Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiA Coruña - Kryształowe miasto Galicji

A Coruña – Kryształowe miasto Galicji

Czas poznać jedno z najciekawszych miast w północnej Hiszpanii. Zaskakuje nie tylko kapryśną pogodą, ale przede wszystkim pyszną kuchnią i ciepłą atmosferą.

A Coruña (hiszp. La Coruña) to jedno z najbardziej zaludnionych miast w regionie Galicji. Turyści nigdy się tutaj nie nudzą. Zachwyca nie tylko piękna starówka i zabytkowa architektura, ale także wiele innych atrakcji, które poznasz poniżej.

Atrakcje w A Coruñi

Wieża Herkulesa (Torre de Hércules)

Nie ma wątpliwości co do tego, że największą atrakcją w A Coruñi jest Wieża Herkulesa. To najstarsza, działająca latarnia morska na świecie. Jej powstanie datuje się na I-II wiek, a według legendy wniósł ją sam Herkules! Jej budowa miała być jedną z dwunastu prac, jakie wykonał mityczny bohater. Torre de Hércules w 2009 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Torre de Hércules (Wieża Herkulesa) - najstarsza latarnia morska na świecie
Torre de Hércules (Wieża Herkulesa) – najstarsza latarnia morska na świecie

Latarnię warto zobaczyć nie tylko z zewnątrz, ale także od środka. Po dotarciu na sam szczyt (tj. przejściu 242 schodów) czeka Cię wspaniała panorama na miasto i port.

WARTO WIEDZIEĆ: Charakterystycznym miejscem w pobliżu Wieży Herkulesa jest tzw. Park Rzeźb. Oprócz tego, że znajduje się w nim kilkanaście kamiennych i metalowych rzeźb, jest to także przyjemne miejsce do odpoczynku tuż nad brzegiem morza.

Park Rzeźb w pobliżu Wieży Herkulesa
Park Rzeźb w pobliżu Wieży Herkulesa

Zamek Castillo de San Antón

Wybudowany w XVI wieku zamek San Antón wraz z dwoma innymi zamkami był częścią strategicznej sieci obronnej miasta A Coruña. Poza tym, że jest to ważny monument historyczny, w murach Castillo de San Antón mieści się obecnie miejskie Muzeum Archeologiczne. Warto odwiedzić to miejsce, by lepiej poznać historię miasta A Coruña i zobaczyć jego panoramę z zamkowych murów.

Zamek Castillo de San Antón w A Coruñi
Zamek Castillo de San Antón w A Coruñi

Kryształowe Miasto (Ciudad de Cristal)

Charakterystycznym elementem galicyjskiej architektury są tzw. galerie, czyli oszklone balkony. Ich największe skupisko znajduje się właśnie w A Coruñi. Aby zobaczyć je na własne oczy, udaj się w okolice portu. To tutaj możesz podziwiać tzw. Kryształowe Miasto, czyli serię ciągnących się obok siebie budynków, których fasady i balkony zdają się tworzyć jednolitą taflę szkła. W środku dnia odbijające się od szyb promienie słoneczne tworzą niesamowity spektakl światła. Warto zobaczyć to na własne oczy!

Szklane fasady domów w A Coruñi
Szklane fasady domów w A Coruñi

Ale Ciudad de Cristal to nie jedyne miejsce w A Coruñi, gdzie możesz podziwiać szklane galerie. Tak naprawdę, spacerując ulicami miasta wystarczy od czasu do czasu zadrzeć w górę głowę, by przekonać się, że są one widoczne na każdym kroku. Wiele z nich znajdziesz między innymi na ulicach: Juana de Vega, Picavia, Feijoo, Plaza de Lugo i Plaza de Pontevedra.

Aquarium Finisterrae (Casa de los Peces)

Jeśli lubisz morskie głębiny, to koniecznie odwiedź Akwarium Finisterrae. To interaktywne centrum oceanografii zostało otwarte w 1999 roku i składa się z kilku sal prezentujących różne morskie ekosystemy. Oprócz ogromnej wielkości akwariów we wnętrzu organizowane są także czasowe ekspozycje fotografii przyrody oraz fotografii podwodnej.

Punkt widokowy Monte de San Pedro

Rzadko piszę o punktach widokowych, ale ten, który znajduje się na wzgórzu Monte de San Pedro jest wyjątkowy. Na jego szczyt możesz bowiem wjechać specjalną windą o lekko kosmicznym kształcie 🙂.

Pozostałe zabytki i ciekawe miejsca:

  • Kościół Iglesia de Santiago Apostol
  • Kolegiata NMP (Colegiata de Santa María del Campo)
  • Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes da Coruña)
  • Ogrody Jardín de San Carlos
  • Okolice portu (Puerto de A Coruña)
Stare Miasto w A Coruña (kast. La Coruña, Hiszpania)
Stare Miasto w A Coruña (kast. La Coruña, Hiszpania)

Plaże w A Coruñi

Linia brzegowa A Coruñi jest bardzo zróżnicowana. Oprócz klasycznych, piaszczystych plaż i kamienistych zatoczek, równie często trafimy tu na stromo wpadające do morza klify. Miłośnicy plażowania nie zawsze znajdą tu idealne warunki do kąpieli. Pod tym kątem A Coruña zdecydowanie przegrywa chociażby z położonym na południu Hiszpanii wybrzeżem Costa del Sol.

Plaża Orzan, A Coruña
Plaża Orzan, A Coruña

Zakładając jednak, że na wakacje do A Coruñi wybierasz się w środku lata, masz spore szanse na to, że pogoda będzie łaskawa i pozwoli na spokojny wypoczynek na tutejszych plażach. A skoro o nich mowa, do tych najpopularniejszych należą plaże: Playa de Riazor, Orzan i Matadero. Wśród niewielkich zatoczek polecają się natomiast: Playa de San Amaro, Playa de las Lapas, Playa de los Mouros i Playa de Adormideras.

Odkryj Galicję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Droga św. Jakuba (Camino de Santiago), Procesja Otwartych Trumien As Neves, Rías Baixas.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY