Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiJaskinie i wulkany w HiszpaniiLa Garrotxa - Kraina wygasłych wulkanów w Katalonii

La Garrotxa – Kraina wygasłych wulkanów w Katalonii

Znajdujący się tuż przy granicy z Francją region Garrotxa pełen jest krajobrazów, które niełatwo znaleźć na Starym Kontynencie.

Kraina wygasłych wulkanów to właśnie jedno z takich miejsc. Położona zaledwie dwie godziny drogi samochodem od turystycznej Barcelony może być doskonałym pomysłem na jednodniową wycieczkę podczas pobytu w stolicy Katalonii. A powodów, aby odwiedzić to miejsce jest co najmniej kilka.

To jedyny tego typu region na Półwyspie Iberyjskim, gdzie znajdziemy około 40 stożków wulkanicznych będących pozostałością po erupcjach, które rozpoczęły się 700 000 lat temu. Dziś większość ze znajdujących się tam wulkanów uważa się za wygasłe, jednak pamiątka jaką po sobie pozostawiły nieustannie robi wrażenie.

Wulkan Santa Margarita

Możliwe, że kraina wygasłych wulkanów nie cieszyłaby się tak ogromną popularnością, gdyby nie wchodzący w jej skład wulkan Santa Margarita (kat. Santa Margarida). Mierzy on 682 m wysokości, a jego obwód długości wynosi ponad 2 km! Jeśli te liczby nie przemawiają do Twojej wyobraźni, to zrobi to na pewno widok na wulkan z lotu ptaka…

Kraina wygasłych wulkanów - wulkan Croscat
Kraina wygasłych wulkanów – wulkan Croscat

W samym środku krateru znajdziemy niewielki romański kościół pod wezwaniem św. Małgorzaty. Budynek ten uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1482 r. Nieco ponad 400 lat później (1865 r.) odbudowano go jednak, dzięki czemu dziś jest on jednym z głównych celów wycieczek udających się w to miejsce turystów.

Muzeum wulkanów w mieście Olot

Jeśli fascynują Cię zjawiska sejsmiczne i wulkaniczne, to podczas swojej wycieczki po Krainie Wygasłych Wulkanów, nie zapomnij też odwiedzić muzeum wulkanów! Znajdziesz je w mieście Olot, stolicy tego regionu. Wewnątrz muzeum znajduje się malownicza ekspozycja, na którą składają się plansze i dioramy przedstawiające działalność wulkanów na terenie Garrotxy.

Kraina wygasłych wulkanów w Katalonii
Kraina wygasłych wulkanów w Katalonii

Wizyta w tym miejscu pozwoli jednak nie tylko zrozumieć geologiczną przeszłość tego regionu. Druga część muzeum poświęcona jest bowiem prezentacji wszystkich znajdujących się w okolicy atrakcji naturalnych, takich jak wulkany, lasy oraz niezliczony wachlarz roślin i zwierząt.

Będąc w mieście Olot warto też zajrzeć do kościoła St. Esteve. Znajduje się tam bowiem jeden z obrazów El Greco.

Park Naturalny Garrotxa

Kraina wygasłych wulkanów jest częścią Parku Naturalnego Garrotxa, który oplata miasto Otol. Oprócz opisanych już wyżej wulkanów park ten ma do zaoferowania znacznie więcej.

Miłośników pieszych wycieczek z pewnością ucieszy fakt, że na 130 km2 tego terenu znajduje się aż 28 tras przeznaczonych do pieszych wędrówek. Większość z tych krótszych opatrzona jest znakami. Wybierając dłuższą trasę, warto natomiast wyposażyć się w przewodnik z mapą Parku Garrotxa, który można kupić w tamtejszym biurze informacji turystycznej.

Park Naturalny Garrotxa
Park Naturalny Garrotxa

Wędrówka po parku może być nie tylko ucztą dla oczu, ale także dla Twoich kubków smakowych! Część ze znajdującej się tutaj roślinności, podobnie jak w polskich lasach, jest jadalna. Mowa między innymi o jadalnych kasztanach i o owocach drzewa truskawkowego (hiszp. madroño). Zanim jednak cokolwiek zjesz, dla własnego bezpieczeństwa upewnij się, że jest to rzeczywiście jadalna roślina (polecam skorzystanie z atlasu roślin).

Piękny, jesienny widok na Park Naturalny Garrotxa
Piękny, jesienny widok na Park Naturalny Garrotxa

Wybierając się z wizytą do tego miejsca, warto też pamiętać że 98% jego powierzchni stanowi własność prywatną. Przesadne hałasowanie, łapanie zwierząt, zbieranie skał czy minerałów są na terenie Parku Naturalnego Garrotxa zabronione. Jeśli jesteś samochodem, pamiętaj też aby parkować w wyznaczonych do tego miejscach. Znajdują się tam toalety, kosze na śmieci i woda pitna, co ma służyć temu, aby odwieźć kogokolwiek od pochopnych decyzji urządzania sobie pikników w dowolnym miejscu w parku. Za coś takiego możemy zostać ukarani sporą grzywną…

W ramach ciekawostki warto dodać, że częścią Parku Naturalnego Garrotxa jest także tzw. miasto zawieszone nad przepaścią, czyli Castellfollit de la Roca.

Informacje praktyczne

Na wycieczkę w region Garrotxa możesz wybrać się samochodem (polecam do tego celu wynajem na RentalCars) lub możesz skorzystać z jednej z wielu zorganizowanych wycieczek szlakiem wygasłych wulkanów:

La Garrotxa na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY