Torrelles de Llobregat – katalońskie miasteczko o europejskim potencjale
5 (100%) 1 vote

13,55 km2 powierzchni. Niecałe 6000 mieszkańców. I całkiem spore zainteresowanie wśród turystów, którzy mają co najmniej kilka powodów, aby przybyć w to miejsce…

Torrelles de Llobregat to maleńkie miasteczko znajdujące się około 30 minut od Barcelony. To tutaj znajduje się jeden z największych parków miniatur na świecie (Catalunya en Miniatura), który jest też najbardziej emblematyczną wizytówką całego miasta. Wewnątrz parku znajdziemy ponad 150 modeli przedstawiających największe zabytki Katalonii i Majorki, w tym także najbardziej znane dzieła Antoniego Gaudiego takie jak: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Batlló i wiele, wiele innych. I choć rzeczywiście – park miniatur Catalunya en Miniatura to miejsce niezwykłe i zdecydowanie zasługujące na odwiedziny podczas wizyty w Barcelonie, to miasto Torrelles de Llobregat ma dla zwiedzających jeszcze kilka innych atrakcji, które mogą okazać się równie ciekawe.

Festa de la Cirera, czyli Święto Czereśni w Torrelles de Llobregat

Obchodzona od 1980 roku Festa de la Cirera to idealny moment na przywitanie zbliżającego się lata. Pomagają w tym pyszne owoce czereśni, których podczas tego nietypowego święta nigdy nie brakuje!

W każdy pierwszy weekend czerwca rozstawiane są dziesiątki straganów pełnych różnych odmian czereśni. Wszyscy zainteresowani mogą oczywiście skosztować wybornych owoców, a one same biorą udział w konkursie! Nagradzany jest zarówno smak czereśni, jak i ich wygląd zewnętrzny. Osobną kategorią konkursową podczas Festa de la Cirera są też pomysłowo ozdobione i wyposażone stragany. Często wiele z nich posiada nawet specjalnie przygotowywane na ten dzień elementy wyposażenia, jak np. ozdobne kredensy.

Wszystko to jest jednak jedynie pretekstem do wspaniałej zabawy i licznych atrakcji, warsztatów, pokazów i wydarzeń dla najmłodszych, którymi w tym czasie zalane jest całe miasto!

San Martín – patron miasta

Święto patrona miasta przypada na 11 listopada i wtedy też możemy liczyć na rozmaite atrakcje, które wypełniają ulice miasta. W Torrelles de Llobregat znajduje się też kościół św. Marcina, który z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom sztuki sakralnej. Zanim powstała ta świątynia, jedyny funkcjonujący kościół w mieście pochodził z X wieku i brakowało mu elementów ozdobnych oraz symboliki, która w religii katolickiej jest bardzo bogata. Mówiąc precyzyjniej, jedynym ozdobnym elementem w pierwotnym budynku kościoła były rzeźbienia na łuku znajdującym się nad głównym wejściem.

Z tego powodu w 1894 roku rozpoczęto plany budowy nowego kościoła w stylu neogotyckim. Nowa budowla została wzbogacona o witraże dedykowane różnym świętym, motywy florystyczne, symbole i bardzo dużą ilość elementów ozdobnych, które do dziś możemy oglądać we wnętrzach kościoła.

Ciekawostki związane z Torrelles de Llobregat

  • Torrellas de Llobregat - katalońskie miasteczko niedaleko Barcelony // Hispanico.pl
    Cmentarz dla zwierząt domowych w Torrelles de Llobregat, fot. www.cementeriomascotas.es

    Co roku w marcu w Torrelles de Llobregat odbywa się jeden z najbardziej znanych wyścigów rowerowych w Katalonii. Bierze w nim udział ponad 100 kolarzy górskich, a trasa wyścigu biegnie przez całe miasto (z tego powodu zawody organizowane są zwykle w niedziele, by nie tamować przesadnie ruchu drogowego).

  • W Torrelles de Llobregat znajduje się cmentarz dla zwierząt domowych (Cementerio de pequeños animales). Założony w 1972 r. w otoczeniu natury pozwala na pochówek psów, kotów, ptaków, chomików, węży, jaszczurek, żab, żółwi… oraz wszystkich innych pupili, którzy od nas odeszli. Wygląd samego cmentarza robi wrażenie. Oprócz małych nagrobków wykopanych w ziemi, znajdują się tam też swego rodzaju “skrytki” (przypominające nieco akwaria), w których przechowywane są prochy zwierząt.
  • W okolicy Torrelles de Llobregat znajdują się też trzy pustelnie, które również warto odwiedzić, będąc w mieście. Ich nazwy to: Ermita de San Ramón, Ermita de San Antonio i Ermita de Santa María de Cervelló.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar