Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiTOP 13: Zabytki Gaudiego w Barcelonie i Katalonii

TOP 13: Zabytki Gaudiego w Barcelonie i Katalonii

Nie trzeba być wybitnym znawcą Barcelony, aby wiedzieć, że największe zabytki w tym mieście zostałt stworzone przez Antoniego Gaudiego. Ten utalentowany, kataloński architekt pozostawił po sobie niesłychany dorobek artystyczny.

Zabytki Gaudiego takie jak Sagrada Familia, Park Güell czy Casa Batlló stanowią dziś prawdziwą wizytówkę Barcelony. W tym artykule odkryjesz jednak znacznie więcej wizjonerskich projektów Gaudiego. Wiele z nich znajduje się też na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, co prawdopodobnie jest najlepszą zachętą do tego, aby zobaczyć je na własne oczy podczas zwiedzania Barcelony.

Zabytki Gaudiego w Barcelonie

Sagrada Familia

To zdecydowanie najsłynniejsze dzieło Gaudiego. Mimo tego, że poświęcił mu ponad 40 lat swojego życia Kościół Świętej Rodziny (bo tak brzmi polskie tłumaczenie nazwy Sagrada Familia) nie został zakończony ani za jego życia, ani do dzisiejszego dnia.

Sagrada Familia - najsłynniejsze dzieło Gaudiego w Barcelonie
Sagrada Familia – najsłynniejsze dzieło Gaudiego w Barcelonie

Prace budowlane nadal są w toku, a ich zakończenie planuje się na lata 2026-2028. Sagrada Familia zachwyca zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Dwie zaskakujące fasady po przeciwległych stronach budynku symbolizują narodziny i mękę Chrystusa. Wnętrze ujmuje natomiast kolumnami przypominającymi korony drzew oraz kolorowym światłem, wpadającym przez majestatyczne witraże.

Park Güell

Park Güell w Barcelonie
Park Güell w Barcelonie

Najsłynniejszy projekt związany z Eusebim Güellem – znanym katalońskim przemysłowcem, a prywatnie – przyjacielem i mecenasem Gaudiego. Park Güell został zaprojektowany jako osiedle mieszkalne i docelowo miał skupiać aż 60 budynków! Skończyło się jednak tylko na czternastu… Brak zainteresowania ze strony kupców poskutkował tym, że wizjonerskie osiedle zostało przerobione na park miejski. Ale jak przystało na Gaudiego nie jest to byle jaki park. Jego kolory, faliste formy, najdłuższa ławka w Hiszpanii i wysadzane kolorowymi płytkami różne części parku z pewnością zawładną waszym sercem i pozwolą całkowicie zanurzyć się w tej bajecznej krainie. W Parku Güell warto odwiedzić też panoramę widokową, z której rozpościera się widok na cała Barcelonę!

Casa Milà

Casa Mila położona jest w centrum Barcelony. Warto zobaczyć to dzieło Gaudiego z bliska.
Casa Mila położona jest w centrum Barcelony. Warto zobaczyć to dzieło Gaudiego z bliska.

Casa Milà to kamienica stworzona na zlecenie Pere Milà. Przez Hiszpanów nazywana jest też lekko prześmiewczo “La Pedrera”, co po polsku oznacza „kamieniołom”. Ten przydomek zawdzięcza swej falistej, kamiennej fasadzie, której ciężko nie zauważyć przechodząc obok. Gaudí w tym przypadku zdecydował się zburzyć kupiony przez Pere Milà budynek i od podstaw wcielić w życie swoją wizję. Tak też stworzył idealny przykład architektury zainspirowanej naturą i żywiołami.

Casa Batlló

Mówi się, że Barcelona to miasto Gaudiego, bo właśnie tutaj znajduje się najwięcej zabytków tego artysty. Na zdjęciu Casa Batlló.
Mówi się, że Barcelona to miasto Gaudiego, bo właśnie tutaj znajduje się najwięcej zabytków tego artysty. Na zdjęciu Casa Batlló.

Przechadzając się po gotyckiej dzielnicy Barcelony na pewno nie przegapicie Casa Batlló! Słynne odwołanie do fali, obłe kształty i kolorowe mozaiki, przypominające łuski to tylko kilka charakterystycznych cech architektury Gaudiego. Kamienica, a właściwie jej nietypowy dach, uznawany jest za reprezentację walki św. Jerzego ze smokiem. Jednak warto przede wszystkim samemu obejrzeć i zinterpretować to dzieło.

CIEKAWOSTKA: Antonio Gaudi oprócz tego, że był zagorzałym Katalończykiem (stąd większość jego dzieł znajdziemy właśnie w Katalonii), był też człowiekiem bardzo religijnym. W jego sztuce znajdziemy wiele odwołań do wiary i tzw. lokalnego patriotyzmu.

Casa Vicens

CASA VICENS - Zabytkowy dom w Barcelonie
CASA VICENS – Zabytkowy dom w Barcelonie

Ulica Carreró de les Carolines zawiedzie Was do zabytkowego Casa Vicens, jednego z pierwszych budynków projektu Antoniego Gaudiego. Skupiającym uwagę elementem domu są kolorowe azulejos, czyli słynne płytki ułożone w szachownicę. Wieżyczki przypominają minarety i nawiązują do kultury islamu. Takich odwołań do sztuki orientalnej znajdziemy tu znacznie więcej. Co ciekawe Casa Vicens pozbawiony jest falistych, organicznych linii, z których dziś tak łatwo kojarzymy Gaudiego. Pojawiły się one bowiem dopiero w późniejszych etapach twórczości tego artysty.

Palau Güell

Palau Güell - Modernistyczny pałac Gaudiego

Budynek został stworzony jako dom mieszkalny rodziny Güell. Świetnie reprezentuje on styl modernizmu katalońskiego. Przejawia się to między innymi w połączeniu w spójną całość różnych form oraz materiałów. Gaudí w Palau Güell znalazł miejsce na styl oraz funkcjonalność. Wrażenie robi gabinet Güella, małżeńska sypialnia czy sala centralna, która doskonale sprawdzała się podczas koncertów. Artysta nie zapomniał też o piwnicy, korytarzach czy dachu, nadając i tym częściom budynku bardziej indywidualnego charakteru.

Pabellones Güell

To zespół budynków, który rozpoczął owocną współpracę Gaudiego z Güellem. Pabellones Güell to świadectwo zafascynowania Gaudiego kulturą orientalną. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem jest strzegący wejścia do budynku żelazny smok. Warto zatrzymać się też w ogrodzie, do którego powstania także przyczynił się Antonio Gaudi.

El Colegio de las Teresianas

Zainspirowany gotykiem Gaudi w 1890 roku stworzył neogotycką szkołę i siedzibę klasztoru. Także w tym projekcie nie zrezygnował ze swojego ulubionego giętego żelaza z cegły. Zaprojektowany jako szkoła, w czasach wojny pełnił funkcję szpitala natomiast w 1969 roku – został uznany za Pomnik Dziedzictwa Narodowego. Odwiedzając Colegio Teresiano, warto również zobaczyć piękny ogród, jakim został otoczony budynek.

Wieża Bellesguard (Torre Bellesguard)

Wieża Bellesguard (Torre Bellesguard)
Wieża Bellesguard (Torre Bellesguard)

„Bellesguard” to z katalońskiego “piękny widok”. Tę nazwę budynek zawdzięcza zapierającej dech w piersi panoramie, jaka roztacza się z jego wieży. Wieża Bellesguard nazywana jest też „Casa Figueras”, od imienia męża zleceniodawczyni. Dom został stworzony na pozostałościach po starym zamku. Gaudi skorzystał ze starych ścian i murów, dlatego wygląd zewnętrzny budynku przypomina neogotyki zameczek.

WARTO WIEDZIEĆ: Przy projekcie Bellesguard Gaudi współpracował także z innymi architektami, którzy odpowiadali między innymi za mozaikowe ławki na zewnątrz budynku.

Casa Calvet

Casa Calvet uważana jest za najbardziej prostą i konserwatywną ze wszystkich stworzonych przez Gaudiego budowli. Została zaprojektowana w stylu katalońskiego baroku. Urzekającym elementem są balkoniki na fasadzie budynku, jednak generalnie brak tu fantazyjnych elementów, z których tak kojarzymy dziś Gaudiego. Na parterze Casa Calvet warto odwiedzić znajdującą się tam obecnie restaurację.

Zabytki Gaudiego w innych częściach Katalonii

Chociaż serce Antoniego Gaudiego należy do Barcelony, swoje dzieła rozrzucił po całej Katalonii. Colonia Güell, znajdująca się w Santa Colma de Cervelló to dawne osiedle przemysłowe, ale prawdziwym skarbem jest tam krypta Gaudiego. Organiczne formy podkreślone są tam światłem wpadającym przez umieszczone w oknach witraże. To kompilacja wszystkich elementów charakterystycznych dla katalońskiego architekta.

Krypta Gaudiego w Colonia Güell (Cripta Gaudi)
Krypta Gaudiego w Colonia Güell (Cripta Gaudi)

Jego ślad znajdziemy też w słynnym Sitges. Znajdują się tam winnice (hiszp. bodegas) stworzone dla wspomnianego już kilkukrotnie Güella. Obok winnic miały powstać pawilony łowieckie, ale finalnie nigdy ich nie skonstruowano. Obiekt idealnie wpasowuje się w otoczenie, gdyż powstał ze znajdującego się w tamtych okolicach kamienia. Obecnie budynek ten mieści restaurację.

Zabytki Gaudiego poza Katalonią

Choć Antonio Gaudí zdecydowanie kojarzony jest z Katalonią, warto wiedzieć, że istnieją też dwa budynki jego projektu w innych regionach Hiszpanii. Pierwszym z nich jest Casa Botines w Leonie, mająca stanowić pierwotnie budynek mieszkalny. Obecnie to wielkie dzieło architektoniczne pełni funkcję siedziby banku.

El Capricho de Gaudi - więcej niż architektoniczny kaprys
El Capricho de Gaudi – więcej niż architektoniczny kaprys

Inną perełkę znajdziemy w nadmorskiej Kantabrii, a dokładniej w miejscowości Comillas. Znajduje się tam bajkowa letnia rezydencja nazywana El Capricho. Już na pierwszy rzut oka zdobione kapitele kolumn i żelazne balkony wskazują właśnie na Gaudiego jako architekta.

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY