Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiBesalú - Średniowieczne miasto w Katalonii

Besalú – Średniowieczne miasto w Katalonii

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Jeśli interesuje Cię, jak wyglądała średniowieczna Katalonia, to czas na wycieczkę 40 km od Girony, do niewielkiego miasteczka położonego nad rzeką Fluvià.

Besalú to jedno z tych miejsc, gdzie na własne oczy można przekonać się o tym, że czas to pojęcie względne. Ilość znajdujących się tutaj fortyfikacji i murów obronnych z okresu średniowiecza robi równie duże wrażenie, co kamienne budynki datowane na X-XII wiek. Sprawdźmy zatem, co warto zobaczyć w Besalú i dlaczego.

Zakrzywiony most romański

Wycieczkę po Besalú zaczynamy od 100-metrowego mostu warownego z siedmioma łukami i dwiema wieżami na szczycie których powiewają katalońskie flagi. Łamana konstrukcja w kształcie litery „L” do dziś budzi spory wśród historyków. Zdaniem niektórych było to spowodowane pobudkami militarnymi (most pełnił funkcję obronną). Inne teorie mówią jednak też o tym, że zakrzywiona konstrukcja mostu umożliwiała lepsze wykorzystanie skał znajdujących się na dnie rzeki, które stały się jego naturalnymi filarami.

Zakrzywiony most w Besalú ma długość 100 metrów
Zakrzywiony most w Besalú ma długość 100 metrów

Ostatni argument wydaje się całkiem racjonalny, gdy wziąć pod uwagę, że w katalońskim (i nie tylko) budownictwie od wieków wykorzystywano skały jako integralną część wznoszonych budynków. Przykładem może być chociażby zabudowa starej części miasta Castellfollit de la Roca.

Klasztor Sant Pere de Besalú

Monasterio de San Pedro de Besalú (kat. Monestir de Sant Pere de Besalú)
Monasterio de San Pedro de Besalú (kat. Monestir de Sant Pere de Besalú)

Główną drogą prowadzącą od mostu dotrzemy do dawnego rynku – kwadratowego placu stanowiącego centrum średniowiecznego miasta. Znajdziemy tam romański klasztor Monasterio de San Pedro de Besalú (kat. Monestir de Sant Pere de Besalú), który podobnie jak znajdujący się w pobliżu szpital był prowadzony przez Benedyktynów. Obie budowle, jak przystało na styl romański, mają bardzo surowy i prosty charakter, wzbogacony tylko gdzieniegdzie o drobne rzeźbienia.

Kolegiata NMP (Colegiata de Santa María)

W dawnym kościele Santa Maria del Castell msze były odprawiane tylko dla członków rodziny królewskiej. Gdy w 1137 świątynia przeszła w ręce zakonu św. Augustyna w jej architekturze zaczęto wprowadzać rozmaite modyfikacje, które były wynikiem dopasowania przestrzeni do potrzeb nowych lokatorów. Doprowadziło to ostatecznie do powstania nowego kościoła. Niestety dziś dawny blask kolegiaty to już tylko przeszłość. W 1938 roku podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej wiele jej części zostało zniszczony. Z tego powodu to co możemy obecnie oglądać to głównie ruiny.

Kościół św. Wincentego (Església de Sant Vicenç)

Kościół św. Wincentego w Besalu pochodzi z XIII wieku. Pod kątem architektury znajdziemy tu zarówno elementy charakterystyczne dla sztuki romańskiej, jak i dla gotyku (oba style były popularne w wiekach średnich). Kiedyś znajdowała się tutaj relikwia Świętego Krzyża, jednak w 1899 roku została ukradziona. Obecnie znajdziemy tu natomiast relikwie św. Wincentego, która została sprowadzona do tego miejsca w 1413 roku.

Dzielnica Żydowska

Tuż przy rzece położona jest dawna Dzielnica Żydowska. Znajduje się tutaj odkryta dopiero w 1964 r. mykwa z XII wieku. Są to pozostałości po dawnej łaźni żydowskiej, pozwalającej na rytualne zmycie nieczystości przez całkowite zanurzenie się w wodzie. Społeczność żydowska odgrywała w średniowiecznym Besalú dużą rolę, jednak w okresie wypędzania żydów z Hiszpanii, dzielnica przez nich zamieszkiwana całkowicie się wyludniła. Mimo to do dziś Besalú bywa nazywane miastem dwóch kultur – chrześcijańskiej i żydowskiej.

Stare Miasto Besalú

Fragment Starego Miasta Besalú
Fragment Starego Miasta Besalú

Spacer po starym mieście Besalú to przyjemność sama w sobie. Strome, wąskie uliczki wciśnięte między kamienne budynki rozbudzają wyobraźnię i przywodzą na myśl czasy miecza i krzyża. Przechadzając się po starej dzielnicy, warto zwracać uwagę na wiele, zdawałoby się „nic nie znaczących” budynków. Jednym z nich jest Casa Cornellá ze znajdującą się na wewnętrznym dziedzińcu galerią.

Micromundi – Muzeum Mikrominiatur

Besalú - hiszpańskie miasto dwóch kultur | Okolice Barcelony, Hiszpania
Besalú – hiszpańskie miasto dwóch kultur | Okolice Barcelony, Hiszpania

Niedaleko znajdziemy także Micromundi, czyli Muzeum Miniatur i Mikrominiatur (Museu de Miniatures i Microminiatures de Besalú). Miejsce niezwykłe nie tylko z powodu nazwy, ale i za sprawą eksponatów, które znajdziemy w środku. W dużej mierze są to bowiem mikroskopijnej wielkości arcydzieła – rzeźby tak małe, że do ich zobaczenia konieczna będzie lupa lub mikroskop! Jeśli dotąd wydawało Ci się, że karawana wielbłądów w oku igły, to motyw popularny jedynie w drugorzędnych bajkach, to Micromundi całkowicie zmieni Twoje spojrzenie na sztukę.

Atrakcje w pobliżu Besalú

Wybierając się na wycieczkę, możemy zaplanować ją w taki sposób, by przy okazji odwiedzić także znajdujące się niedaleko miasto Figueres (gdzie znajduje się Muzeum Salvadora Dali) lub znajdujące się godzinę drogi od Besalú miasto Cadaqués.

Z kolei, jeśli uwielbiasz trekking, koniecznie odwiedź znajdującą się nieopodal Krainę wygasłych wulkanów. Jest to jedyny taki region na Półwyspie Iberyjskim, gdzie znajduje się około 40 stożków wulkanicznych!

 

Hotele w Besalú


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w Katalonii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
BarcelonaAtrakcje w Barcelonie: Dzielnica gotycka Barri Gòtic, deptak La Rambla, wzgórze Montjuïc, kolejka linowa Telefèric de Montjuïc, magiczne fontanny Font Màgica, targ miejski La Boqueria, park Laberint d’Horta Park, Teatr operowy Gran Teatre del Liceu, miasteczko Poble Espanyol, Stadion Camp Nou (FC Barcelona), budynek Torre Agbar, oceanarium w Barcelonie, ogród zoologiczny w Barcelonie, ogród botaniczny w Barceloniepark rozrywki Tibidabo, Pałac Muzyki Katalońskiej, Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Muzeum Picassa, Muzeum Archeologiczne Katalonii, Park Miniatur Catalunya en Miniatura, Muzeum Egipskie, CosmoCaixa Barcelona, Muzeum figur woskowych w Barcelonie, Muzeum Historii Barcelony, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, pałac Generalitat (siedziba autonomicznego rządu Katalonii), Bazylika La Mercé, kawiarnia Els Quatre Gats, katedra św. Eulalii, pozostałości świątyni Augustusa, kawiarnia Els Quatre Gats, Muzeum Erotyki, kościół Santa María del Mar, Port Vell, Plaça de Catalunya, Parc de la Ciutadella, Parc de Collserola, Casa Amatller, Palau Güell, Passeig de Gràcia - luksusowa ulica w Barcelonie, Colonia Güell i Krypta Gaudiego, Klasztor Montserrat, Muzeum sztuki współczesnej MOCO, Palau Dalmases, Muzeum sztuki współczesnej Fundació Joan Miró, Muzeum Historii Katalonii, Ice Bar, Park wodny Illa Fantasia, Muzeum CzekoladyCiekawe dzielnice i dystrykty Barcelony: El Raval, El Born, Sant Pere, Les Corts. Zabytki Gaudiego: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà (La Pedrera), Casa Batlló, Pabellones Güell, Bellesguard, Casa Vicens, Casa Calvet, Jardines de Artigas. Popularne miasta: Barcelona, Torrelles de Llobregat, Calella, Hospitalet de Llobregat, Tarrasa, Badalona, Sabadell, Mataró, Santa Coloma de Gramanet, San Cugat del Vallés, Cornellá de Llobregat, San Baudilio de Llobregat, Rubí, Manresa, Villanueva y Geltrú, Viladecans, Casteldefels, El Prat de Llobregat, Granollers, Sardañola del Vallés, Mollet del Vallès, Gavá, Sant Antoni de Vilamajor, Sitges, Santa Susanna, Sabadell, Pineda de Mar, Canet de Mar, Sant Iscle de Vallalta, Arenys de Mar, Santa Margarida de Montbui, Sant Pol de Mar
GironaAtrakcje w Gironie: Muzeum Salvadora Dali w Figueres, Muzeum Miniatur i Mikrominiatur Micromundi, Muzeum Kiełbasy, Park rozrywki Marineland Catalunya, zamek w Púbol, Garrotxa - Kraina wygasłych wulkanów. Popularne miasta: GironaFigueres, Besalú, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Olot, Salt, Palafrugell, San Felíu de Guixols, Roses, Bañolas, Palamós, Santa Coloma de Farnés, Castellón de Ampurias, Torroella de Montgrí, La Bisbal del Ampurdán, Ripoll, Castillo de Aro, Calonge, La Escala, Cassá de la Selva, Castellfollit de la Roca, Tamariu, Malgrat de Mar, Cadaqués, Púbol, Sant Feliu de Guíxols 
LleidaPopularne miasta: Lleida (Lérida), Tárrega, Balaguer, Mollerusa, La Seo de Urgel, Cervera, Solsona, Alcarrás, Guisona, Almacellas, Santes Creus
TarragonaAtrakcje w Tarragonie: Park rozrywki PortAventura, rezerwat przyrody Delta del Ebro, Ferrari LandPopularne miasta: Tarragona, Reus, Vendrell, Tortosa, Cambrils, Salou, Valls, Calafell, Amposta, Vilaseca, Deltebre, El Vendrell
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella,
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie,
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne