Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiTorrelles de Llobregat - Tradycyjne, katalońskie miasteczko 30 min od Barcelony

Torrelles de Llobregat – Tradycyjne, katalońskie miasteczko 30 min od Barcelony

13,55 km2 powierzchni. Niecałe 6000 mieszkańców. I całkiem spore zainteresowanie wśród turystów, którzy mają co najmniej kilka powodów, aby przybyć w to miejsce…

Torrelles de Llobregat to maleńkie miasteczko znajdujące się około 30 minut od Barcelony. To tutaj znajduje się jeden z największych parków miniatur na świecie (Catalunya en Miniatura), który jest też najbardziej emblematyczną wizytówką całego miasta. Wewnątrz parku znajdziemy ponad 150 modeli przedstawiających największe zabytki Katalonii i Majorki, w tym także najbardziej znane dzieła Antoniego Gaudiego takie jak: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Batlló i wiele, wiele innych. I choć rzeczywiście – park miniatur Catalunya en Miniatura to miejsce niezwykłe i zdecydowanie zasługujące na odwiedziny podczas wizyty w Barcelonie, to miasto Torrelles de Llobregat ma dla zwiedzających jeszcze kilka innych atrakcji, które mogą okazać się równie ciekawe.

Festa de la Cirera, czyli Święto Czereśni w Torrelles de Llobregat

Obchodzona od 1980 roku Festa de la Cirera to idealny moment na przywitanie zbliżającego się lata. Pomagają w tym pyszne owoce czereśni, których podczas tego nietypowego święta nigdy nie brakuje!

W każdy pierwszy weekend czerwca rozstawiane są dziesiątki straganów pełnych różnych odmian czereśni. Wszyscy zainteresowani mogą oczywiście skosztować wybornych owoców, a one same biorą udział w konkursie! Nagradzany jest zarówno smak czereśni, jak i ich wygląd zewnętrzny. Osobną kategorią konkursową podczas Festa de la Cirera są też pomysłowo ozdobione i wyposażone stragany. Często wiele z nich posiada nawet specjalnie przygotowywane na ten dzień elementy wyposażenia, jak np. ozdobne kredensy.

Wszystko to jest jednak jedynie pretekstem do wspaniałej zabawy i licznych atrakcji, warsztatów, pokazów i wydarzeń dla najmłodszych, którymi w tym czasie zalane jest całe miasto!

San Martín – patron miasta

Święto patrona miasta przypada na 11 listopada i wtedy też możemy liczyć na rozmaite atrakcje, które wypełniają ulice miasta. W Torrelles de Llobregat znajduje się też kościół św. Marcina, który z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom sztuki sakralnej. Zanim powstała ta świątynia, jedyny funkcjonujący kościół w mieście pochodził z X wieku i brakowało mu elementów ozdobnych oraz symboliki, która w religii katolickiej jest bardzo bogata. Mówiąc precyzyjniej, jedynym ozdobnym elementem w pierwotnym budynku kościoła były rzeźbienia na łuku znajdującym się nad głównym wejściem.

Z tego powodu w 1894 roku rozpoczęto plany budowy nowego kościoła w stylu neogotyckim. Nowa budowla została wzbogacona o witraże dedykowane różnym świętym, motywy florystyczne, symbole i bardzo dużą ilość elementów ozdobnych, które do dziś możemy oglądać we wnętrzach kościoła.

Ciekawostki związane z Torrelles de Llobregat

  • Co roku w marcu w Torrelles de Llobregat odbywa się jeden z najbardziej znanych wyścigów rowerowych w Katalonii. Bierze w nim udział ponad 100 kolarzy górskich, a trasa wyścigu biegnie przez całe miasto (z tego powodu zawody organizowane są zwykle w niedziele, by nie tamować przesadnie ruchu drogowego).
  • W Torrelles de Llobregat znajduje się cmentarz dla zwierząt domowych (Cementerio de pequeños animales). Założony w 1972 r. w otoczeniu natury pozwala na pochówek psów, kotów, ptaków, chomików, węży, jaszczurek, żab, żółwi… oraz wszystkich innych pupili, którzy od nas odeszli. Wygląd samego cmentarza robi wrażenie. Oprócz małych nagrobków wykopanych w ziemi, znajdują się tam też swego rodzaju „skrytki” (przypominające nieco akwaria), w których przechowywane są prochy zwierząt.
  • W okolicy Torrelles de Llobregat znajdują się też trzy pustelnie, które również warto odwiedzić, będąc w mieście. Ich nazwy to: Ermita de San Ramón, Ermita de San Antonio i Ermita de Santa María de Cervelló.

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY