Tibidabo – Retro Lunapark w Barcelonie

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Niektóre parki atrakcji odwiedzamy nie dla adrenaliny i mocnych wrażeń, a dla wspaniałej historii, której możemy stać się częścią.

Tibidabo to klasyczny lunapark w Barcelonie, który istnieje w tym miejscu już od 1901 roku. Początkowo jego największą atrakcją był tzw. Niebieski Tramwaj (Tramvia Blau) – element infrastruktury, który woził odwiedzających na szczyt wzgórza Tibidabo.

Historia Lunaparku

W kolejnych latach zaczęły powstawać nowe atrakcje takie jak: automatyczne wagi, maszyny do wysyłania pocztówek, teleskopy, huśtawki, kręgle, galeria krzywych luster i wiele innych. Jeszcze w pierwszej dekadzie istnienia wybudowano też restaurację, hotel i ogromną salę eventową, w której pierwotnie miało się znaleźć kasyno. W 1910 roku w Tibidabo została uruchomiona zawieszona w powietrzu kolejka L’Embruixabruixes, która pozwalała na nieco większy zastrzyk adrenaliny, niż wcześniej istniejące atrakcje. W kolejnej dekadzie (1921) wybudowano 50-metrową metalową wieżę o nazwie Talaia, która do dziś pozwala spojrzeć na panoramę Barcelony z wysokości 550 metrów n.p.m.

Lata 30’ to czas, gdy w parku rozrywki Tibidabo pojawiły się pierwsze elektryczne samochodziki (dziś znane pod nazwę bumper cars) oraz minigolf. W latach 50’ nowych atrakcji było już znacznie więcej. Dom strachów, latające filiżanki czy miniaturowy pociąg będący repliką pierwszej linii kolejowej w Hiszpanii (Barcelona-Mataró) to tylko niektóre z miejsc, które przyciągały nowych odwiedzających.

Współczesny Tibidabo Amusement Park

W ciągu kolejnych dekad Tibidabo wciąż wzbogacało się o nowe atrakcje oraz modernizowało lub usuwało te, które były już przestarzałe. Dzisiejszy park rozrywki pod kątem technicznym ma już niewiele wspólnego z miejscem, które pierwotnie tutaj wybudowano. Jednak mimo nowych technologii, zwiększonego bezpieczeństwa i ciekawszych atrakcji zachował się tu duch dawnego, klasycznego wesołego miasteczka.

Zniechęci to zapewne osoby, które szukają ekstremalnie mocnych wrażeń (tutaj ich raczej nie znajdą). Z drugiej strony, jeśli chcecie po prostu miło spędzić czas, a przy okazji nasycić oczy niesamowitymi widokami, to Tibidabo na pewno spełni te oczekiwania. Na wizytę w tym miejscu warto także zabrać dzieci – na pewno wyjdą oczarowane :).

Wzgórze Tibidabo

Na Wzgórzu Tibidabo oprócz parku rozrywki znajdują się także inne charakterystyczne obiekty. Należą do nich Kościół Serca Jezusowego oraz wieża Torre de Collserola:

Temple Tibidabo – Kościół Najświętszego Serca Jezusowego

Kościół Serca Jezusowego na Wzgórzu Tibidabo (kat. Temple de Sagrat Cor)
Kościół Serca Jezusowego na Wzgórzu Tibidabo (kat. Temple de Sagrat Cor)

Tibidabo to nie tylko wesołe miasteczko, ale także nazwa wzgórza na którym się on znajduje. Bez trudu zlokalizujemy je, będąc w Barcelonie, ponieważ jest ono zwieńczone emblematycznym białym kościołem Najświętszego Serca Jezusowego (kat. Temple Expiatori del Sagrat Cor). Budynek ten nawet nocą, pięknie oświetlony, jest widoczny prawie z każdej części miasta.

Kościół posiada także jeszcze jeden charakterystyczny element. Jest nim znajdująca się na szczycie figura Jezusa z rozpostartymi ramionami. Jeśli się jej dobrze przyglądnąć, zobaczymy w niej wiele podobieństw do najbardziej znanej figury Jezusa w Rio de Janeiro.

WARTO WIEDZIEĆ: Oprócz wizyty w kościele, warto zobaczyć także jego taras widokowy (wstęp płatny), gdzie czekają na Ciebie sporej wielkości figury dwunastu apostołów.

Wieża Torre de Collserola

La Torre de Collserola to wieża radiowo-telewizyjna, którą również znajduje się na wzgórzu Tibidabo. Konstrukcja mierzy 288 m wysokości i jest zarazem najwyższym punktem w Barcelonie.

Jak dostać się na Tibidabo?

Dotarcie na wzgórze Tibidabo momentami nie należy do najłatwiejszych. Jeśli chcesz udać się bezpośrednio do lunaparku, możesz skorzystać z kursujących autobusów turystycznych i kolejki Funicular del Tibidabo. Gdy jednak jesteś poza sezonem, warto pamiętać, że te środki lokomocji funkcjonują jedynie w weekendy. Co więc zostaje? Przede wszystkim siła własnych nóg… możesz też wypożyczyć rower (zakładając, że masz naprawdę dobrą formę), skuter lub samochód.

Tibidabo i Montjuïc

Tibidabo i Montjuïc nieustannie walczą o uwagę turystów. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na wzgórzu Montjuïc również znajdował się kiedyś park rozrywki. Został on otwarty w 1966 roku i funkcjonował przez ponad 30 lat, oferując bardziej zaawansowane atrakcje niż te, które były wówczas dostępne w Tibidabo.

Do zamknięcia Parque de Atracciones de Montjuïc doszło 27 września 1998 roku. Dziś w jego miejscu znajdziemy ogrody imienia katalońskiego poety, Joana Brossa. Mieszkańcy Barcelony nadal jednak z nostalgią wspominają czasy istnienia lunaparku, ponieważ dla wielu z nich są one symbolem ich dzieciństwa i młodości.

Informacje praktyczne

  • Bilety do Tibidabo najlepiej kupić z wyprzedzeniem przez Internet. Unikniesz długiego stania w kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Park jest otwarty: od marca do grudnia: w weekendy i święta. W lipcu: od środy do niedzieli. W sierpniu: codziennie. W styczniu: od 2 do 5 stycznia. Godziny otwarcia parku wahają się od 11:00 do 16:00, 18:00 lub 21:00 (w zależności od sezonu). Z tego powodu na wizytę w Tibidabo najlepiej wybrać się jak najwcześniej.
  • Adres: Plaça del Tibidabo 3-4, 08035 Barcelona

Tibidabo na mapie


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w Katalonii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
BarcelonaAtrakcje w Barcelonie: Dzielnica gotycka Barri Gòtic, deptak La Rambla, wzgórze Montjuïc, kolejka linowa Telefèric de Montjuïc, magiczne fontanny Font Màgica, targ miejski La Boqueria, park Laberint d’Horta Park, Teatr operowy Gran Teatre del Liceu, miasteczko Poble Espanyol, Stadion Camp Nou (FC Barcelona), budynek Torre Agbar, oceanarium w Barcelonie, ogród zoologiczny w Barcelonie, ogród botaniczny w Barceloniepark rozrywki Tibidabo, Pałac Muzyki Katalońskiej, Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Muzeum Picassa, Muzeum Archeologiczne Katalonii, Park Miniatur Catalunya en Miniatura, Muzeum Egipskie, CosmoCaixa Barcelona, Muzeum figur woskowych w Barcelonie, Muzeum Historii Barcelony, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, pałac Generalitat (siedziba autonomicznego rządu Katalonii), Bazylika La Mercé, kawiarnia Els Quatre Gats, katedra św. Eulalii, pozostałości świątyni Augustusa, kawiarnia Els Quatre Gats, Muzeum Erotyki, kościół Santa María del Mar, Port Vell, Plaça de Catalunya, Parc de la Ciutadella, Parc de Collserola, Casa Amatller, Palau Güell, Passeig de Gràcia - luksusowa ulica w Barcelonie, Colonia Güell i Krypta Gaudiego, Klasztor Montserrat, Muzeum sztuki współczesnej MOCO, Palau Dalmases, Muzeum sztuki współczesnej Fundació Joan Miró, Muzeum Historii Katalonii, Ice Bar, Park wodny Illa Fantasia, Muzeum CzekoladyCiekawe dzielnice i dystrykty Barcelony: El Raval, El Born, Sant Pere, Les Corts. Zabytki Gaudiego: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà (La Pedrera), Casa Batlló, Pabellones Güell, Bellesguard, Casa Vicens, Casa Calvet, Jardines de Artigas. Popularne miasta: Barcelona, Torrelles de Llobregat, Calella, Hospitalet de Llobregat, Tarrasa, Badalona, Sabadell, Mataró, Santa Coloma de Gramanet, San Cugat del Vallés, Cornellá de Llobregat, San Baudilio de Llobregat, Rubí, Manresa, Villanueva y Geltrú, Viladecans, Casteldefels, El Prat de Llobregat, Granollers, Sardañola del Vallés, Mollet del Vallès, Gavá, Sant Antoni de Vilamajor, Sitges, Santa Susanna, Sabadell, Pineda de Mar, Canet de Mar, Sant Iscle de Vallalta, Arenys de Mar, Santa Margarida de Montbui, Sant Pol de Mar
GironaAtrakcje w Gironie: Muzeum Salvadora Dali w Figueres, Muzeum Miniatur i Mikrominiatur Micromundi, Muzeum Kiełbasy, Park rozrywki Marineland Catalunya, zamek w Púbol, Garrotxa - Kraina wygasłych wulkanów. Popularne miasta: GironaFigueres, Besalú, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Olot, Salt, Palafrugell, San Felíu de Guixols, Roses, Bañolas, Palamós, Santa Coloma de Farnés, Castellón de Ampurias, Torroella de Montgrí, La Bisbal del Ampurdán, Ripoll, Castillo de Aro, Calonge, La Escala, Cassá de la Selva, Castellfollit de la Roca, Tamariu, Malgrat de Mar, Cadaqués, Púbol, Sant Feliu de Guíxols 
LleidaPopularne miasta: Lleida (Lérida), Tárrega, Balaguer, Mollerusa, La Seo de Urgel, Cervera, Solsona, Alcarrás, Guisona, Almacellas, Santes Creus
TarragonaAtrakcje w Tarragonie: Park rozrywki PortAventura, rezerwat przyrody Delta del Ebro, Ferrari LandPopularne miasta: Tarragona, Reus, Vendrell, Tortosa, Cambrils, Salou, Valls, Calafell, Amposta, Vilaseca, Deltebre, El Vendrell
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella,
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie,
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne