Film “Hiszpański temperament” (2014)

6348
Film “Hiszpański temperament” (2014)
5 (100%) 1 vote

O różnicach między regionami Hiszpanii wie każdy, kto choć trochę interesuje się kulturą tego kraju. Są one widoczne nie tylko w warstwie językowej, ale także w zwyczajach, tradycjach i… stereotypach!

Film "Hiszpański temperament" (2014) / "Jak zostać Baskiem" // Hispanico.pl“Hiszpański temperament” to komedia, która bierze pod lupę właśnie te ostatnie. Reżyser filmu (Emilio Martínez Lázaro) zderza ze sobą dwa skrajne temperamenty – baskijski i andaluzyjski. Przerysowane postacie bohaterów zdają się uwydatniać najpopularniejsze stereotypy, które przypisuje się mieszkańcom północnej i południowej Hiszpanii. Ci pierwsi widzą w Andaluzyjczykach egocentrycznych leni, a tamci z kolei postrzegają Basków jako zacofanych terrorystów.

Nie ma co ukrywać, że głównym celem tego filmu jest rozbawienie widza i to często do łez! Niemniej, patrząc na tę produkcję z nieco innej perspektywy, można powiedzieć, że jest to też doskonały przykład tego, jak oswaja się uprzedzenia. Nie siłą, nie na poważnie, ale właśnie poprzez wzajemne wyśmiewanie momentami przesadnie wyeksponowanych wad.

O ogromnym sukcesie tego filmu na Półwyspie Iberyjskim świadczy nie tylko niesamowita frekwencja w kinach (“Hiszpański temperament” pod względem liczby widzów pokonał największe, hollywoodzkie produkcje), ale także 3 Nagrody Goya w kategoriach: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Carmen Machi), Najlepszy aktor drugoplanowy (Karra Elejalde), Najlepszy aktor debiutujący (Dani Rovira) oraz 2 nominacje w kategoriach Najlepsza piosenka (“”No te marches jamás”) i Najlepsze zdjęcia (Gonzalo F. Berridi).

W ramach ciekawostki warto dodać, że początkowy tytuł tego filmu wykorzystywany podczas festiwali filmowych brzmiał “Jak zostać Baskiem”. Niemniej obecnie oficjalna nazwa to “Hiszpański temperament” i pod takim tytułem znajdziecie go też w wersji DVD.

“Hiszpański temperament” – opis fabuły

Pochodząca z Kraju Basków Amaia (Clara Lago) to energiczna i temperamentna dziewczyna, którą właśnie rzucił narzeczony. Na jej drodze staje Rafa (Dani Rovira), Andaluzyjczyk któremu w rodzimej Sewilli niczego nie brakuje. Zapatrzony w siebie i swoje powodzenie wśród kobiet szybko postanawia zdobyć serce dziewczyny. Nie będzie to jednak łatwe, gdy stanie przed największym wyzwaniem – wcielić się w rolę rodowitego Baska, by zdobyć uznanie niczego nieświadomego ojca dziewczyny…

Film “Hiszpański temperament” możesz kupić na DVD. Sprawdź ceny >

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar