Strona głównaKino hiszpańskieHiszpańskie filmyFilm "Buñuel w labiryncie żółwi" (2018)

Film „Buñuel w labiryncie żółwi” (2018)

Nagroda Goya 2020 dla najlepszego filmu animowanego.

Plakat z filmu "Buñuel w labiryncie żółwi"
Plakat z filmu „Buñuel w labiryncie żółwi”

Rok 1932. Luis Buñuel wraz z przyjaciółmi, rzeźbiarzem Ramonem Acinem, operatorem Elim Lotarem i scenarzystą Pierrem Unikiem, przygotowują się do wyprawy do jednego z najbiedniejszych wówczas regionów Hiszpanii, Estremadury. W Las Hurdes, gdzie widziane z lotu ptaka dachy wiejskich domów i wąskie uliczki przywodzą na myśl skorupę żółwia, chcą zrealizować film dokumentalny o tej dalekiej krainie i jej mieszkańcach, który widzowie poznają pod tytułem ​”Ziemia Hurdów” ​lub ​”Ziemia bez chleba”.​Właśnie tam twórca ​”Psa andaluzyjskiego” ​i ​”Złotego wieku”​otworzy się na kwestie społeczne i stanie wrażliwy na los człowieka.

Nagrodzona na licznych festiwalach animacja jest adaptacją komiksu Fermina Solisa. Salvador Simó przedstawia w niej okoliczności, w jakich Luis Buñuel stworzył pierwszy i jedyny w karierze film dokumentalny. Jego fragmenty kontrastują z pastelową estetyką obrazu ozdobioną motywami z surrealistycznej twórczości Salvadora Dalego.

Zgoła surrealistyczne było też finansowanie filmu, uzależnione od wygranej na loterii. Ramón Acín kupił los i obiecał Buñuelowi, że jeśli dopisze mu szczęście, zapłaci za produkcję filmu. Wygrał i dotrzymał słowa.

Informacje o filmie „Buñuel w labiryncie żółwi”

  • Produkcja: Hiszpania 2018, 80’
  • Reżyseria: Salvador Simó
  • Scenariusz: Eligio R. Montero i Salvador Simó na podstawie komiksu Fermina Solisa
  • Nagrody, wyróżnienia, festiwale: Malaga 2019 (najlepsza muzyka), EFA 2019 (najlepszy film animowany), Nagroda Goya 2020 (najlepszy film animowany)
  • Ograniczenia wiekowe: 12+
  • Tytuł oryginalny: „Buñuel en el laberinto de las tortugas”
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY