Film “Hiszpański temperament” (2014)

7011
Film “Hiszpański temperament” (2014)
5 (100%) 1 vote

O różnicach między regionami Hiszpanii wie każdy, kto choć trochę interesuje się kulturą tego kraju. Są one widoczne nie tylko w warstwie językowej, ale także w zwyczajach, tradycjach i… stereotypach!

Film "Hiszpański temperament" (2014) / "Jak zostać Baskiem" // Hispanico.pl“Hiszpański temperament” to komedia, która bierze pod lupę właśnie te ostatnie. Reżyser filmu (Emilio Martínez Lázaro) zderza ze sobą dwa skrajne temperamenty – baskijski i andaluzyjski. Przerysowane postacie bohaterów zdają się uwydatniać najpopularniejsze stereotypy, które przypisuje się mieszkańcom północnej i południowej Hiszpanii. Ci pierwsi widzą w Andaluzyjczykach egocentrycznych leni, a tamci z kolei postrzegają Basków jako zacofanych terrorystów.

Nie ma co ukrywać, że głównym celem tego filmu jest rozbawienie widza i to często do łez! Niemniej, patrząc na tę produkcję z nieco innej perspektywy, można powiedzieć, że jest to też doskonały przykład tego, jak oswaja się uprzedzenia. Nie siłą, nie na poważnie, ale właśnie poprzez wzajemne wyśmiewanie momentami przesadnie wyeksponowanych wad.

O ogromnym sukcesie tego filmu na Półwyspie Iberyjskim świadczy nie tylko niesamowita frekwencja w kinach (“Hiszpański temperament” pod względem liczby widzów pokonał największe, hollywoodzkie produkcje), ale także 3 Nagrody Goya w kategoriach: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Carmen Machi), Najlepszy aktor drugoplanowy (Karra Elejalde), Najlepszy aktor debiutujący (Dani Rovira) oraz 2 nominacje w kategoriach Najlepsza piosenka (“”No te marches jamás”) i Najlepsze zdjęcia (Gonzalo F. Berridi).

W ramach ciekawostki warto dodać, że początkowy tytuł tego filmu wykorzystywany podczas festiwali filmowych brzmiał “Jak zostać Baskiem”. Niemniej obecnie oficjalna nazwa to “Hiszpański temperament” i pod takim tytułem znajdziecie go też w wersji DVD.

“Hiszpański temperament” – opis fabuły

Pochodząca z Kraju Basków Amaia (Clara Lago) to energiczna i temperamentna dziewczyna, którą właśnie rzucił narzeczony. Na jej drodze staje Rafa (Dani Rovira), Andaluzyjczyk któremu w rodzimej Sewilli niczego nie brakuje. Zapatrzony w siebie i swoje powodzenie wśród kobiet szybko postanawia zdobyć serce dziewczyny. Nie będzie to jednak łatwe, gdy stanie przed największym wyzwaniem – wcielić się w rolę rodowitego Baska, by zdobyć uznanie niczego nieświadomego ojca dziewczyny…

Film “Hiszpański temperament” możesz kupić na DVD. Sprawdź ceny >

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar