Tibidabo – Retro Lunapark w Barcelonie
5 (100%) 1 vote[s]

Niektóre parki atrakcji odwiedzamy nie dla adrenaliny i mocnych wrażeń, a dla wspaniałej historii, której możemy stać się częścią.

Tibidabo to klasyczny lunapark w Barcelonie, który istnieje w tym miejscu już od 1901 roku. Początkowo jego największą atrakcją był tzw. Niebieski Tramwaj (Tramvia Blau) – element infrastruktury, który woził odwiedzających na szczyt wzgórza Tibidabo. W kolejnych latach zaczęły powstawać nowe atrakcje takie jak: automatyczne wagi, maszyny do wysyłania pocztówek, teleskopy, huśtawki, kręgle, galeria krzywych luster i wiele innych. Jeszcze w pierwszej dekadzie istnienia wybudowano też restaurację, hotel i ogromną salę eventową, w której pierwotnie miało się znaleźć kasyno.

Kolejka L'Embruixabruixes w pierwszej dekadzie XX wieku. Fot. www.tibidabo.cat
Kolejka L’Embruixabruixes w pierwszej dekadzie XX wieku. Fot. www.tibidabo.cat

W 1910 roku w Tibidabo została uruchomiona zawieszona w powietrzu kolejka L’Embruixabruixes, która pozwalała na nieco większy zastrzyk adrenaliny, niż wcześniej istniejące atrakcje. W kolejnej dekadzie (1921) wybudowano 50-metrową metalową wieżę o nazwie Talaia, która do dziś pozwala spojrzeć na panoramę Barcelony z wysokości 550 metrów n.p.m.

Lata 30’ to czas, gdy w parku rozrywki Tibidabo pojawiły się pierwsze elektryczne samochodziki (dziś znane pod nazwę bumper cars) oraz minigolf. W latach 50’ nowych atrakcji było już znacznie więcej. Dom strachów, latające filiżanki czy miniaturowy pociąg będący repliką pierwszej linii kolejowej w Hiszpanii (Barcelona-Mataró) to tylko niektóre z miejsc, które przyciągały nowych odwiedzających.

 

Współczesny Park rozrywki Tibidabo

W ciągu kolejnych dekad Tibidabo wciąż wzbogacało się o nowe atrakcje oraz modernizowało lub usuwało te, które były już przestarzałe. Dzisiejszy park rozrywki pod kątem technicznym ma już niewiele wspólnego z miejscem, które pierwotnie tutaj wybudowano. Jednak mimo nowych technologii, zwiększonego bezpieczeństwa i ciekawszych atrakcji zachował się tu duch dawnego, klasycznego wesołego miasteczka.

Zniechęci to zapewne osoby, które szukają ekstremalnie mocnych wrażeń (tutaj ich raczej nie znajdą). Z drugiej strony, jeśli chcecie po prostu miło spędzić czas, a przy okazji nasycić oczy niesamowitymi widokami, to Tibidabo na pewno spełni te oczekiwania. Na wizytę w tym miejscu warto także zabrać dzieci – na pewno wyjdą oczarowane :).

 

Wzgórze Tibidabo

Tibidabo to nie tylko nazwa parku rozrywki, ale także wzgórza na którym się on znajduje. Bez trudu zlokalizujemy je, będąc w Barcelonie, ponieważ jest ono zwieńczone emblematycznym białym kościołem Temple de Sagrat Cor. Budynek ten nawet nocą, pięknie oświetlony, jest widoczny prawie z każdej części miasta.

Kościół Temple de Sagrat Cor na Wzgórzu Tibidabo
Kościół Temple de Sagrat Cor na Wzgórzu Tibidabo

Dotarcie na wzgórze Tibidabo momentami nie należy do najłatwiejszych. Jeśli chcesz udać się bezpośrednio do lunaparku, możesz skorzystać z kursujących autobusów turystycznych i kolejki. Gdy jednak jesteś poza sezonem, warto pamiętać, że te środki lokomocji funkcjonują jedynie w weekendy. Co więc zostaje? Przede wszystkim siła własnych nóg… możesz też wynająć rower (zakładając, że masz naprawdę dobrą formę), skuter lub samochód. W przypadku tych dwóch ostatnich warto wcześniej przekalkulować, czy takie rozwiązanie rzeczywiście się opłaca.

 

Tibidabo vs. Montjuïc

Tibidabo i Montjuïc nieustannie walczą o uwagę turystów. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na wzgórzu Montjuïc również znajdował się kiedyś park rozrywki. Został on otwarty w 1966 roku i funkcjonował przez ponad 30 lat, oferując bardziej zaawansowane atrakcje niż te, które były wówczas dostępne w Tibidabo.

Do zamknięcia Parque de Atracciones de Montjuïc doszło 27 września 1998 roku. Dziś w jego miejscu znajdziemy ogrody imienia katalońskiego poety, Joana Brossa. Mieszkańcy Barcelony nadal jednak z nostalgią wspominają czasy istnienia lunaparku, ponieważ dla wielu z nich są one symbolem ich dzieciństwa i młodości.

 

Tibidabo – Informacje praktyczne

  • Bilety do Tibidabo najlepiej kupić z wyprzedzeniem przez Internet. Unikniesz długiego stania w kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Park jest otwarty: od marca do grudnia: w weekendy i święta. W lipcu: od środy do niedzieli. W sierpniu: codziennie. W styczniu: od 2 do 5 stycznia. Godziny otwarcia parku wahają się od 11:00 do 16:00, 18:00 lub 21:00 (w zależności od sezonu). Z tego powodu na wizytę w Tibidabo najlepiej wybrać się jak najwcześniej.
  • Adres: Plaça del Tibidabo 3-4, 08035 Barcelona
  • Kup bilety do Tibidabo >

Popularne hotele - Barcelona

Booking.com
Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Prowincja Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
Barcelona Dzielnica gotycka Barri Gòtic, deptak La Rambla, wzgórze Montjuïc, kolejka linowa Telefèric de Montjuïc, magiczna fontanna Font Màgica, targ miejski La Boqueria, park Laberint d’Horta Park, miasteczko Poble Espanyol, Stadion Camp Nou, budynek Torre Agbar, oceanarium w Barcelonie, ogród zoologiczny w Barcelonie, ogród botaniczny w Barceloniepark rozrywki Tibidabo, Pałac Muzyki Katalońskiej, Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Muzeum Picassa, Muzeum Archeologiczne Katalonii, Park Miniatur Catalunya en Miniatura, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, pałac Generalitat (siedziba autonomicznego rządu Katalonii), Bazylika La Mercé, katedra św. Eulalii, pozostałości świątyni Augustusa, kawiarnia Els Quatre Gats, Muzeum Erotyki, kościół Santa María del Mar, Port Vell, Plaça de Catalunya, Parc de la Ciutadella, Parc de Collserola, Casa Amatller, Palau Güell, Passeig de Gràcia - luksusowa ulica w Barcelonie, Klasztor Montserrat. Dzielnice i dystrykty Barcelony (El Raval, El Born, Sant Pere, Les Corts). Zabytki Gaudiego: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà, Casa Batlló, Pabellones Güell, Bellesguard, Casa Vicens, Casa Calvet. Popularne miasta: Barcelona, Torrelles de Llobregat, Hospitalet de Llobregat, Tarrasa, Badalona, Sabadell, Mataró, Santa Coloma de Gramanet, San Cugat del Vallés, Cornellá de Llobregat, San Baudilio de Llobregat, Rubí, Manresa, Villanueva y Geltrú, Viladecans, Casteldefels, El Prat de Llobregat, Granollers, Sardañola del Vallés, Mollet del Vallès, Gavá, Sant Antoni de Vilamajor
Girona Muzeum Salvadora Dali, Muzeum Miniatur i Mikrominiatur Micromundi, Muzeum Kiełbasy, Park rozrywki Marineland Catalunya. Popularne miasta: GironaFigueres, Besalú, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Olot, Salt, Palafrugell, San Felíu de Guixols, Roses, Bañolas, Palamós, Santa Coloma de Farnés, Castellón de Ampurias Torroella de Montgrí, La Bisbal del Ampurdán, Ripoll, Castillo de Aro, Calonge, La Escala, Cassá de la Selva, Castellfollit de la Roca, Tamariu, Malgrat de Mar
Lleida Popularne miasta: Lleida, Tárrega, Balaguer, Mollerusa, La Seo de Urgel, Cervera, Solsona, Alcarrás, Guisona, Almacellas
Tarragona Park rozrywki PortAventura. Popularne miasta: Tarragona, Reus, Vendrell, Tortosa, Cambrils, Salou, Valls, Calafell, Amposta, Vilaseca
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi)  |   Darmowe atrakcje w Barcelonie  |  Nawiedzone miejsca w Barcelonie  |  Pogoda w Barcelonie  |  Trójkąt Dalego  |  Girona Temps de Flors  |  La Tomatina  |  Tradycja Correfoc  |  Święto Sant Jordi  |  Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar