budynek zawiera wiele przyciągających wzrok elementów: zewnętrzne wieżyczki, balkony czy balustrady z kutego żelaza, ale to, co stało się wizytówką Casa Vicens to bez dwóch zdań ceramiczne, kolorowe płytki azulejos na frontowej ścianie. Bazą dla takiego zestawu zdobień są proste kamienne ściany, skromny element prostej wiejskości. Jednak aby uniknąć zbytniej tradycyjności, architekt na wykonanie budynku wybrał kamień w nietypowym kolorze ochry i cegły.

Casa Vicens - zbliżenie na ornamenty
Casa Vicens – zbliżenie na ornamenty

CIEKAWOSTKA: W początkowej fazie swojej twórczości Gaudí był zafascynowany sztuką Bliskiego i Dalekiego Wschodu, która stanowiła dla niego inspirację nie tylko przy projektowaniu Casa Vicens, ale także podczas pracy nad Pabellones Güell czy El Capricho w Comillas.

Wnętrze pierwszego dzieła Gaudiego

Wrażenie masywnego budynku nieco się zmienia po wejściu do jego wnętrza, które zdaje się być dopracowane w najmniejszym detalu! Wśród pokoi wciąż zobaczyć można pomieszczenia do użytku dziennego, takie jak jadalnia, palarnia czy hol wejściowy, ale także prywatne i bardziej intymne pokoje rodziny Vicens: dwie sypialnie, łazienkę i salon. Bogactwo motywów roślinnych, nawiązań do natury, symboliki i ornamentyki w zdobieniach sprawia, że nie przeszkadza nawet brak mebli i wyposażenia.

W różnych częściach domu organizowane są regularnie zmieniające się wystawy, nawiązujące w wieloraki sposób do pierwszego dzieła Gaudiego. Na drugim piętrze znajduje się natomiast stała wystawa, której zawartość pozwala zwiedzającym zapoznać się z różnymi aspektami historii Casa Vicens. Ekspozycja odnosi się do dziejów Barcelony, różnych momentów życia Gaudiego oraz do rezydencji Vicens jako symbolu modernizmu.

Wizyta we wnętrzu budynku to także szansa, by zobaczyć przylegający do niego ogród. Jest on odwzorowaniem stworzonych przez Gaudiego, oryginalnych terenów zielonych, w których architekt wyrażał swoje zafascynowanie naturą, a szczególnie śródziemnomorską florą i fauną. Nie zapomnijcie także zajrzeć na dach, na którym z bliska zobaczycie kominy domu pokryte ceramicznymi płytkami.

Zwiedzanie Casa Vicens

W zależności od preferencji pierwszy budynek stworzony przez Gaudiego możecie zwiedzić sami, poświęcając dowolną ilość czasu na zachwyt nad każdym detalem wyjątkowego wnętrza, albo z przewodnikiem, który rozwieje Wasze wszelkie wątpliwości dotyczące historii bądź architektury Casa Vicens. Spacer po domu dobrze jest zakończyć w piwnicy budynku. Dawne pomieszczenie służące do przechowywania węgla jest dziś księgarnią, pełną publikacji, które z pewnością uzupełnią Waszą wizytę o dodatkowe informacje. Podczas zwiedzania możecie także skorzystać ze strefy gastronomicznej, zajmującej część ogrodu. Warto o niej pamiętać, bo do wnętrza Casa Vicens nie można wnosić swojego jedzenia ani napojów.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Casa Vicens w Barcelonie najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od kwietnia do połowy października w godz. 10:00-20:00. od połowy października do końca marca w godz. 10:00-15:00 (poniedziałki) oraz 10:00-19:00 (od wtorku do niedzieli)
  • Adres: Carreró de les Carolines, 20, 08012 Barcelona, Hiszpania
  • Kup bilety na GetYourGuide

Casa Vicens na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY