Besalú – miasto dwóch kultur
5 (100%) 1 vote

Jeśli interesuje Cię, jak wyglądała średniowieczna Katalonia, to czas na wycieczkę 40 km od Girony, do niewielkiego miasteczka położonego nad rzeką Fluvià.

Besalú to jedno z tych miejsc, gdzie na własne oczy można przekonać się o tym, że czas to pojęcie względne. Ilość znajdujących się tutaj fortyfikacji i murów obronnych z okresu średniowiecza robi równie duże wrażenie, co kamienne budynki datowane na X-XII wiek.

Zakrzywiony most

Besalú - hiszpańskie miasto dwóch kultur | Okolice Barcelony, Hiszpania // Hispanico.pl
Zakrzywiony most w Besalú ma długość 100 metrów.

Wycieczkę po Besalú zaczynamy od 100-metrowego mostu warownego z siedmioma łukami i dwiema wieżami na szczycie których powiewają katalońskie flagi. Łamana konstrukcja w kształcie litery “L” do dziś budzi spory wśród historyków. Zdaniem niektórych było to spowodowane pobudkami militarnymi (most pełnił funkcję obronną). Inne teorie mówią jednak też o tym, że zakrzywiona konstrukcja mostu umożliwiała lepsze wykorzystanie skał znajdujących się na dnie rzeki, które stały się jego naturalnymi filarami.

Ostatni argument wydaje się całkiem racjonalny, gdy wziąć pod uwagę, że w katalońskim (i nie tylko) budownictwie od wieków wykorzystywano skały jako integralną część wznoszonych budynków. Przykładem może być chociażby zabudowa starej części miasta Castellfollit de la Roca.

Dzielnica Żydowska

Tuż przy rzece znajduje się dawna Dzielnica Żydowska, w której w 1964 r. odkryto pozostałości XII-wiecznej mykwy – łaźni żydowskiej, pozwalającej na rytualne zmycie nieczystości przez całkowite zanuerzenie się w wodzie. Społeczność żydowska odgrywała w średniowiecznym Besalú dużą rolę, jednak w okresie wypędzania żydów z Hiszpanii, dzielnica przez nich zamieszkiwana całkowicie się wyludniła. Mimo to do dziś Besalú bywa nazywane miastem dwóch kultur – chrześcijańskiej i żydowskiej.

Besalú - hiszpańskie miasto dwóch kultur | Okolice Barcelony, Hiszpania // Hispanico.pl
Romański kościół przyklasztorny.
Stare miasto Besalú

Główną drogą prowadzącą od mostu dotrzemy do dawnego rynku – kwadratowego placu stanowiącego centrum średniowiecznego miasta. Znajdziemy tam romański kościół przyklasztorny (Monasterio de San Pedro de Besalú), który podobnie jak znajdujący się w pobliżu szpital był prowadzony przez Benedyktynów. Obie budowle, jak przystało na styl romański, mają bardzo surowy i prosty charakter, wzbogacony tylko gdzieniegdzie o drobne rzeźbienia.

Spacer po starym mieście Besalú to przyjemność sama w sobie. Strome, wąskie uliczki wciśnięte między kamienne budynki rozbudzają wyobraźnię i przywodzą na myśl czasy miecza i krzyża. Przechadzając się po starej dzielnicy, warto zwracać uwagę na wiele, zdawałoby się “nic nie znaczących” budynków. Jednym z nich jest Casa Cornellá ze znajdującą się na wewnętrznym dziedzińcu galerią.

Besalú - hiszpańskie miasto dwóch kultur | Okolice Barcelony, Hiszpania // Hispanico.pl
Stare miasto.

Niedaleko znajdziemy także Micromundi, czyli Muzeum Miniatur i Mikrominiatur (Museu de Miniatures i Microminiatures de Besalú). Miejsce niezwykłe nie tylko z powodu nazwy, ale i za sprawą eksponatów, które znajdziemy w środku. W dużej mierze są to bowiem mikroskopijnej wielkości arcydzieła – rzeźby tak małe, że do ich zobaczenia konieczna będzie lupa lub mikroskop! Jeśli dotąd wydawało Ci się, że karawana wielbłądów w oku igły, to motyw popularny jedynie w drugorzędnych bajkach, to Micromundi całkowicie zmieni Twoje spojrzenie na sztukę.

Atrakcje w pobliżu Besalú

Wybierając się na wycieczkę, możemy zaplanować ją w taki sposób, by przy okazji odwiedzić także znajdujące się niedaleko miasto Figueres (miłośnicy Salvadora Dalego będą nim zachwyceni) lub znajdujące się godzinę drogi od Besalú miasto Cadaqués.

Z kolei, jeśli uwielbiasz trekking, koniecznie odwiedź znajdującą się nieopodal Krainę wygasłych wulkanów. Jest to jedyny taki region na Półwyspie Iberyjskim, gdzie znajdzuje się około 40 stożków wulkanicznych!

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

avatar