Strona głównaHiszpaniaHiszpańskie wyspy i archipelagiCzy Ibiza to tylko imprezy? Zobacz TOP 10 atrakcji na wyspie

Czy Ibiza to tylko imprezy? Zobacz TOP 10 atrakcji na wyspie

Choć jej oficjalna nazwa to Eivissa, wszyscy znamy ją pod nazwą Ibiza. Co warto wiedzieć o tej trzeciej co do wielkości wyspie Balearów?

Ibiza to hiszpańska wyspa, która turystom kojarzy się głównie z imprezami, klubami nocnymi i wszechobecnym chillout’em. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wyjazdy grupowe z przyjaciółmi, podczas których każdy może się do woli wyszaleć. Jeśli i Ty szukasz tego typu rozrywek, to zapewne je tutaj znajdziesz (szczegóły na końcu artykułu). Nie są to jednak jedyne atrakcje, jakie czekają Cię na Ibizie. Zanim więc rzucisz się w wir zabawy, poznaj miejsca, które warto zobaczyć, zwiedzając tę część archipelagu Balearów.

Ibiza – stolica Ibizy

Stolicą Ibizy jest miasto o tej samej nazwie. To zarazem największa i najbardziej zaludniona (około 50 000 mieszkańców) miejscowość na wyspie. Założona przez Kartagińczyków w 654 r. p.n.e. w późniejszych wiekach znajdowała się w rękach Rzymian, a następnie muzułmanów. W 1235 roku miasto zostało podbite przez króla Jakuba I.

Dzisiejsza Ibiza podzielona jest na dwie części:

  • górne miasto (Dalt Vila) – obejmuje Stare Miasto Ibizy
  • dolne miasto – dawne dzielnice rybackie Sa Penya i La Marina

Dalt Vila

Tak właśnie nazywa się Stare Miasto na Ibizie. Czy trzeba kogoś namawiać do odwiedzenia tej wyjątkowej dzielnicy? Prawdopodobnie nie. Jeśli jednak masz wątpliwości, to być może przekona Cię to, że jest to jedna z największych atrakcji na Ibizie. Lub to, że znajdujące się tutaj budowle wciąż pamiętają czasy dawnych cywilizacji.

Dalt Vila - Stare Miasto na Ibizie
Dalt Vila – Stare Miasto na Ibizie

To właśnie w dzielnicy Dalt Vila mieści się znana na całej wyspie katedra, zamek Almudaina, renesansowe mury obronne z XVI wieku, a także wiele muzeów, które przybliżają historię Ibizy. Wszystkie te obiekty wraz z samą starówką zostały w 1999 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Lepszej rekomendacji chyba nie trzeba? 🙂

Sa Penya

Panorama miasta Sa Penya, Ibiza
Panorama miasta Sa Penya, Ibiza

Kiedyś biedna dzielnica rybacka. Dziś prawdziwa mekka dla wielbicieli nocnego życia i nie tylko. Mnóstwo tu barów, klubów i płynącej z głośników muzyki. Do niedawna Sa Penya nie należała do bezpiecznych dzielnic miasta. Porachunki gangów, kradzieże i narkotyki były tutaj na porządku dziennym. Na szczęście ten czas już minął.

Obecnie ta część miasta nie tylko tętni życiem i pozytywną energią, ale jest także miejscem niezwykle otwartym i tolerancyjnym. Powiedzieć o Sa Penya, że jest dzielnicą gay-friendly to za mało, bo w rzeczywistości przyciąga ona nie tylko gejów, ale całą społeczność LGBTQ. Zresztą na całej Ibizie trudno znaleźć miejsce, w którym występowałyby przejawy dyskryminacji pod tym względem.

Marina

Przylegająca do Sa Penya dzielnica Marina również była kiedyś pełna rybaków i marynarzy. Dziś wypełniają ją piękne bulwary i przetaczające się przez nie rzesze turystów.

Sant Antoni de Portmany (kast. San Antonio Abad)

Zaledwie 15 km od stolicy Ibizy znajdziemy jeszcze jedno ważne miasto. Mówi się że Sant Antoni de Portmany posiada dwa oblicza. Z jednej strony przyciąga rzesze młodych turystów, którzy znakomicie się tu bawią. Z drugiej – często właśnie z ich powodu miasto odkrywa swoją drugą, ciemną twarz. Skupmy się jednak na tym co przyjemne…

A przyjemny jest na przykład zachód słońca w barze Café del Mar, który znajduje się bezpośrednio przy plaży. Otwarty w 1978 roku przyciąga turystów nie tylko pięknym widokiem na kryjące się za horyzontem słońce, ale także towarzyszącą temu wydarzeniu muzyką. Utwory kompilowane przez DJ’ów w San Antonio Abad to mieszanka ambientu z chill house. Wszystko to tworzy niezapomniany klimat, który przyciąga turystów z romantyczną duszą.

Santa Eulària des Riu

To miasto dla tych, którzy zamiast imprez wolą relaks i odpoczynek. Turystów jest tu nieco mniej niż w stolicy Ibizy czy w Sant Antoni de Portmany, a życie toczy się znacznie wolniej. Między innymi z tego powodu miasto Santa Eulària des Riu jest też chętnie wybierane przez rodziny i osoby podróżujące z dziećmi.

Sant Josep de Sa Talaia (inna nazwa: San José Obrero)

Choć to miasto nie może konkurować z pozostałymi w kategorii wielkości lub liczby mieszkańców, to zajmuje pierwsze miejsce pod względem klimatycznych miejscówek. W małomiasteczkowej, niskiej zabudowie dominują białe domy o drewnianych okiennicach. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko starych budynków, ale także nowo powstających w mieście domów, które utrzymywane są w analogicznym stylu.

Plaże na Ibizie

Plaża Cala d'Hort, Ibiza
Plaża Cala d’Hort, Ibiza

Chyba nikt nie wyobraża sobie urlopu na Ibizie bez spędzenia chociaż jednego dnia na plaży. A pod tym względem wyspa ta daje spore pole do popisu! Znajdziecie tutaj ponad 80 plaż, z czego część posiada nawet wyróżnienie „Niebieskiej Flagi”. Wśród tych najpopularniejszych warto wymienić: Playa d´en Bossa, Sa Caleta, Cala Molí, Cala Jondal, Cala Bassa, Es Cavallet, Cala Benirras, Cala Conta, Cala d’Hort i Cala Salada.

Zobacz mapę najpopularniejszych plaż na Ibizie >

Hipisowskie jarmarki

W różnych częściach Ibizy możesz trafić na rozmaite hipisowskie jarmarki. Dwa największe i najbardziej znane to Punta Arabí Hippy Market, który odbywa się w każdą środę w Es Caná oraz Las Dalias Hippy Market organizowany w każdą sobotę w San Carlos.

Zastanawiasz się po co odwiedzać hipisowskie jarmarki? Powód zawsze się znajdzie, tym bardziej że to najbardziej oryginalna skarbnica pamiątek, jakie możesz przywieźć z wakacji. Większość ze sprzedawanych przedmiotów produkowana jest ręcznie przez samych sprzedających. A w praktyce wygląda to mniej więcej tak:

Z Ibizy na Formenterę

Latarnia morska Far de la Mola, Formentera
Latarnia morska Far de la Mola, Formentera

Jeśli interesują Cię długie, rajskie plaże i chcesz uniknąć tłumu turystów, udaj się na pobliską Formenterę. Ta czwarta co do wielkości wyspa Balearów oferuje idealne warunki do kąpieli słonecznych, nurkowania i uprawiania innych sportów wodnych. Jest to także jedna z ulubionych miejscówek nudystów, ponieważ jakikolwiek ubiór na plażach Formentery jest jedynie opcjonalny.

Kluby na Ibizie

Zaczynając ten artykuł, wspomniałam o imprezowym obliczu Ibizy. Czas do tego wrócić. Jeśli Twoim głównym celem wakacyjnym jest dobra zabawa, to jesteś we właściwym miejscu. To właśnie tutaj znajdują się popularne kluby takie jak: Pacha, Space, Privilege, Eden czy Amnesia. Jeśli chodzi o gatunki muzyczne, to każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na największych imprezach dominuje house, trance, techno oraz muzyka elektroniczna.

Warto wiedzieć, że najlepszym okresem do imprezowego szaleństwa jest lato (maj – wrzesień). Wtedy to na wyspie odbywają się najhuczniejsze imprezy „pod batutą” DJ-ów o ogólnoświatowej sławie. Nie pozostanie to oczywiście bez znaczenia dla zasobności Twojego portfela. Ceny biletów na niektóre imprezy sięgają bowiem nawet 100€.

CIEKAWOSTKA: W 1998 roku Ibiza pobiła rekord Guinnessa w kategorii „Najbardziej rozrywkowe miejsce świata”. W tym czasie na wyspie znajdowało się blisko 750 klubów! Ciemną stroną tego rekordu były: hałas, wzrost przestępczości oraz pijani turyści. Aby walczyć z tego typu patologicznymi sytuacjami, władze wyspy stale podejmują działania, które mają na celu przedstawienie innych walorów Ibizy i jej atrakcji.

Odkryj Baleary

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Pogoda na Majorce.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY