Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiBadajoz – Największa aglomeracja Estremadury

Badajoz – Największa aglomeracja Estremadury

W zachodniej części Hiszpanii leży największa aglomeracja wspólnoty autonomicznej Estremadury. I nie, tym razem wcale nie będziemy mówić o stolicy tego regionu.

Badajoz to jedno z niewielu takich miast, którego liczba ludności jest większa, niż populacja stolicy regionu, w którym leży (mowa oczywiście o Meridzie). To jednak nie jedyna niespodzianka, jaka czeka nas w tym miejscu. Przygraniczne położenie Badajoz sprawiło, że do czasów dzisiejszych nie zachowało się tu zbyt wiele zabytków. Nie oznacza to jednak, że nie ma ich wcale, a zatem…

Alcazaba de Badajoz

Wznoszone w czasach panowania Maurów ufortyfikowane pałace są w Hiszpanii częstym widokiem. XII-wieczna Alcazaba w Badajoz jest kolejnym tego przykładem. Oprócz tego, że oficjalnie została ona uznana za Pomnik Historyczny i Artystyczny, jest to też jedno z największych tego typu zabudowań na świecie (około 8 ha powierzchni). A zdaniem niektórych – także najpiękniejszym w całej Hiszpanii.

Muzeum Archeologiczne na Alcazabie
Muzeum Archeologiczne na Alcazabie

Umiejscowienie fortyfikacji nie jest przypadkowe. Naturalne fosy jakimi otoczona jest Alcazaba (od północy przez rzekę Guadiana i od wschodu przez strumień Rivillas) wzmacniały jej defensywny charakter i pozwalały lepiej kontrolować teren wokół zamku.

Dziś Alcazaba to nie tylko miejsce godne odwiedzenia ze względu na wspaniała architekturę. W jej wnętrzach mieści się także Muzeum Archeologiczne (Museo Arqueológico Provincial de Badajoz) prezentujące rozmaite eksponaty odnalezione na terenie prowincji Badajoz. Wiele z nich pochodzi z czasów prehistorycznych.

Torre de la Atalaya (inna nazwa: Torre del Espantaperros)

Torre de la Atalaya - widok z Alcazaby
Torre de la Atalaya – widok z Alcazaby

Jeśli planujesz odwiedzić Alcazabę, to bez trudu znajdziesz też Wieżę Atalaya. Znajduje się ona bowiem tuż obok wspomnianych fortyfikacji oraz ogrodów Jardines de La Galera. Zbudowana na planie ośmiokąta wieża jest znakomitym przykładem XII-wiecznej mauretańskiej architektury militarnej. Warto jednak dodać, że odnajdziemy tutaj także jeden element odnoszący się do architektury chrześcijańskiej, czyli dobudowaną w XVI wieku dzwonnicę.

Torre de la Atalaya często bywa porównywana do znajdującej się w Sewilli słynnej Torre del Oro. Mimo pozornie wielu podobieństw obie te budowle zostały wybudowane w innym czasie.

Zabytki sakralne w Badajoz

Katedra San Juan Bautista
Katedra San Juan Bautista

Podobnie jak w wielu innych miastach Hiszpanii, również w Badajoz znajdziemy wiele przybytków religijnych o zachwycającej architekturze. W przypadku tego miasta jest ich naprawdę bardzo, bardzo dużo, a każdy z nich zachwyca czymś innym. Do najciekawszych tego typu miejsc należą:

  • Katedra w Badajoz – Catedral de San Juan Bautista de Badajoz (XIII-XVIII)
  • Klasztor Real Monasterio de Santa Ana (XVI)
  • Klasztor Convento de las Carmelitas (XVII)
  • Klasztor Convento de San José (XX)
  • Klasztor Convento de Nuestra Señora de la Merced (XIV-XVIII)
  • Kościół Iglesia de la Concepción (XVIII)
  • Kościół Iglesia de San Agustín (XVIII)
  • Kościół Iglesia de Santo Domingo (XVI)
  • Kościół Iglesia de San Andrés (XIII)
  • Kościół Iglesia de San Juan Bautista (XIII-XVIII)

Puerta de Palmas

Wybudowana w 1551 r. monumentalna brama to najbardziej charakterystyczna wizytówka miasta, która kiedyś była częścią murów obronnych otaczających Badajoz.

Puerta de Palmas
Puerta de Palmas

Tuż przy zabytkowej bramie znajdziemy też równie interesujący, długi na blisko 600 metrów most – Puente de Palmas. Oba te obiekty odegrały istotną rolę w historii Badajoz, ponieważ były kluczowym punktem na szlaku łączącym to miasto z Portugalią.

Odkryj region Estremadury

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Estremadura dzieli się na dwie prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY