Strona głównaPeruLima - Stolica Peru i Miasto Królów

Lima – Stolica Peru i Miasto Królów

Lima, stolica i największe miasto Peru położona jest tuż nad Oceanem Spokojnym. Dzięki temu, mimo że znajduje się w strefie tropikalnej ma ona dość łagodny klimat.

Założyciel Limy, Francisco Pizarro określił ją mianem Miasta Królów. Tłumaczy się, że nazwa ta wywodzi się od święta Trzech Króli, bo to właśnie tego dnia została założona Lima. Miasto w niezwykły sposób łączy w sobie przedhiszpańskie tradycje, kolonialne dziedzictwo oraz współczesność. Dowodem na to są znajdujące się tam zabytki i ciekawe atrakcje.

Historyczne centrum Limy

W samym sercu stolicy znajduje się historyczne centrum, które na pierwszy rzut oka zachwyca słynnymi balkonami. Balkony te mają różne formy i reprezentują zarówno czasy kolonialne jak i republikę.

Katedra metropolitarna św. Jana Ewangelisty, Lima
Katedra metropolitarna św. Jana Ewangelisty, Lima

Spacerując uliczkami centrum napotkamy wiele małych parków i placów, między innymi Plac św. Marcina i Park Uniwersytecki. Uwagę zwracają też kościoły oraz pałace, jak np. Pałac Arcybiskupi i Pałac Rządowy. Oczywiście nie możemy zapomnieć też o największym Placu Głównym, przy którym stoi monumentalna Katedra Limy.

Muzeum Larco

Otoczone przez wspaniałe ogrody Muzeum Larco zaprasza nas do poznania ponad 5 tys. lat historii Peru. Stała wystawa pokazuje wykopaliska z terenu Andów oraz przybliża kultury antycznego Peru. Dzięki podziałowi na tematyczne sale mamy okazję dowiedzieć się o ówczesnym postrzeganiu śmierci a nawet słynnym składaniu ofiar z ludzi.

Muzeum Larco, Lima
Muzeum Larco, Lima

Muzeum Larco pokazuje inkaskie rytuały, naczynia i ozdoby. Jest to jedyna placówka w Peru i jedna z nielicznych na świecie, która zwiedzającym daje bezpośredni dostęp do wszystkich kolekcji i znalezisk archeologicznych.

Eksponaty umieszczone są w katalogu i usystematyzowane, co pozwala łatwo znaleźć konkretny eksponat. Co ciekawe muzeum zorganizowało też wyjątkową salę, która tłumaczy erotyzm ujęty w ozdobach naczyń czy ceramice.

Muzeum Złota i broni

Muzeum Złota i broni w Limie zostało założone przez peruwiańskiego kolekcjonera, Miguela Mujica Gallo. Możemy w nim zobaczyć liczne eksponaty ze złota inkaskiego. Wśród nich są maski, ozdoby, biżuteria, figurki, posążki i wiele innych. Kolejna część wystawy to równie spektakularne wyroby ze srebra i miedzi.

Wbrew swojej nazwie ekspozycje nie dotyczą jednak tylko złota i innych metali, ale także broni. Co ciekawe, wystawiana tam broń nie pochodzi tylko z Peru ani nawet z Ameryki, ale z całego świata. Muzeum daje więc możliwość obejrzenia mieczy, noży, rewolwerów i pistoletów z różnych kultur z całego świata. Chętni mogą zobaczyć także mundury Simona Bolivara czy Francisco Franco.

Wyjątkowe dzielnice Limy

Barranco

Nie tylko ścisłe centrum Limy jest warte spędzenia tam długich godzin. Dzielnica Barranco jest stosunkowo mała, ale mimo to głośno woła do odkrycia jej malowniczych uliczek. Kiedyś była ona małą wędkarską wioską, dziś z kolei jest najbardziej artystyczną i hipsterską częścią miasta. To właśnie tam znajduje się wiele muzeów, między innymi Muzeum Sztuki Współczesnej.

Most westchnień w dzielnicy Barranco, Lima
Most westchnień w dzielnicy Barranco, Lima

Nie można też przegapić punktu widokowego, z którego roztacza się zapierająca dech w piesiach panorama. Jednak najsłynniejszym i najczęściej odwiedzanym punktem Barranco zdecydowanie jest most westchnień. W końcu każdy chce, by spełniły się jego marzenia jedynie za sprawą wstrzymania oddechu na czas przejścia przez most.

Chorrillos

Sąsiednie Chorrillos wzięło swoją nazwę od hiszpańskiego słowa oznaczającego strumyczki. Oprócz klimatycznych plaż i wybrzeża dzielnica ta wyróżnia się wzgórzem Morro Solar, na którym znajduje się obserwatorium astronomiczne. Warto też zajrzeć do Los Pantanos de Villa, rezerwatu naturalnego, mieszczącego się w granicach Chorrillos. To idealne miejsce dla miłośników ptaków oraz ogólnie pojętej bioróżnorodności.

Callao

Callao oficjalnie jest miasteczkiem sąsiadującym z Limą, ale powszechnie jest uważane za jedną z dzielnic. Oczywiście jedną z tych, które trzeba odwiedzić. W centrum Callao zobaczymy wiele budynków z epoki kolonialnej, historyczne pomniki oraz wyjątkowo kolorowe stare miasto. Są tam liczne muzea morskie, piękne plaże, a bliskość oceanu sprawia, że klimat jest wyjątkowo ciepły i wilgotny.

Wyspy Palomino

Z wspominanego przed chwilą Callao doskonale widać wyspy Palomino. Są to niewielkie wyspy, które swoją popularność zawdzięczają głównie mieszkającym tam uroczym wilkom morskim, pingwinom i pelikanom. To miejsce to prawdziwy raj dla miłośników natury – szczególnie egzotycznej fauny.

Pachacámac

Pachacámac pełniło niegdyś funkcję inkaskiego centrum ceremonialnego. Nazywane jest sanktuarium, chociaż do tego określenia nie bardzo pasuje fakt, że cały obiekt stworzono z gliny. A jednak. To jedno z głównych takich centrów w prekolumbijskim Peru.

Nazwa Pachacámac to imię jednego z najważniejszych bóstw w prekolumbijskim panteonie. Był to stwórca ziemi i całego ziemskiego ruchu. Do stojących w sanktuarium ołtarzy i świątyni Starożytni Inkowie urządzali nawet pielgrzymki. Jednym z najważniejszych obiektów na terenie centrum była Świątynia Słońca, celowo umiejscowiona na wzgórzu i zwrócona w stronę wysp i oceanu.

Święte Miasto Caral

Będąc w Limie, warto wybrać się także na wycieczkę do doliny Supe. Znajduje się tam Święte Miasto Caral – pamiątka po najstarszej starożytnej amerykańskiej cywilizacji. Rozwinęła się ona ponad 5 tys. lat temu, w czasie gdy swoją świetność na innych obszarach przeżywały Mezopotamia czy Egipt.

Święte Miasto Caral, Peru
Święte Miasto Caral, Peru

Na podstawie znalezionych w dolinie Super narzędzi i artefaktów archeolodzy stwierdzili, że mieszkańcy Caral utrzymywali się głównie z łowiectwa i hodowli. Pośród najważniejszych znalezisk z tego terenu znajdują się najstarsze quipu (forma węzełkowego zapisu informacji) oraz 32 flety wykonane z ptasich kości.

WARTO WIEDZIEĆ: Święte miasto Caral w 2009 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gastronomiczne centrum Ameryki

Jako ostatnią, ale nie mniej ważną atrakcję stanowiącą istotny element kultury Limy, należy wymienić gastronomię. Lima nie bez powodu jest nazywana nie tylko stolicą Peru ale także gastronomiczną stolicą Ameryki Łacińskiej. Historyczne centrum, o którym wspominałam na początku tego artykułu jest pełne restauracji i lokali, które serwują doskonałą mieszankę kolorów, aromatów i smaków. Nie można więc opuścić tego miejsca bez spróbowania słynnego ceviche, lomo saltado czy ají de gallina.

Odkryj Peru

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY