Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiLeón - Zabytkowa enklawa na północy Hiszpanii

León – Zabytkowa enklawa na północy Hiszpanii

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

W tym artykule zabieram Was do urokliwego miasta León, stolicy prowincji o tej samej nazwie. Jakie zabytki kryje i które z nich należy odwiedzić w pierwszej kolejności? O tym już za chwilę.

Znajdujemy się w regionie Kastylia i León, w północno-zachodniej części Hiszpanii. Choć león to po polsku lew, nazwa miasta nie ma nic wspólnego z tym zwierzęciem. Pochodzi od łacińskiego Legio Septima Gemina, oznaczającego nazwę jednego z rzymskich legionów, któremu przypisuje się założenie miasta. Znając już pochodzenie jego nazwy, sprawdźmy jakie atrakcje i zabytki czekają na nas w León.

CIEKAWOSTKA: Na mieszkańców Leonu mówi się po hiszpańsku leonés lub legionense.

Plac i Bazylika św. Izydora

Pochodzący z XI wieku Plac św. Izydora (Plaza de San Isidoro) zdobył sławę głównie dzięki znajdującej się tam romańskiej Bazylice św Izydora (Basílica de San Isidoro). Ona także została wzniesiona w XI wieku w miejscu wcześniejszej świątyni poświęconej św. Janowi Chrzcicielowi. Kościół został skonstruowany na planie krzyża łacińskiego i posiada trzy nawy: dwie boczne i jedną główną.

W kolejnych wiekach kaplica główna została przerobiona na styl gotycki. To tam, przy głównym ołtarzu, w urnie wykonanej ze szczerego srebra złożone są relikwie św. Izydora.

Mieszankę stylów dopełniają wpływy architektury islamu, widoczne w charakterystycznych łukach. Nie tylko sama Bazylika zaprasza nas do siebie. Tuż obok znajduje się przepiękny Panteon Królów Leonu oraz muzeum, którym również warto poświęcić czas.

Wnętrze bazyliki San Isidoro w León
Wnętrze bazyliki San Isidoro w León

Katedra w León (Catedral de León)

Katedra pod wezwaniem Św. Marii w Leonie została wybudowana w XIII-XV wieku w miejscu dawnych łaźni rzymskich. To jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w León. Gotycki kościół już na pierwszy rzut oka zwraca uwagę wyjątkową rozetą umieszczoną nad głównym wejściem.

Katedra w León (Catedral de León)
Katedra w León (Catedral de León)

Jednak to nie rozeta jest najbardziej charakterystycznym elementem katedry, a jej wieże. Nie tylko nie są symetryczne, ale wręcz zupełnie się od siebie różnią. Wszystko dlatego, że wieża zegarowa została zbudowana prawie 100 lat później niż północna wieża dzwonnicza. Wyjątkowość katedry w León nie kończy się oczywiście na jego fasadzie. Warto zobaczyć również jej wnętrze, by móc zachwycić się między innymi pięknymi witrażami i posągami.

Dawny klasztor Convento de San Marcos

Bardzo ważny dla Leonu jest fakt, że leży on na drodze Camino de Santiago, jednego z najpopularniejszych szlaków pielgrzymkowych w Europie. To właśnie z tego powodu król Ferdynand Katolicki w 1514 r. podarował miastu fundusze na budowę Convento de San Marcos. Z założenia miało to być schronisko dla pielgrzymów, jednak przez większość czasu obiekt pełnił funkcję klasztoru.

Convento de San Marcos, León (Hiszpania)
Convento de San Marcos, León (Hiszpania)

Dziś w dawnych klasztornych murach znajdziemy 5-gwiazdkowy hotel (hiszp. parador). Warto tu jednak zajrzeć, ponieważ obok znajduje się też zabytkowy kościół oraz fantastyczne muzeum archeologiczne.

Zabytkowy dom Casa Botines

Myśleliście, że budynki zaprojektowane przez Gaudiego można znaleźć tylko w Barcelonie i okolicy? W takim razie czas zaktualizować tę wiedzę, ponieważ ten znany kataloński architekt w latach 1891-1892 zaprojektował także jeden z budynków w Leonie.

WARTO WIEDZIEĆ: Nazwa Botines pochodzi od nazwiska katalońskiego handlowca, zamieszkującego niegdyś Kastylię i León.

Modernistyczna Casa Botines, mieszcząca się przy Placu św. Marcela miała być pierwotnie domem handlowym, jednak dziś stanowi siedzibę banku. Jak wszystkie dzieła Gaudiego także i to wyróżnia się wyjątkowym stylem. Strzelista fasada i wnętrze oświetlone kolorowymi witrażami zachęcają do przyjrzenia się budynkowi z bliska.

CIEKAWOSTKA: Na placu, przy wejściu do budynku, można zobaczyć także posąg przedstawiający Antoniego Gaudiego.

Imprezowa dzielnica Barrio Humedo

Po całym dniu zwiedzania każdemu należy się chwila odpoczynku i pyszne tapas. A takie przyjemności tylko w Barrio Humedo! To dzielnica Leonu ograniczona starożytnymi murami, które swoją drogą same w sobie są bardzo cennym zabytkiem. Wąskie uliczki tej części miasta z łatwością pozwalają przenieść się myślami w dawne czasy…

Las Médulas - Rzymska kopalnia złota
Las Médulas – Rzymska kopalnia złota

Ale nie na długo. Z zamyślenia szybko wytrąca uliczny zgiełk. Nie bez powodu mówi się, że Barrio Humedo to dzielnica z największą ilością barów i dyskotek w Hiszpanii! Podobno nawet nazwa humedo (tłum. wilgotny) wzięła się od dużej ilości przelewanego tam alkoholu. Ile w tym prawdy? Jeśli skończyliście 18 lat, możecie sprawdzić to sami ;).

Prowincja León

Jeśli jedziesz do Leonu na dłużej i chcesz zobaczyć coś poza miastem, warto wybrać się do Klasztoru San Pedro de Eslonza. Co prawda obecnie zobaczyć można już tylko jego ruiny, ale niektóre zachowane fragmenty budowli naprawdę robią wrażenie. Z kolei jeśli zamiast zabytków, wolisz obcowanie z naturą, udaj się do Las Médulas – malowniczej wioski, w której zachowały się pozostałości po dawnej kopalni złota.

Innym świetnym pomysłem na spędzenie czasu jest wycieczka do jaskini Valporquero. Zapierające dech w piersiach formacje skalne sprawią, że poczujesz się jak w krainie czarów. Wszystkie te atrakcje znajdziesz nie dalej niż 2h od miasta León.

Odkryj region Kastylia i León

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia i León składa się z dziewięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Salto del Colacho, El Marrano de San Antón, Szlak Ruta del Ceres.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne