Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiOurense - Miasto gorących źródeł termalnych

Ourense – Miasto gorących źródeł termalnych

To jedno z największych miast w północnej Hiszpanii. Turystom znane jest przede wszystkim za sprawą źródeł geotermalnych. Czy ich pozytywny wpływ na zdrowie to wystarczający powód, aby tu zajrzeć?

Ourense to miasto położone w regionie Galicji oraz stolica prowincji o tej samej nazwie. Brak dostępu do morza sprawia, że nie jest to lokalizacja wybierana przez turystów tak często jak pobliskie Vigo czy Pontevedra. Przewagą Ourense jest jednak coś innego. Występujące w mieście źródła termalne sprawiły, że jest to jeden z popularniejszych celów podróży wśród osób zainteresowanych turystyką uzdrowiskową.

Gorące źródła termalne w Ourense

To właśnie tutaj znajduje się jedno z największych skupisk gorących źródeł w Europie. Kąpiel w termalnej wodzie o temperaturze 36-60 stopni Celsjusza to nie tylko kwestia przyjemności, ale też skuteczny sposób na bóle reumatyczne, artretyzm lub problemy skórne. Z term w Ourense korzystali już Starożytni Rzymianie. Wiele z nich jest dziś dostępna za darmo. Najpopularniejsze gorące termy to: Burgas de Outariz (Termas de Outariz), Manantial do Tinteiro, Burga do Muíño i Pozas de A Chavasqueira.

WARTO WIEDZIEĆ: Po skorzystaniu z łaźni rzymskiej odwiedź także jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Ourense – siedmioprzęsłowy most na rzece Minho (Miño) wybudowany w XIII wieku.

Carrileiros Foula – Park Pociągów

Park Pociągów w Ourense został otwarty w 2003 roku. Od tego czasu wciąż jest modernizowany i powiększany. Dziś jego powierzchnia sięga ponad 4000 m2. Wycieczka po Carrileiros Foula to tak naprawdę podróż po historii kolejnictwa – światowego, ale i tego lokalnego, skoncentrowanego głównie na mieście.

CIEKAWOSTKA: Kolej odegrała ważną rolę w historii Ourense. Było to jedno z pierwszych miast w Galicji, w których rozwijał się ten środek lokomocji.

To jednak nie tylko tematyka, ale przede wszystkim sposób zwiedzania sprawia, że Carrileiros Foula jest jedną z najpopularniejszych rodzinnych atrakcji. Na wycieczkę po parku jesteśmy zabierani miniaturowym pociągiem. Wsiądź na jeden z wagonów i poczuj, jak stajesz się częścią kolejowej makiety.

Zabytki w Ourense

Catedral de San Martín, Ourense (Hiszpania)
Catedral de San Martín, Ourense (Hiszpania)

Stare Miasto pozwala odkryć wiele ciekawych zabytków. Należą do nich przede wszystkim średniowieczne kościoły (m.in. Iglesia de Santiago, Iglesia de Santa Eufemia, Iglesia de Santo Domingo), katedra San Martin (Catedral de Ourense) wybudowana w latach 1132-1248.

Klasztor św. Franciszka z XIV w.

Klasztor św. Franciszka (Claustro de San Francisco) to jedno z ciekawszych miejsc, które warto zobaczyć
Klasztor św. Franciszka (Claustro de San Francisco) to jedno z ciekawszych miejsc, które warto zobaczyć

Warto odwiedzić klasztor św. Franciszka uważany za perłę galicyjskiego gotyku. Jego charakterystyczną częścią jest krużganek składający się z ponad 60 łuków. Każdy z nich został ozdobiony przedstawieniami mitologicznych postaci i zwierząt. Interesującym elementem klasztoru jest także zabytkowy cmentarz. Utrzymany w gotyckim stylu, pełen jest majestatycznych grobowców i naturalnych rozmiarów rzeźb.

CIEKAWOSTKA: Miasto Ourense posiada także ciekawe także muzeum archeologiczne.

Odkryj Galicję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Droga św. Jakuba (Camino de Santiago), Procesja Otwartych Trumien As Neves, Rías Baixas.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY