Logroño – Stolica regionu La Rioja

Logroño to stolica hiszpańskiego regionu La Rioja i zarazem największa aglomeracja w tej wspólnocie autonomicznej (skupia ponad połowę mieszkańców regionu).

Miasto bogate jest w tradycje i historię, która sięga czasów średniowiecza. Ta ostatnia jest nierozerwalnie związana z pielgrzymkowym Szlakiem św. Jakuba. Logroño od zawsze było bowiem jednym z najważniejszych miast na tej trasie, o czym wspominały już pierwsze, XII-wieczne przewodniki dla pątników. Istotny wpływ na rozwój kultury i handlu miało także przygraniczne położenie Logroño. Zwykło się mówić, że leży ono na skrzyżowaniu dróg do Królestwa Nawarry, Aragonii i Kastylii. Myędzy innymi to właśnie z tego powodu w 1095 r. król Kastylii, Alfonso VI de León przyznał miastu specjalne prawa, tzw. Fuero de Logroño.

Puente de Piedra

Przepływająca przez Logroño rzeka Ebro dzieli je na dwie części. Aby przedostać się na drugi brzeg możemy skorzystać z jednego z kilku mostów. Ten najstarszy to Puente de Piedra (Kamienny Most), który prowadzi pielgrzymów ze Szlaku Św. Jakuba wprost do centrum miasta.

Puente de Piedra
Puente de Piedra

W XI wieku most był wzmocniony przez zespół fortyfikacji i wieże. Dziś na pozór nie robi on na nikim większego wrażenia. Chyba, że… przyjdziesz zobaczyć go nocą. To właśnie wtedy Puente de Piedra, za sprawą punktowego oświetlenia, budzi prawdziwy zachwyt i jest miejscem, w które warto się wybrać na romantyczny spacer.

Museo de La Rioja

Logroño, La Rioja
Logroño, La Rioja

Muzeum regionu La Rioja to idealne miejsce do tego, by jeszcze lepiej poznać historię tej wspólnoty autonomicznej Hiszpanii. Kolekcja Museo de La Rioja jest całkiem imponująca, bo obejmuje okres od prehistorii aż do czasów współczesnych. Wśród eksponatów znajdziemy zarówno przedmioty pochodzące z odkryć archeologicznych (ceramika, broń, narzędzia, przedmioty codziennego użytku), elementy architektury z czasów panowania Rzymian na tym terenie, jak i pochodzące z różnych epok: obrazy, rzeźby i elementy sztuki ludowej.

W Museo de La Rioja często goszczą także wystawy czasowe, których tematyka bywa bardzo różna. Informacji na temat aktualnej ekspozycji najlepiej szukać na stronie internetowej muzeum.

Architektura sakralna w Logroño

Charakterystyczna iglica kościoła Santa María de Palacio w Logroño
Charakterystyczna iglica kościoła Santa María de Palacio w Logroño

Dobrą wiadomością dla osób lubiących architekturę sakralną jest to, że w Logroño znajduje się sporo kościołów. Ten najbardziej znany to Iglesia de Santa María de Palacio. W budowli tej świątyni zachwyca nie tylko wznosząca się ku niebu, charakterystyczna gotycka iglica, ale także jej wnętrze. Urokliwe krużganki, flamandzkie płaskorzeźby i romańskie zdobienia to tylko niektóre elementy charakterystyczne dla Iglesia de Santa María de Palacio.

Fasada kościóła św. Bartłomieja w Logroño
Fasada kościóła św. Bartłomieja w Logroño

Inny kościół w Logroño, którego architektura może Cię zachwycić, to Iglesia de San Bartolomé (kościół św. Bartłomieja). Ta gotycka świątynia, poświęcona patronowi miasta, to najstarszy przybytek religijny w regionie La Rioja. Przez wiele osób uważany jest też za najpiękniejszy w całej tej wspólnocie. Ponieważ budowa kościoła rozpoczęła się w XII wieku, nietrudno domyślić się, że w jego architekturze widoczne są motywy romańskie. Stylem dominującym jest jednak wczesny gotyk, a w wielu miejscach – także elementy sztuki mudéjar (ten najbardziej charakterystyczny to zbudowana na planie prostokąta wysoka dzwonnica przypominająca minaret).

Concatedral de Santa María de la Redonda

Konkatedra w Logroño
Konkatedra w Logroño

Konkatedra w Logroño (XV-XVIII) jest łatwo rozpoznawalna ze względu na dwie barokowe wieże, które majestatycznie wznoszą się nad staromiejską zabudową. Obok barokowych elementów, które są szczególnie zaznaczone w architekturze świątyni, znajdziemy tutaj także kilka innych stylów. Wnętrze konkatedry kryje rozwiązania charakterystyczne dla gotyku. Za ołtarzem odkryjemy z kolei renesansowy obraz „Ukrzyżowanie” autorstwa Michała Anioła.

Odkryj region La Rioja

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna La Rioja składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz również: Batalla del vino.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY