Kubki marki Hispanico

Nagroda Goya 2020 dla najlepszego filmu animowanego.

Plakat z filmu "Buñuel w labiryncie żółwi"
Plakat z filmu “Buñuel w labiryncie żółwi”

Rok 1932. Luis Buñuel wraz z przyjaciółmi, rzeźbiarzem Ramonem Acinem, operatorem Elim Lotarem i scenarzystą Pierrem Unikiem, przygotowują się do wyprawy do jednego z najbiedniejszych wówczas regionów Hiszpanii, Estremadury. W Las Hurdes, gdzie widziane z lotu ptaka dachy wiejskich domów i wąskie uliczki przywodzą na myśl skorupę żółwia, chcą zrealizować film dokumentalny o tej dalekiej krainie i jej mieszkańcach, który widzowie poznają pod tytułem ​”Ziemia Hurdów” ​lub ​”Ziemia bez chleba”.​Właśnie tam twórca ​”Psa andaluzyjskiego” ​i ​”Złotego wieku”​otworzy się na kwestie społeczne i stanie wrażliwy na los człowieka.

Nagrodzona na licznych festiwalach animacja jest adaptacją komiksu Fermina Solisa. Salvador Simó przedstawia w niej okoliczności, w jakich Luis Buñuel stworzył pierwszy i jedyny w karierze film dokumentalny. Jego fragmenty kontrastują z pastelową estetyką obrazu ozdobioną motywami z surrealistycznej twórczości Salvadora Dalego.

Zgoła surrealistyczne było też finansowanie filmu, uzależnione od wygranej na loterii. Ramón Acín kupił los i obiecał Buñuelowi, że jeśli dopisze mu szczęście, zapłaci za produkcję filmu. Wygrał i dotrzymał słowa.

Loty do Hiszpanii
 

Informacje o filmie “Buñuel w labiryncie żółwi”

  • Produkcja: Hiszpania 2018, 80’
  • Reżyseria: Salvador Simó
  • Scenariusz: Eligio R. Montero i Salvador Simó na podstawie komiksu Fermina Solisa
  • Nagrody, wyróżnienia, festiwale: Malaga 2019 (najlepsza muzyka), EFA 2019 (najlepszy film animowany), Nagroda Goya 2020 (najlepszy film animowany)
  • Ograniczenia wiekowe: 12+
  • Tytuł oryginalny: “Buñuel en el laberinto de las tortugas”

Ten film jest wyświetlany w ramach 20. Tygodnia Kina Hiszpańskiego >