Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiParki rozrywki w HiszpaniiWzgórze Tibidabo i niezwykły park rozrywki w Barcelonie

Wzgórze Tibidabo i niezwykły park rozrywki w Barcelonie

Niektóre parki atrakcji odwiedzamy nie dla adrenaliny i mocnych wrażeń, a dla wspaniałej historii, której możemy stać się częścią. Park rozrywki Tibidabo jest bowiem wyjątkowym miejscem, w którym rozrywka spotyka się z przeszłością. I jeszcze ten wspaniały widok na całe miasto…

Tibidabo to jeden z najstarszych lunaparków w Barcelonie, który istnieje w tym miejscu już od 1901 roku. Początkowo jego największą atrakcją był tzw. Niebieski Tramwaj (Tramvia Blau) – element infrastruktury, który oferował odwiedzającym wjazd na szczyt góry Tibidabo.

Historia Tibidabo

W kolejnych latach w parku rozrywki zaczęły powstawać nowe atrakcje takie jak: automatyczne wagi, maszyny do wysyłania pocztówek, teleskopy, huśtawki, kręgle, galeria krzywych luster i wiele innych. Jeszcze w pierwszej dekadzie istnienia wybudowano też restaurację, hotel i ogromną salę eventową, w której pierwotnie miało się znaleźć kasyno. W 1910 roku w Tibidabo została uruchomiona zawieszona w powietrzu kolejka L’Embruixabruixes, która pozwalała na nieco większy zastrzyk adrenaliny, niż wcześniej istniejące atrakcje. W kolejnej dekadzie (1921) wybudowano 50-metrową metalową wieżę o nazwie Talaia, z której rozciąga się panorama na całą Barcelonę z wysokości 550 metrów n.p.m. Widok jest naprawdę niesamowity!

Lata 30’ to czas, gdy w parku rozrywki Tibidabo pojawiły się pierwsze elektryczne samochodziki (dziś znane pod nazwę bumper cars) oraz minigolf. W latach 50. nowych atrakcji było już znacznie więcej. Dom strachów, latające filiżanki czy miniaturowy pociąg będący repliką pierwszej linii kolejowej w Hiszpanii (Barcelona-Mataró) to tylko niektóre z miejsc, dzięki którym park zdobywał nowych odwiedzających.

Współczesny Tibidabo Amusement Park

W ciągu kolejnych dekad Tibidabo wciąż wzbogacało się o nowe atrakcje oraz modernizowało lub usuwało te, które były już przestarzałe. Dzisiejszy park rozrywki pod kątem technicznym ma już niewiele wspólnego z miejscem, które pierwotnie tutaj wybudowano. Jednak mimo nowych technologii, zwiększonego bezpieczeństwa i ciekawszych atrakcji zachował się tu duch dawnego, klasycznego wesołego miasteczka.

Zniechęci to zapewne osoby, które szukają ekstremalnie mocnych wrażeń (tutaj ich raczej nie znajdą). Z drugiej strony, jeśli chcecie po prostu miło spędzić czas, a przy okazji nasycić oczy niesamowitymi widokami, to Tibidabo na pewno spełni te oczekiwania. Na wizytę w tym miejscu warto także zabrać dzieci – na pewno wyjdą oczarowane pomysłem zabawy na niejednej karuzeli. :).

Temple Tibidabo – Kościół Serca Jezusowego

Tibidabo to nie tylko wesołe miasteczko, ale także nazwa wzgórza na którym się ono znajduje. Będąc już w Barcelonie, bez trudu znajdziemy lokalizację parku, ponieważ jest on zwieńczony emblematycznym białym budynkiem świątyni Najświętszego Serca Jezusowego (kat. Temple Expiatori del Sagrat Cor). Kościół znajdujący się na szczycie wzgórza, niezwykle pięknie oświetlony, jest widoczny prawie z każdej części miasta.

Kościół Serca Jezusowego na Wzgórzu Tibidabo (kat. Temple de Sagrat Cor)
Kościół Serca Jezusowego na Wzgórzu Tibidabo (kat. Temple de Sagrat Cor) posiada taras widokowy z widokiem na panoramę miasta.

Kościół posiada także jeszcze jeden charakterystyczny element. Jest nim znajdująca się na szczycie figura Jezusa z rozpostartymi ramionami. Jeśli się jej dobrze przyglądnąć, zobaczymy w niej wiele podobieństw do najbardziej znanej figury Jezusa w Rio de Janeiro.

WARTO WIEDZIEĆ: Oprócz wizyty w we wnętrzu kościoła, warto zobaczyć także jego taras widokowy (wstęp płatny), gdzie czekają na Ciebie sporej wielkości figury dwunastu apostołów.

Wieża Torre de Collserola

Wieża Torre de Collserola to kolejny charakterystyczny element na wzgórzu Tibidabo.
Wieża Torre de Collserola to kolejny charakterystyczny element na wzgórzu Tibidabo.

La Torre de Collserola to wieża radiowo-telewizyjna, która została zbudowana w 1992 roku z okazji Igrzysk Olimpijskich. Konstrukcja mierzy 288 m wysokości i jest zarazem najwyższym punktem w Barcelonie. Mówi się, że ta wieża, obok parku rozrywki Tibidabo oraz wieńczącego szczyt kościoła, jest jednym z symboli wzgórza Tibidabo.

Jak dostać się na sam szczyt Tibidabo?

Dotarcie na wzgórze Tibidabo momentami nie należy do najłatwiejszych. Jeśli chcesz udać się bezpośrednio do lunaparku, możesz skorzystać z autobusów turystycznych, które kursują z centrum miasta oraz z kolejki Funicular del Tibidabo. Gdy jednak jesteś poza sezonem, warto pamiętać, że te środki lokomocji funkcjonują jedynie w weekendy i dojazd może być utrudniony. Co więc zostaje? Chcącym dotrzeć do Tibidabo pozostaje przede wszystkim siła własnych nóg i dotarcie tam pieszo, ale można też wypożyczyć rower (zakładając, że masz naprawdę dobrą formę), skuter lub samochód, np. na stronie RentalCars.

Bez względu na to, czy wybierzecie spacer czy wjazd na wzgórze kolejką, czekająca na Was panorama na miasto na pewno wynagrodzi wszelkie wysiłki. Po dotarciu na samą górę nie można odmówić sobie przystanku na podziwianie widoków.

Wzgórza Tibidabo i Montjuïc

Tibidabo i Montjuïc nieustannie walczą o uwagę turystów. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wzgórze Montjuïc również posiadało kiedyś własny park rozrywki. Został on otwarty w 1966 roku i funkcjonował przez ponad 30 lat, oferując bardziej zaawansowane atrakcje niż te, które były wówczas dostępne w Tibidabo.

Do zamknięcia Parque de Atracciones de Montjuïc doszło 27 września 1998 roku. Dziś w jego miejscu znajdziemy ogrody imienia katalońskiego poety, Joana Brossa. Barcelończycy nadal jednak z nostalgią wspominają czasy istnienia parku na wzgórzu Montjuïc, ponieważ dla wielu mieszkańców są one symbolem ich dzieciństwa i młodości.

Informacje praktyczne

  • Bilety do Tibidabo najlepiej kupić z wyprzedzeniem przez Internet. Unikniesz długiego stania w kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Park jest otwarty: od marca do grudnia: w weekendy i święta. W lipcu: od środy do niedzieli. W sierpniu: codziennie. W styczniu: od 2 do 5 stycznia. Godziny otwarcia parku wahają się od 11:00 do 16:00, 18:00 lub 21:00 (w zależności od sezonu). Z tego powodu na wizytę w Tibidabo najlepiej wybrać się jak najwcześniej.
  • Adres: Plaça del Tibidabo 3-4, 08035 Barcelona

Tibidabo na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY