Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiCiekawe miejsca w HiszpaniiLas Médulas - Kopalnie złota w Hiszpanii

Las Médulas – Kopalnie złota w Hiszpanii

Tym razem będzie o miejscu wyjątkowym zarówno ze względu na widoki, jak i z uwagi na niespotykaną historię, która się za nim kryje!

Las Médulas to mała wioska w regionie Kastylia i León. Prawdopodobnie nikt z Was by o niej nie usłyszał, gdyby nie znajdująca się w tym miejscu dawna rzymska kopalnia złota. W czasach Imperium Rzymskiego była to największa tego typu kopalnia pod gołym niebem. Dziś złoto w tym miejscu nie jest już wydobywane, za to nic nie stoi na przeszkodzie, abyście na własną rękę zwiedzili to niesamowite miejsce.

CIEKAWOSTKA: Kopalnie złota Las Médulas w 1997 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od 2002 roku noszą miano Pomnika Przyrody.

Jak Rzymianie wydobywali złoto w Las Médulas?

Jeśli wyobrażacie sobie dobrze zbudowanych, krępych mężczyzn dzierżących w dłoniach kilofy i wydobywających w ten sposób złoty kruszec, to muszę Was rozczarować. Po pierwsze przy wydobywaniu złota w Las Médulas pracowali rzymscy więźniowie, niewolnicy i jeńcy. Wielu z nich nie było przygotowanych do tak ciężkiej pracy, co skutkowało wysoką śmiertelnością.

Po drugie – do wydobycia złota w Las Médulas wykorzystywano sieć tuneli, przez które przepuszczano wodę. To właśnie drążeniem tego typu kanałów zajmowali się robotnicy. Ważna była nie tylko ich głębokość i szerokość, ale i kąt nachylenia. Oprócz samych tuneli, rzymscy inżynierowie opracowali także kilka innych metod, które pozwalały zwiększyć efektywność wydobycia. Jedną z nich było tworzenie sztucznych zbiorników, w których gromadziła się woda. Wytwarzane w takich miejscach ciśnienie pozwalało zwiększyć oddziaływanie wody na skałę. Do doprowadzania wody wykorzystywano także akwedukty, które transportowały ciecz nawet z bardzo odległych rejonów.

Las Médulas - Rzymska kopalnia złota
Las Médulas – Rzymska kopalnia złota

Ostatecznie cała sieć wodna pozwalała na wymywanie skał, osłabianie ich, a w efekcie – zapadanie się ich boków. Uzyskiwany w ten sposób, zabrudzony jeszcze kruszec przepuszczano następnie przez wyłożone gałęziami i łodygami sita. Pozwalało to wyłapać drobne ziarenka złota. Ostatnim etapem było spalanie wspomnianych wcześniej łodyg i gałęzi i odzyskiwanie pozostałych drobinek złota z popiołów.

CIEKAWOSTKA: Pliniusz Starszy (rzymski historyk i naukowiec) opisywał, że wydobywanie pereł z dna morza było mniej ryzykowne, niż wydobywanie złota w kopalniach Las Médulas.

Las Médulas w liczbach

  • Rzymska kopalnia złota w Las Médulas rozpoczęła swoją działalność około 25 roku p.n.e. podczas panowania Oktawiana Augusta i była wykorzystywana przez trzy kolejne wieki.
  • Głębokość niektórych tuneli w Las Médulas wynosi nawet 40 metrów.
  • Historycy szacują, że przy wydobyciu złota pracowało około 10 tys. ludzi. Z drugiej strony Pliniusz Starszy opisuje, że ich liczba sięgała nawet 60 tys.
  • System hydrauliczny wymyślony przez Rzymian (łac. ruina montium) do wydobywania złota w Las Médulas był w starożytności najbardziej innowacyjną tego typu metodą. Łączna długość stworzonej w ten spsoób sieci kanalizacyjnej wynosiła około 300 km.
  • Przypuszcza się, że w 1 tonie skały w Las Médulas znajdowano około 3 gramy złota.
  • W czasach funkcjonowania kopalni Rzymianie wydobyl około 1600 ton złota.

Zwiedzanie Las Médulas

Lato to najlepszy okres na zwiedzanie Las Médulas. Dobra pogoda przyda Wam się, by uniknąć deszczu i błota. Bilety wstępu kupicie na miejscu w Centrum Informacji Turystycznej. Tam też otrzymacie mapę z różnymi trasami do wyboru oraz będziecie mieli okazję oglądnąć film, pokazujący, w jaki sposób Rzymianie wydobywali złoto w Las Médulas.

Na trasie wycieczki możecie odwiedzić nie tylko dawne kopalnie złota i wydrążone w nich tunele, ale także punkty widokowe. Ten najbardziej polecany to Mirador de Orellan. Roztacza się z niego niesamowita panorama na połyskujące w słońcu złote góry.

Las Médulas – Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Las Médulas możecie kupić na miejscu w Centrum Informacji Turystycznej.
  • Godziny otwarcia: od października do marca od 11:00 do 18:00. Od kwietnia do września od 11:00 do 20:00. UWAGA: Między 14:00 a 16:00 Centrum Informacji Turystycznej jest nieczynne ze względu na sjestę.
  • Adres: C/ General s/n. Las Médulas (Carucedo). 24442 León

Las Médulas na mapie

Odkryj region Kastylia i León

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia i León składa się z dziewięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Salto del Colacho, El Marrano de San Antón, Szlak Ruta del Ceres.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY