Strona głównaHiszpaniaHiszpańskie wyspy i archipelagiFormentera – Promienna Wyspa na Morzu Śródziemnym

Formentera – Promienna Wyspa na Morzu Śródziemnym

Przeciętny turysta nie jest świadomy tego, że w archipelagu Balearów poza Majorką i Ibizą jest jeszcze kilka innych głównych wysp. Czas poznać jedną z nich.

Formentera jest czwartą co do wielkości wyspą Balearów. Liczy 82 km2 powierzchni, a od sąsiedniej Ibizy oddalona jest zaledwie o 11 km. Tak naprawdę obie wyspy dzieli jedynie wąski przesmyk wody pełen maleńkich wysepek. Jeśli planujesz spędzić cały urlop na Formenterze, zarezerwuj nocleg z większym wyprzedzeniem. Ze względu na niewielkie rozmiary wyspy, ilość hoteli jest tutaj ograniczona.

Stolicą i najważniejszym miastem Formentery jest San Francisco Javier​ (oficjalna, katalońska nazwa stolicy wyspy to Sant Francesc de Formentera​). Ukształtowanie terenu na wyspie jest dosyć płaskie. Najwyższy punkt stanowi skała Sa Talaia, która mierzy zaledwie 192 m.

CIEKAWOSTKA: Formentera bywa określana przez mieszkańców jako Isla Luminosa (tłum. Promienna Wyspa).

CIEKAWOSTKA: Formentera bywa określana przez mieszkańców jako Isla Luminosa (tłum. Promienna Wyspa).

Jedna z małych zatoczek na Formenterze
Jedna z małych zatoczek na Formenterze

Atrakcje na Formenterze

Właściwie trudno tu mówić o atrakcjach w liczbie mnogiej, ponieważ tą najważniejszą są wspaniałe, piaszczyste plaże! To głównie z ich powodu Formentera cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Odpowiednie miejsca do relaksu znajdą tu także bez problemu nudyści. Wszystkie plaże na Formenterze posiadają bowiem oznaczenie C.O. (ang. Clothing Optional), co oznacza, że można opalać się tu zarówno w ubraniu, jak i nago.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze plaże Formentery, to na to miano zasługują przede wszystkim: Platja de Migjorn (najdłuższa plaża na wyspie) oraz położone na północy plaże Platja de ses Illetes i Platja de Llevant.

Przejście na plażę Illetes, Formentera
Przejście na plażę Illetes, Formentera

Ses Salines de Formentera

Znajdujące się na północy wyspy dwa słone jeziora (Estany Pudent i Estany des Prix) kiedyś były wykorzystywane do wydobywania soli. Dziś miejsce to znajduje się pod ochroną, a jako rezerwat przyrody zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ses Salines de Formentera stanowią dom dla najstarszych i najdłużej żyjących na Ziemi organizmów żywych. Mowa o posidonii – gatunku traw morskich, które liczą około 100 000 lat i występują w zaledwie kilku miejscach na naszej planecie.

Latarnie morskie

Latarnia morska Far de la Mola, Formentera
Latarnia morska Far de la Mola, Formentera

Coś w tym jest, że latarnie morskie budzą w człowieku duszę romantycznego podróżnika. Tak jest też w przypadku Far del Cap de Barbaria i Far de la Mola, które znajdziesz na Formenterze. Szczególną popularnością cieszy się druga z wymienionych. Jest to zabytkowa latarnia morska, którą znajdziesz we wschodniej części wyspy.

Wysepka Espalmador

Odwiedzając Formenterę, warto przy okazji wybrać się na małą, bezludną wysepkę Espalmador, która znajduje się w pobliżu. Nie trzeba być wytrawnym pływakiem, aby dostać się na nią wpław. A co czeka Cię po dotarciu? Na przykład kąpiel błotna! To nie żart. Wiele osób uważa ją za leczniczą, stąd zabieg ten cieszy się dużą popularnością na Espalmador.

CIEKAWOSTKA: Niech nie zdziwi Cię to, że błoto, którym pokryjesz ciało na Espalmador po wyschnięciu przybiera niebieskawy odcień :).

Odkryj Baleary

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Pogoda na Majorce.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

2 KOMENTARZE

  1. Katarzyna, dzięki za komentarz! Co do kubków to właśnie wystartowała przedsprzedaż. ZAPRASZAM!

  2. Świetny wpis, akurat planuję wakacje więc kilka punktów na pewno wezmę pod uwagę! PS Kiedy będą dostępne kubki na allegro? 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.