Kraina wygasłych wulkanów w Katalonii

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Znajdujący się tuż przy granicy z Francją region Garrotxa pełen jest krajobrazów, które niełatwo znaleźć na Starym Kontynencie.

Kraina wygasłych wulkanów to właśnie jedno z takich miejsc. Położona zaledwie dwie godziny drogi samochodem od turystycznej Barcelony może być doskonałym pomysłem na jednodniową wycieczkę podczas pobytu w stolicy Katalonii. A powodów, aby odwiedzić to miejsce jest co najmniej kilka.

To jedyny tego typu region na Półwyspie Iberyjskim, gdzie znajdziemy około 40 stożków wulkanicznych będących pozostałością po erupcjach, które rozpoczęły się 700 000 lat temu. Dziś większość ze znajdujących się tam wulkanów uważa się za wygasłe, jednak pamiątka jaką po sobie pozostawiły nieustannie robi wrażenie.

Wulkan Santa Margarita

Możliwe, że kraina wygasłych wulkanów nie cieszyłaby się tak ogromną popularnością, gdyby nie wchodzący w jej skład wulkan Santa Margarita (kat. Santa Margarida). Mierzy on 682 m wysokości, a jego obwód długości wynosi ponad 2 km! Jeśli te liczby nie przemawiają do Twojej wyobraźni, to zrobi to na pewno widok na wulkan z lotu ptaka…

Kraina wygasłych wulkanów - wulkan Croscat
Kraina wygasłych wulkanów – wulkan Croscat

W samym środku krateru znajdziemy niewielki romański kościół pod wezwaniem św. Małgorzaty. Budynek ten uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1482 r. Nieco ponad 400 lat później (1865 r.) odbudowano go jednak, dzięki czemu dziś jest on jednym z głównych celów wycieczek udających się w to miejsce turystów.

Muzeum wulkanów w mieście Olot

Jeśli fascynują Cię zjawiska sejsmiczne i wulkaniczne, to podczas swojej wycieczki po Krainie Wygasłych Wulkanów, nie zapomnij też odwiedzić muzeum wulkanów! Znajdziesz je w mieście Olot, stolicy tego regionu. Wewnątrz muzeum znajduje się malownicza ekspozycja, na którą składają się plansze i dioramy przedstawiające działalność wulkanów na terenie Garrotxy.

Kraina wygasłych wulkanów w Katalonii
Kraina wygasłych wulkanów w Katalonii

Wizyta w tym miejscu pozwoli jednak nie tylko zrozumieć geologiczną przeszłość tego regionu. Druga część muzeum poświęcona jest bowiem prezentacji wszystkich znajdujących się w okolicy atrakcji naturalnych, takich jak wulkany, lasy oraz niezliczony wachlarz roślin i zwierząt.

Będąc w mieście Olot warto też zajrzeć do kościoła St. Esteve. Znajduje się tam bowiem jeden z obrazów El Greco.

Park Naturalny Garrotxa

Kraina wygasłych wulkanów jest częścią Parku Naturalnego Garrotxa, który oplata miasto Otol. Oprócz opisanych już wyżej wulkanów park ten ma do zaoferowania znacznie więcej.

Miłośników pieszych wycieczek z pewnością ucieszy fakt, że na 130 km2 tego terenu znajduje się aż 28 tras przeznaczonych do pieszych wędrówek. Większość z tych krótszych opatrzona jest znakami. Wybierając dłuższą trasę, warto natomiast wyposażyć się w przewodnik z mapą Parku Garrotxa, który można kupić w tamtejszym biurze informacji turystycznej.

Park Naturalny Garrotxa
Park Naturalny Garrotxa

Wędrówka po parku może być nie tylko ucztą dla oczu, ale także dla Twoich kubków smakowych! Część ze znajdującej się tutaj roślinności, podobnie jak w polskich lasach, jest jadalna. Mowa między innymi o jadalnych kasztanach i o owocach drzewa truskawkowego (hiszp. madroño). Zanim jednak cokolwiek zjesz, dla własnego bezpieczeństwa upewnij się, że jest to rzeczywiście jadalna roślina (polecam skorzystanie z atlasu roślin).

Piękny, jesienny widok na Park Naturalny Garrotxa
Piękny, jesienny widok na Park Naturalny Garrotxa

Wybierając się z wizytą do tego miejsca, warto też pamiętać że 98% jego powierzchni stanowi własność prywatną. Przesadne hałasowanie, łapanie zwierząt, zbieranie skał czy minerałów są na terenie Parku Naturalnego Garrotxa zabronione. Jeśli jesteś samochodem, pamiętaj też aby parkować w wyznaczonych do tego miejscach. Znajdują się tam toalety, kosze na śmieci i woda pitna, co ma służyć temu, aby odwieźć kogokolwiek od pochopnych decyzji urządzania sobie pikników w dowolnym miejscu w parku. Za coś takiego możemy zostać ukarani sporą grzywną…

W ramach ciekawostki warto dodać, że częścią Parku Naturalnego Garrotxa jest także tzw. miasto zawieszone nad przepaścią, czyli Castellfollit de la Roca.

Informacje praktyczne

Na wycieczkę w region Garrotxa możesz wybrać się samochodem (polecam do tego celu wynajem na RentalCars) lub możesz skorzystać z jednej z wielu zorganizowanych wycieczek szlakiem wygasłych wulkanów:


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w Katalonii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
BarcelonaAtrakcje w Barcelonie: Dzielnica gotycka Barri Gòtic, deptak La Rambla, wzgórze Montjuïc, kolejka linowa Telefèric de Montjuïc, magiczne fontanny Font Màgica, targ miejski La Boqueria, park Laberint d’Horta Park, Teatr operowy Gran Teatre del Liceu, miasteczko Poble Espanyol, Stadion Camp Nou (FC Barcelona), budynek Torre Agbar, oceanarium w Barcelonie, ogród zoologiczny w Barcelonie, ogród botaniczny w Barceloniepark rozrywki Tibidabo, Pałac Muzyki Katalońskiej, Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Muzeum Picassa, Muzeum Archeologiczne Katalonii, Park Miniatur Catalunya en Miniatura, Muzeum Egipskie, CosmoCaixa Barcelona, Muzeum figur woskowych w Barcelonie, Muzeum Historii Barcelony, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, pałac Generalitat (siedziba autonomicznego rządu Katalonii), Bazylika La Mercé, kawiarnia Els Quatre Gats, katedra św. Eulalii, pozostałości świątyni Augustusa, kawiarnia Els Quatre Gats, Muzeum Erotyki, kościół Santa María del Mar, Port Vell, Plaça de Catalunya, Parc de la Ciutadella, Parc de Collserola, Casa Amatller, Palau Güell, Passeig de Gràcia - luksusowa ulica w Barcelonie, Colonia Güell i Krypta Gaudiego, Klasztor Montserrat, Muzeum sztuki współczesnej MOCO, Palau Dalmases, Muzeum sztuki współczesnej Fundació Joan Miró, Muzeum Historii Katalonii, Ice Bar, Park wodny Illa Fantasia, Muzeum CzekoladyCiekawe dzielnice i dystrykty Barcelony: El Raval, El Born, Sant Pere, Les Corts. Zabytki Gaudiego: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà (La Pedrera), Casa Batlló, Pabellones Güell, Bellesguard, Casa Vicens, Casa Calvet, Jardines de Artigas. Popularne miasta: Barcelona, Torrelles de Llobregat, Calella, Hospitalet de Llobregat, Tarrasa, Badalona, Sabadell, Mataró, Santa Coloma de Gramanet, San Cugat del Vallés, Cornellá de Llobregat, San Baudilio de Llobregat, Rubí, Manresa, Villanueva y Geltrú, Viladecans, Casteldefels, El Prat de Llobregat, Granollers, Sardañola del Vallés, Mollet del Vallès, Gavá, Sant Antoni de Vilamajor, Sitges, Santa Susanna, Sabadell, Pineda de Mar, Canet de Mar, Sant Iscle de Vallalta, Arenys de Mar, Santa Margarida de Montbui, Sant Pol de Mar
GironaAtrakcje w Gironie: Muzeum Salvadora Dali w Figueres, Muzeum Miniatur i Mikrominiatur Micromundi, Muzeum Kiełbasy, Park rozrywki Marineland Catalunya, zamek w Púbol, Garrotxa - Kraina wygasłych wulkanów. Popularne miasta: GironaFigueres, Besalú, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Olot, Salt, Palafrugell, San Felíu de Guixols, Roses, Bañolas, Palamós, Santa Coloma de Farnés, Castellón de Ampurias, Torroella de Montgrí, La Bisbal del Ampurdán, Ripoll, Castillo de Aro, Calonge, La Escala, Cassá de la Selva, Castellfollit de la Roca, Tamariu, Malgrat de Mar, Cadaqués, Púbol, Sant Feliu de Guíxols 
LleidaPopularne miasta: Lleida (Lérida), Tárrega, Balaguer, Mollerusa, La Seo de Urgel, Cervera, Solsona, Alcarrás, Guisona, Almacellas, Santes Creus
TarragonaAtrakcje w Tarragonie: Park rozrywki PortAventura, rezerwat przyrody Delta del Ebro, Ferrari LandPopularne miasta: Tarragona, Reus, Vendrell, Tortosa, Cambrils, Salou, Valls, Calafell, Amposta, Vilaseca, Deltebre, El Vendrell
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella,
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie,
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne