Estremadura

To region często pomijany przez turystów. W przeszłości była sercem rzymskiej prowincji Luzytania. Później zasłynęła jako ojczyzna hiszpańskich konkwistadorów. A z czego znana jest dzisiaj?

Estremadura niesłusznie postrzegana jest przez wiele osób jako głęboka prowincja, a zdecydowaną większość, docierających tu turystów stanowią Hiszpanie. Brak dużej popularności jest też jednak zaletą. Jeśli planujesz spędzić urlop z dala od pękających w szwach kurortów, blisko natury i wśród społeczności, w której dominują Hiszpanie, to Estremadura na pewno spełni Twoje oczekiwania!

W tym artykule poznasz najciekawsze miejsca w Estremadurze. Miasta, które zaskoczą Cię bogactwem zabytków, zapomniane krainy oraz atrakcje przyrodnicze, które pokocha każdy amator pieszych wycieczek. Zaczynamy!

CIEKAWOSTKA: Z Estremadury pochodzili między innymi Vasco Núñez de Balboa (pierwszy Europejczyk, który opłynął Pacyfik), znienawidzony w Ameryce Hernán Cortés oraz Francisco Pizarro, nazywany pogromcą Inków.

Mérida

Teatr Rzymski (Teatro Romano), Mérida.
Teatr Rzymski (Teatro Romano), Mérida.

Ze względu na liczne pozostałości po czasach rzymskich Mérida bywa nazywana „hiszpańskim Rzymem”. Znajduję się tam jedno z największych centrum archeologicznych w Hiszpanii (Conjunto arqueológico de Mérida), które zostało w 1993 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obejmuję ono między innymi: rzymski amfiteatr (gdzie kiedyś walczyli gladiatorzy), teatr (jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta) oraz dwa akwedukty.

Badajoz

Plaza Alta, fragment starego miasta Badajoz
Plaza Alta, fragment starego miasta Badajoz

Badajoz to doskonałe miasto dla wielbicieli zabytków sakralnych. Jest ich tutaj aż kilkanaście, zaczynając od katedry i czterech klasztorów, a na zabytkowych kościołach kończąc. Oprócz świątyń miasto może pochwalić się też kilkoma innymi emblematycznymi miejsca. Te najbardziej znane to Alcazaba z XII wieku, wieża Torre de la Atalaya oraz brama Puerta de Palmas wraz ze znajdującym się obok 600-metrowym mostem Puente de Palmas.

Park Narodowy Monfragüe

Park narodowy Monfragüe
Park narodowy Monfragüe

Park Narodowy Monfragüe charakteryzuje się przede wszystkim pięknymi krajobrazami i dużą różnorodnością zamieszkujących go gatunków ptaków. Można tam obserwować między innymi orły, sępy oraz bociany. Pełno tam także neolitycznych dolmenów, czyli budowli o charakterze grobowca istniejących od czasów epoki kamiennej.

Klasztor w Guadalupe

Klasztor w Guadalupe
Klasztor w Guadalupe

Klasztor w Guadalupe to jedno z najważniejszych na całym świecie miejsc kultu maryjnego. Zgodnie z legendą, znajdująca się w jego wnętrzu figurka Matki Bożej z Guadalupe została wyrzeźbiona przez apostoła św. Łukasza, a później w VIII wieku ukryta w okolicznej jaskini przed najazdem Arabów. 600 lat później odnalazł ją miejscowy pasterz, Gila Cordero. Na miejscu tego cudownego znaleziska wzniesiono świątynię, którą ufundował w 1340 roku król Alfons XI. Najpierw klasztor był zamieszkany przez hieronimitów, a od 1908 roku miejscem tym opiekują się franciszkanie.

Kraina Las Hurdes

Meandro del Melero - Meander tworzony przez rzekę Alagón w komarce Las Hurdes, Estremadura
Meandro del Melero – Meander tworzony przez rzekę Alagón w komarce Las Hurdes, Estremadura

Położona na granicy z prowincją Salamanki komarka Las Hurdes to doskonałe miejsce na piesze wycieczki. W okolicy znajduje się mnóstwo szlaków i widoków, które zapierają dech w piersiach. Wszystko za sprawą specyficznego położenia tego rejonu wśród głębokich dolin przecinanych przez meandrujące rzeki. W Las Hurdes na uwagę zasługują także opuszczone wioski-widma, w których do dziś zachowały się tradycyjnie budowane domy z czarnego łupka.

Jerez de los Caballeros

Jerez de Los Caballeros to piękne historyczne miasto, które warto odwiedzić z wielu powodów. Jednym z nich jest bogata historia i architektura, która odzwierciedla wpływ różnych kultur, które zamieszkiwały tę okolicę na przestrzeni wieków. Miasto posiada dobrze zachowane średniowieczne mury i sześć zabytkowych bram prowadzących do centrum.

Jerez de Los Caballeros jest znane ze swojego związku z Zakonem Templariuszy, którzy byli odpowiedzialni za to miejsce w XIII wieku, pozostawiając swoje ślady w postaci zamków i pałaców. Aby odkryć fascynującą historię miasta warto udać się do Muzeum Castillo de Luna. Jeśli natomiast odwiedzasz tę część Hiszpanii w lipcu, będziesz mieć okazję wziąć udział w słynnym Festiwalu Templariuszy, podczas którego całe miasto przenosi się do epoki średniowiecza.

Zafra

Zafra to urokliwe miasto, które położone jest w pobliżu malowniczych gór Sierra de Castellar. Jego ważne położenie na strategicznej „Via de la Plata” (szlaku srebrnym) sprawia, że posiada ono bogatą historię i dziedzictwo kulturowe. Plaza Grande, czyli duży plac pełen kawiarni i barów, jest doskonałym miejscem, aby poczuć atmosferę miasta. Wzdłuż wąskich uliczek znajdują się również inne interesujące miejsca, takie jak Arco de Jerez i Arco del Cubo. Przykuwającym uwagę punktem jest również imponujący Zamek Zafra, który przypomina zamki z powieści fantasy.

Trujillo

Trujillo może się pochwalić imponującą kolekcją kościołów, zamków i dworów. Plaza Mayor, główny plac Trujillo, jest szczególnie znany z pięknych fasad, renesansowych i barokowych budowli z kamienia. Miasto organizuje także liczne imprezy folklorystyczne, takie jak Chiviri, które są obchodzone w towarzystwie piosenek, tańców i lokalnej kuchni. To doskonała okazja do zanurzenia się w lokalnej kulturze i tradycji.

Malownicze położenie Trujillo w dolinie rzek Tojo i Guadiana sprawia, że jest to także doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać aktywne wakacje na świeżym powietrzu.

Cáceres

Cáceres jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To historyczne miasto w regionie Extremadura słynie z dobrze zachowanej architektury średniowiecznej i urokliwych brukowanych uliczek. Spacer po wąskich uliczkach Cáceres sprawia wrażenie podróży w czasie. Aby poznać lokalną historię i kulturę, warto odwiedzić miejskie muzeum.

Cáceres to także doskonała baza wypadowa dla osób, które uwielbiają wędrówki, obserwacje ptaków i zwiedzanie rezerwatów przyrody. W tym celu warto udać się do znajdującego się niedaleko Parku Narodowego Monfragüe, którego piękno docenią wszyscy miłośnicy dzikiej przyrody.

Placencia

Plasencia posiada historyczne centrum, które ukazuje strategiczne położenie na przebiegającym tutaj Szlaku Srebra (hiszp. Ruta de la Plata). Miasto jest znane z imponujących budowli, takich jak Katedra Plasencia i fortyfikacje miejskie. Zwiedzanie tych architektonicznych cudów pozwala zapoznać się z bogatą historią tego miejsca.

Most Alcántara

Most Alcántara został zbudowany w I wieku n.e. i odgrywał ważną rolę jako miejsce przeprawy na rzymskiej drodze Via de la Plata, która łączyła Emeritę Augustę (dzisiejszą Méridę) z miastem Astorga. Wysokość mostu wynosi prawie 50 metrów nad lustrem wody, co czyni go niesamowitym punktem widokowym na malownicze krajobrazy, które otaczają to miejsce. Oprócz samego mostu, warto odwiedzić także znajdujące się w pobliżu miasto Alcántara, w którym znajdziemy jeszcze więcej zabytków z czasów rzymskich.

Dolina rzeki Jerte

Dolina rzeki Jerte słynie z malowniczych drzew wiśniowych, punktów widokowych i wodospadów. Przyroda w dolinie Jerte jest zachwycająca, zwłaszcza w czasie kwitnienia wiśniowych drzew, kiedy to całe miejsce jest wypełniają piękne różowe i białe kwiaty. Wiśnie to także główny składnik wyrabianych w tej okolicy tradycyjnych soków. Będąc w okolicy warto odwiedzić także urokliwe miasteczka: Navaconcejo, Cabezuela del Valle i El Jerte, które zachwycają tradycyjną architekturą.

Odkryj region Estremadury

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Estremadura dzieli się na dwie prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY