Dalt Vila – Stare Miasto Ibizy

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Ibiza to imprezy, plaże i… całkiem sporo zabytków! Nie wierzycie? Zapraszam zatem do starej dzielnicy miasta, która kryje skarby, jakich nie znajdziecie na żadnej innej wyspie Balearów.

Dalt Vila to Stare Miasto w stolicy Ibizy (miasto o tej samej nazwie co wyspa). Jego bogactwo historyczne i kulturalne sprawiło, że w 1999 roku dzielnica ta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wraz z Dalt Vila na Liście znalazły się też: zamek Almudaina i jego mury, katedra Catedral de Nuestra Señora de las Nieves, zabytkowy klasztor oraz kilka muzeów.

Warto wiedzieć że to nie tylko zabytki są tym, co urzeknie Cię podczas zwiedzania starówki Ibizy. Uroku dodają jej wszechobecne kolorowe restauracje, sklepy z antykami i biżuterią, a także pozytywni ludzie wypełniający wszystkie te miejsca. Granice między przeszłością, a współczesnością momentami zdają się być zatarte. Powrotu do rzeczywistości nie ułatwia też labirynt wąskich uliczek, wśród których łatwo się zgubić. Ale przecież i to ma swój urok.

Dalt Vila - Stare Miasto Ibizy
Dalt Vila – Stare Miasto Ibizy

Catedral de Nuestra Señora de las Nieves

Katedra w Ibizie (Catedral de Eivissa) została wzniesiona na ruinach dawnego meczetu. Wybudowana w XIII – XIV wieku, cztery wieki później uległa znacznej przebudowie. Początkowo był to jedynie kościół, a jego powstanie miało charakter symboliczny (była to forma podziękowania Matce Bożej za pomoc w zwycięskiej wojnie z muzułmanami). Status katedry świątynia uzyskała w 1782 roku.

Katedra w Ibizie
Katedra w Ibizie

Pod kątem architektury Catedral de Nuestra Señora de las Nieves jest mieszanką surowego, katalońskiego gotyku z późniejszymi rozwiązaniami charakterystycznymi dla baroku.

WARTO WIEDZIEĆ: Katedra w Ibizie jest godna uwagi także ze względu roztaczające się z niej piękne widoki na morze. W pobliżu znajduje się również Muzeum Diecezjalne, które jest otwarte dla turystów.

Zamek Almudaina i mury miejskie

Czas na jedną z największych twierdz na Starym Kontynencie. Wybudowany w XVI wieku zamek Almudaina służył przede wszystkim celom militarnym. Wraz z murami miejskimi, które otaczają Stare Miasto Ibizy tworzył skuteczny system obronny chroniący przed atakami najeźdźców.

Skoro mowa o murach miejskich, trudno nie zauważyć że mimo swojego sędziwego wieku, wciąż są one zachowane w bardzo dobrym stanie. Przechadzając się między poszczególnymi bastionami, warto odwiedzić także Muzeum Baluartes de Sant Pere y de Sant Jaume, w którym znajduje się wystawa dawnej broni służącej wojskom do odpierania ataków.

Muzeum Archeologiczne Ibizy i Formentery

Wizyta w Museu Arqueologic d’Eivissa i Formentera to podróż przez historię dwóch wysp: Ibizy i sąsiadującej z nią Formentery. Muzeum zlokalizowane jest w dzielnicy Dalt Vila w budynku kaplicy z XIV wieku (Capilla del Salvador). W stałej ekspozycji zobaczycie obiekty liczące ponad 3000 lat – od czasów prehistorycznych aż do średniowiecza.

Muzeum i nekropolia Punica Puig des Molins

Mniej więcej pół kilometra od Dalt Vila możecie trafić na bardzo osobliwy zabytek. To ogromna starożytna nekropolia, wybudowana przez Fenicjan w VII wieku p.n.e., a następnie wykorzystywana także w okresie punickim oraz rzymskim. Szacuje się, że pochowano tutaj około 3000 ciał, choć jak na razie archeologom udało się odkryć jedynie 340 grobów. Zdaniem badaczy całkowita powierzchnia cmentarza podczas panowania Rzymian wynosiła ponad 5 ha.

W znajdującym się przy nekropolii Muzeum Monograficznym możemy zobaczyć rozmaite obiekty znalezione przez archeologów w grobowcach. Należą do nich między innymi: biżuteria, narzędzia, broń, amulety, a nawet monety.

Muzeum Sztuki Współczesnej

Zwiedzając Dalt Vila, zajrzyj także do Muzeum Sztuki Współczesnej (Museu d’Art Contemporan). Znajduje się ono w XVII-wiecznym budynku, a jego stała kolekcja koncentruje się wokół dzieł powstałych po 1960 roku. Warto odwiedzić to miejsce, szczególnie jeśli interesuje się sztuka artystów pochodzących z Balearów.

I coś jeszcze…

Wizyta w dzielnicy Dalt Vila rzadko ogranicza się tylko do zwiedzenia wymienionych wyżej zabytków. Tak naprawdę już spacer tutejszymi uliczkami jest atrakcją samą w sobie. Ta część Ibizy to prawdziwa uczta dla oka, ponieważ oprócz oglądania samych budynków, możesz też udać się do punktu widokowego, z którego roztacza się wspaniała panorama wybrzeża.

Hotele na Ibizie


 Majorka Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Majorce

Inne atrakcje na Balearach

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:
Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
MajorkaAtrakcje na Majorce: Katedra La Seu, Smocze jaskinie na Majorce, miejsca związane z Chopinem i George Sand, pasmo górskie Serra de Tramuntana, Akwarium Palma Aquarium, Zatoka Alkudyjska, Półwysep Formentor (Cap de Formentor), Zamek Bellver, Zamek Castillo de Santueri, Pałac Almudaina (Palau de l'Almudaina). Parki wodne i parki rozrywki: Western Water Park, Aqualand El Arenal, Safari Zoo Mallorca, Jungle Parc, Dinosaurland Mallorca, delfinarium Marineland Mallorca, wąwóz Torrent de Pareis. Popularne plaże: Playa de Palma. Popularne miejscowości: Palma de Mallorca, Valldemossa, Alcúdia, Puerto de Alcúdia, Porto Cristo, Can Picafort, Santa Ponsa, Port de Sóller, Sa Calobra, Sa Coma, El Arenal, Vilafranca de Bonany, Palma Nova, Port de Pollenca, Deià, Alaró, Fornalutx, Santa María del Camí, Megaluf, Can Pastilla.
MinorkaAtrakcje na Minorce: Dyskoteka Cova d’en Xoroi, dawna osada Son Catlar, cypel Cap de Cavalleria, przylądek Favaritx, góra Monte Toro, fortyfikacja Fortaleza de la Mola, wieża Torre de Fornells. Popularne miejscowości: Ciutadella de Menorca, Maó-Mahón, Fornells.
IbizaAtrakcje na Ibizie: Dalt Vila (Stare miasto Ibizy), Jaskinia Ses Fontanelles, jaskinia Cova de Can Marçà, jaskinia Cova Santa, jaskinia Cala Llonga, jaskinia Cova des Culleram, jaskinia Na Coloms, rezerwat przyrody Ses Salines, wyspa Es Vedra, park wodny Sirenis Aquagames, park wodny Aguamar, park wodny Portinatx, Muzeum Etnologiczne Museo Etnológico de Ibiza y Formentera, stanowisko archeologiczne Sa Caleta, bar Café del Mar, akwarium Cap Blanc. Popularne miejscowości: Ibiza (stolica wyspy o tej samej nazwie), Sant Antoni de Portmany (San Antonio Abad), Santa Eulària des Riu, Sant Josep de Sa Talaia, Es Cana. Popularne Plaże na IbizieCala de Sant Vicent
FormenteraAtrakcje na Foermenterze: Rezerwat przyrody Ses Salines, wysepka Espalmador, płaskowyż El Pilar de la Mola, plaża Platja Mitjorn, stolica wyspy San Francesc Xavier. Popularne miejscowości: La Savina, Es Pujols, Sant Ferran de ses Roques, Sant Ferran de ses Roques, Es Caló
CabreraAtrakcje na Cabrerze: Park Narodowy archipelagu Cabrera, zamek Castillo de Cabrera.
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies
Zobacz także: Pogoda na Majorce
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne