Film „Póki trwa wojna” (2019)

Uhonorowany pięcioma Nagrodami Goya złożony, ryzykowny portret Hiszpanii wyreżyserowany przez Alejandra Amenabara („I​nni”, „W stronę morza”)​ ze znakomitymi kreacjami Karry Elejaldego („J​ak zostać Baskiem”)​, Eduarda Fernandeza (​”Człowiek o tysiącu twarzy”)​, Santiego Prego (​”W cugu”)​ i Nathalie Pozy (​”Trudno powiedzieć żegnaj”)​.

Plakat z filmu "Póki trwa wojna"
Plakat z filmu „Póki trwa wojna”

Salamanka, lato 1936 roku. Wybitny pisarz i filozof, Miguel de Unamuno postanawia publicznie poprzeć wojskowy zamach stanu, który zdaniem jego autorów ma służyć uporządkowaniu niespokojnej sytuacji w kraju. Bez sprzeciwu aprobuje rozwiązanie rady miejskiej, której był członkiem i uznaje nominację do nowych władz miasta. Piastując funkcję rektora uniwersytetu w Salamance, podpisuje oświadczenie wydane przez uczelnię, w którym popiera się obronę chrześcijańskiej cywilizacji zachodniej przed niosącą destrukcję ideologią Wschodu oraz przewodniczy pracom komisji redukującej obecność na uczelni profesorów o lewicowych poglądach. Rząd republikański zwalnia Unamuno z funkcji rektora, czego on nie przyjmuje do wiadomości.

Tymczasem generał Francisco Franco ze swymi oddziałami łączy się z frontem rebeliantów i rozpoczyna udaną kampanię z zamiarem przejęcia wyłącznego dowództwa nad wojną oraz władzy w kraju.

Krwawe oblicze konfliktu i liczne wyroki pozbawiające wolności powodują, że Unamuno zaczyna podawać w wątpliwość swoje poglądy. Kiedy generał Franco przenosi kwaterę główną do Salamanki, Unamuno udaje się do niego z petycją o uwolnienie uwięzionych przyjaciół.

Informacje o filmie „Póki trwa wojna”

  • Produkcja: Hiszpania 2019, 107’
  • Reżyseria: Alejandro Amenábar
  • Scenariusz: Alejandro Amenábar, Alejandro Hernández
  • Obsada: Karra Elejalde, Eduard Fernández, Santi Prego, Patricia López Arnaiz, Inma Cuevas, Nathalie Poza, Luis Bermejo
  • Nagrody, wyróżnienia, festiwale: 5 Nagród Goya 2020: najlepszy aktor drugoplanowy (Eduard Fernández), scenografia, kierownictwo produkcji, charakteryzacja i fryzury, kostiumy. MFF Toronto 2019 MFF San Sebastián 2019
  • Ograniczenia wiekowe: 12+
  • Tytuł oryginalny: „Mientras dure la guerra”
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY