Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiMérida - Najbardziej rzymskie miasto w Hiszpanii

Mérida – Najbardziej rzymskie miasto w Hiszpanii

Pod względem statystyk to przeciętne, małe miasto (ok. 60 tys. mieszkańców) położone niedaleko granicy z Portugalią, w regionie Estremadury.

Mérida ma jednak do zaoferowania znacznie więcej, niż każda inna typowa, miejska aglomeracja. Mówiąc wprost, jest to jedyne miejsce w Hiszpanii, w którym znajduje się tak ogromna ilość zabytków z czasów panowania Rzymian.

Mérida – Rzymskie miasto

W starożytności tereny dzisiejszego regionu Estremadury znajdowały się pod panowaniem Rzymian i były częścią prowincji o nazwie Luzytania. W I w. p.n.e. założono w tym miejscu miasto Augusta Emerita, które zasiedlali emerytowani rzymscy żołnierze zasłużeni podczas wojen na Półwyspie Iberyjskim. To właśnie w tym okresie Augusta Emerita przeżywała okres swojej największej świetności. Budowano teatry, świątynie, termy oraz wiele innych budynków, które podnosiły rangę tego miejsca. Gdy Cesarstwo Rzymskie zaczęło chylić się ku upadkowi, również Luzytania szybko straciła swój dawny blask, a po tętniącym życiem mieście pozostawały tylko wspomnienia.

Zespół archeologiczny Meridy (Conjunto arqueológico de Mérida)

To jeden z najważniejszych i największych zespołów archeologicznych w Hiszpanii, który od 1993 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jego skład wchodzi kilkadziesiąt budowli z czasów rzymskich i nie tylko. Te najbardziej monumentalne to:

Teatr Rzymski (Teatro Romano)

Wybudowany ok. 15 roku przed naszą erą, w kolejnych wiekach był poddawany różnym modyfikacjom. Te najważniejsze miały miejsce na przełomie I-II wieku. Wtedy to powstała główna fasada teatralnej sceny, która dziś robi na odwiedzających największe wrażenie. W latach 330-340 dodano także nowe elementy architektoniczne i dekoracyjne, które zostały zlokalizowane wokół teatru. Łącznie na widowni mogło zasiąść ponad 5 tysięcy osób, a poszczególne miejsca były uzależnione od posiadanego statusu społecznego.

Fasada Teatru Rzymskiego, Mérida
Fasada Teatru Rzymskiego, Mérida

Przez wiele wieków Teatr Rzymski w Meridzie ulegał stopniowemu wyniszczaniu. To co możemy dziś podziwiać to efekt prac restauratorów w 1910 r., którzy przywrócili temu obiektowi dawną świetność. Obecnie pełni on nie tylko funkcję zabytku, ale także miejsca, w którym rokrocznie w lipcu ma miejsce Międzynarodowy Festiwal Teatru Klasycznego.

Amfiteatr (Anfiteatro romano)

Budynek amfiteatru wybudowanego znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru Rzymskiego. Jego charakter był jednak zgoła inny, ponieważ ten rodzaj rozrywki kierowano do mniej zamożnej części społeczeństwa. Amfiteatr był miejscem krwawych starć gladiatorów oraz walk z udziałem zwierząt, a na jego widowni mogło zasiąść równocześnie ponad 15 000 osób.

Świątynia Diany w Meridzie (Templo de Diana)

Świątynia Diany (Templo de Diana), Mérida
Świątynia Diany (Templo de Diana), Mérida

Choć w XVII spopularyzowano teorię jakoby Świątynia Diany została wzniesiona na cześć rzymskiej bogini, w rzeczywistości nie ma to nic wspólnego z prawdą. Jej powstanie należy wiązać z kultem władzy cesarza i imperium Cesarstwa Rzymskiego. Świątynia była częścią forum – dużego placu, wokół którego toczyło się miejskie życie.

Ciekawostką jest to, w jaki sposób obiekt ten przez tyle wieków udało zachować się w tak dobrym stanie. Odpowiedzi na to pytanie należy szukać pod koniec XV wieku. Wtedy to do Świątyni Diany dobudowano fasady pałacu Palacio de Conde de los Corbos. To właśnie one spowolniły stopniowe niszczenie budynku. I mimo że w 1972 r. podjęto decyzję o przywróceniu świątyni oryginalnego wyglądu, to postanowiono jednocześnie zachować jedną z fasad renesansowego pałacu.

Akwedukt Cudów (Acueducto de los Milagros)

Akwedukt Cudów (Acueducto de los Milagros), Mérida
Akwedukt Cudów (Acueducto de los Milagros), Mérida

To przykład budowli użytku publicznego, która służyła do transportu wody z położonego w oddali zalewu do centrum miasta. Wznoszące się na wysokości 25 metrów granitowe i ceglane bloki tworzyły razem 12-kilometrowy akwedukt, który dziś jest ulubionym miejscem turystów do strzelania sobie selfie :).

Łuk Trajana (Arco de Trajano)

To kolejny przykład budowli, której nazwa może być myląca. W rzeczywistości nie został on bowiem wzniesiony na cześć Trajana lecz na cześć cesarza Tyberiusza. Badacze nie mają też pewności, czy był to łuk triumfalny czy też pełnił on jedynie funkcję komunikacyjną, łącząc jedną z głównych ulic z pozostałą częścią miasta.

Most Rzymski (Puente Romano)

Przypuszcza się, że ta budowla została wzniesiona wraz z powstaniem miasta Augusta Emerita. Choć początkowo most mierzył 755 metrów długości, w kolejnych wiekach był przebudowywany, by ostatecznie osiągnąć długość blisko 800 metrów. W celu ochrony tej budowli od 1993 r. wyłączono z niej całkowicie ruch kołowy. Do przemieszczania się w ten sposób służy most Puente de Lusitania, który zaprojektował Santiago Calatrava – ten sam architekt, który stoi za monumentalnym zespołem budynków Ciudad de las Artes y las Ciencias w Walencji.

Most Rzymski (Puente Romano), Mérida.
Most Rzymski (Puente Romano), Mérida.

Alcazaba de Mérida

Tuż obok Mostu Rzymskiego naszą uwagę przykuje jeszcze jeden obiekt, który co najistotniejsze, wcale nie pochodzi ze starożytności. Wybudowana w czasach panowania Maurów (835 r.) Alcazaba w Meridzie była pierwszym tego typu obiektem na Półwyspie Iberyjskim. Jej celem było kontrolowanie miasta, które od 805 r. znajdowało się pod panowaniem muzułmanów.

Inne zabytki

Wymienione powyżej obiekty, to zaledwie początek całej listy zabytków, które kryje Mérida. Będąc w tym miejscu warto zobaczyć także inne ciekawe obiekty, takie jak:

  • Circo romano
  • Acueducto de San Lázaro
  • Domus de lujo
  • Necrópolis
  • Casa del anfiteatro
  • Yacimiento arqueológico de Morerías
  • Puente romano sobre el río Albarregas
  • Pórtico del Foro
  • Cripta de Santa Eulalia
  • Obelisco de Santa Eulalia
  • Termas romanas de San Lázaro
  • Basílica de Santa Catalina (Xenodoquio)
  • Castellum aquae
  • Embalse de Cornalvo
  • Embalse de Proserpina
  • Museo Nacional de Arte Romano

Odkryj region Estremadury

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Estremadura dzieli się na dwie prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.