Strona głównaHiszpaniaHiszpańskie wyspy i archipelagiEs Vedrá - Tajemnicza wyspa na Balearach

Es Vedrá – Tajemnicza wyspa na Balearach

Niewielka wysepka Es Vedrá znajdująca się zaledwie kilkaset metrów od Ibizy (Baleary) uważana jest za jedno z najbardziej magicznych miejsc na świecie! Takie miano zyskała nie bez powodu…

Według niektórych opowieści to tutaj urodził się kartagiński wódz Hannibal. Tędy też przepływać miał statek Odyseusza, gdy doszło do kuszenia żeglarzy śpiewem syren. Wierząc niektórym legendom jest to także miejsce, z którego pochodzą skały wykorzystane przy budowie egipskich piramid! Opowieści tego typu jest bardzo wiele, jednak trudno określić ich wiarygodność.

To co jest pewne, że to że Es Vedrá jest miejscem, w którym dochodzi do niezwykłych zjawisk fizycznych. Jedną z takich anomalii jest chociażby to, że kompas magnetyczny w tym miejscu na nic nam się nie przyda (podobnie jak telefony komórkowe czy urządzenia elektryczne). Zdaniem naukowców wynika to z wysokiej zawartości żelaza, które znajduje się na wyspie i sprawia, że igła magnetyczna przestaje poprawnie działać. Jest to trzecie miejsce na Ziemi, które emituje tak silne pole magnetyczne!

Teorie spiskowe

Istnieje duża grupa osób, która w tej niezwykłej wyspie upatruje się wpływów pozaziemskiego pochodzenia. Według relacji niektórych osób, w miejscu tym wielokrotnie widziano niezidentyfikowane obiekty latające w kształcie spodka unoszące się nad wyspą (naukowcy tłumaczą to złudzeniem optycznym wywołanym przez promienie słońca). Wielu mieszkańców Ibizy wierzy także, że pobliżu Es Vedrá krążą łodzie podwodne o niejasnym pochodzeniu. Wierząc z kolei okolicznym rybakom, byli oni świadkami powstawania „słupów świetlnych” ciągnących się od powierzchni wody do nieba.

W latach 1854-1860 przebywający na Es Vedrá ksiądz Don Francisco Palau podczas swojej medytacji zauważył kobietę pozaziemskiego pochodzenia, która pojawiła się w otoczeniu niezidentyfikowanych świateł… Z perspektywy religijnej, można byłoby upatrywać się w tej postaci Matki Boskiej. Z perspektywy naukowej, mogłyby to być halucynacje. A z perspektywy parapsychologii – jest to kolejny dowód na istnienie cywilizacji pozaziemskiej. Jedną z przyczyn, dla których UFO miałoby interesować się wysepką Es Vedrá, jest możliwość pobrania zgromadzonej w tym miejscu energii magnetycznej.

Przypadek Manises dowodem na istnienie UFO?

11 listopada 1929 r. doszło do zdarzenia, które na zawsze zmieniło spojrzenie na Es Vedrá i dla wielu osób stało się kolejnym dowodem na związek wysepki z istotami pozaziemskimi.

Około godziny 23:00 pilotujący komercyjny samolot Francisco Javier Lerdo de Tejada i jego załoga zauważyli ciąg szybko zbliżających się czerwonych świateł. Ponieważ zderzenie się groziło śmiertelną w skutkach kolizją, pilot natychmiast zaalarmował wieżę kontroli lotów, prosząc o dostarczenie informacji o nadchodzącym z naprzeciwka obiekcie. Niestety nie tylko centrum lotów, ale nawet wojskowy radar z Torrejón de Ardoz w Madrycie nie wykrył niczego, co mogłoby budzić niepokój…

Przypadek Manises dowodem na istnienie UFO?
Przypadek Manises dowodem na istnienie UFO?

Aby uniknąć wypadku, pilot zdecydował się na zmianę wysokości lotu. To jednak nie pomogło, ponieważ migoczące, czerwone światła nadal pozostawały w odległości zaledwie pół kilometra od samolotu. Niezidentyfikowany obiekt naruszył też wszelkie zasady bezpieczeństwa obowiązujące w lotnictwie, co zmusiło kapitana do zmiany kierunku lotu i awaryjnego lądowania na lotnisku w Manises. Był to pierwszy tego typu przypadek w historii, gdy komercyjny lot został zakłócony przez UFO.

Dodatkowe ciekawostki o Es Vedrá

  1. Niektórzy uważają, że Es Vedrá wspólnie z półwyspem Peñón de Ifach i południowo-zachodnim wybrzeżem Majorki tworzy tzw. Trójkąt Spokoju, który wywołuje zjawiska zbliżone do tych, które znane są w Trójkącie Bermudzkim.
  2. Charakterystyczne dla Es Vedrá jest także to, że gołębie pocztowe tracą w tym miejscu orientację, co zostało potwierdzone przez wielu hodowców tych zwierząt.
  3. W 1972 r. na Es Vedrá rozbił się samolot, w wyniku czego zginęły 104 osoby. Według oficjalnej wersji przyczyną wypadku było silne pole magnetyczne, które zakłóciło działanie samolotu. Zdaniem innych, wpływ na tę katastrofę miało UFO…
  4. Zdaniem niektórych na wideo poniżej widać niezidentyfikowany obiekt latający znajdujący się na szczycie góry. Nam nie udało się go dostrzec, ale może Wam się uda…

Odkryj Baleary

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Pogoda na Majorce.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY