Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiCiekawe miejsca w HiszpaniiFont Màgica - Magiczne fontanny w Barcelonie

Font Màgica – Magiczne fontanny w Barcelonie

Idealne miejsce na randkę, miły wieczór z przyjaciółmi, czy rodzinny piknik. Do tego niezapomniany spektakl łączący grę wody, świateł i dźwięku. Tak w skrócie możemy opisać La Font Màgica, czyli magiczną fontannę będącą jedną z najsłynniejszych atrakcji Barcelony. Pokazy odbywające się wieczorami gromadzą mnóstwo ludzi, a centralna lokalizacja sprawia, że nie sposób przeoczyć tego miejsca.

Magiczne fontanny to kultowe miejsce rozsławione przez Wystawę Światową EXPO w 1929 roku, na którą specjalnie zostały one stworzone. Początkowy zamysł był prosty. Zbyt prosty, jak na oczekiwania organizatorów, którzy chcieli, aby ta fontanna nie była jak wszystkie inne, ale zapadała w pamięć na długo! Z tym wyzwaniem zmierzył się architekt Carles Buigas, który za cel postawił sobie stworzenie dzieła, które miało być kolosalne, odważne i kunsztowne. Tak też się stało.

Kompleks magicznych fontann znajdziemy u podnóża wzgórza Montjuïc, zaraz przy Plaça d’Espanya oraz hal targowych Fira de Barcelona. To centralne miejsce Barcelony stanowiło główną ulicę wspomnianego EXPO, które było przełomowym momentem dla rozwoju urbanistycznego miasta.

Magiczne fontanny podczas wyjątkowych wydarzeń

Kolejnym historycznym wydarzeniem, któremu magiczne fontanny towarzyszyły, były Igrzyska Olimpijskie w 1992 roku, na które specjalnie je odrestaurowano. Miano symbolu Barcelony zyskały również dzięki corocznemu festiwalowi el Piromusical de La Mercè na cześć Virgen de la Mercè. Podczas kilkudniowego święta tradycyjne pokazy połączone są ze sztucznymi ogniami wzmocnionymi laserami.

Huczne uroczystości mają tu również miejsce w Sylwestra! Od 2013 roku jest to miejsce spotkań tysięcy Katalończyków świętujących nadchodzący, nowy rok. Przez całą noc gra muzyka, a pół godziny przed dwunastą rozpoczyna się specjalny spektakl kończący się symbolicznymi 12 dzwonami, którym towarzyszą fajerwerki.

Magia w blasku księżyca

Widowiskowe spektakle łączące grę wody, światła oraz dźwięku robią prawdziwe wrażenie po zmierzchu. W wieczornych godzinach również odbywają się pokazy, które w zależności od pory roku mają miejsce w różne dni oraz o różnej godzinie. Każdego dnia zobaczymy inny pokaz! Przykładowe repertuary obejmują utwory z lat 80., filmowe soundtracki czy muzykę klasyczną. Jedna rzecz jest niezmienna – każde przedstawienie rozpoczyna się od olimpijskiego hymnu z 1992 roku, czyli Barcelony od Montserrat Caballé i Freddiego Mercurego.

Font Màgica - magiczna fontanna w Barcelonie
Font Màgica – magiczna fontanna w Barcelonie

Rozmaite figury tworzone przez wodę wydobywającą się przez 120 dysz, podświetlane są pięcioma kolorami – białym, żółtym, czerwonym, niebieskim i zielonym – tworząc aż 50 różnych barw i odcieni. Fontanna z roku na rok zostaje poddawana modernizacjom. Przykładowo w 2011 roku zainstalowano w niej aplikację, która automatycznie generuje nowe kombinacje pokazów świetlno-wodnych. Jest ich aż 7 miliardów!

Magiczne fontanny a ekologia

Warty podkreślenia jest fakt, iż każda kolejna renowacja ulepsza magiczne fontanny pod kątem ekologii. Od roku 2010 do jej użytkowania wykorzystuje się wyłącznie wody gruntowe, które jednocześnie służą do napełniania oczek wodnych oraz nawadniania całej góry Montjuïc. W 2014 roku klasyczne oświetlenie zamieniono na technologię typu LED, która posiada wbudowane urządzenie kontroli zużycia energii.

Informacje praktyczne

  • Magiczne fontanny w Barcelonie to atrakcja darmowa, na którą możesz wybrać się samodzielnie. Jeśli jednak nie znasz zbyt dobrze miasta, możesz także udać się na zorganizowaną wycieczkę, podczas której poznasz takie inne ciekawe miejsca w mieście.
  • Adres: Pl. de Carles Buïgas, 1, 08038 Barcelona, Hiszpania
  • Kup bilety na GetYourGuide

Magiczne fontanny na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY