Strona głównaEkwadorKapelusz Panama pochodzi z Ekwadoru

Kapelusz Panama pochodzi z Ekwadoru

Kapelusz Panama to obecnie jedno z najsłynniejszych nakryć głowy. Skąd wzięła się jego nazwa i jak zagościł na głowach tysięcy mężczyzn, a ostatnio także kobiet?

Kapelusze Panama (czy po prostu Panama) to od wielu lat jeden z najbardziej popularnych typów kapeluszy na świecie. Swoim kształtem nieco przypomina fedorę. Co ciekawe, prawdziwym krajem pochodzenia tego nakrycia głowy nie jest Panama lecz… Ekwador! Jak to możliwe? Kapelusze są wytwarzane z przeplatanych liści łyżkowca dłoniastego – rośliny, która przypomina palmę. Ta z kolei jest bardzo powszechna w Ekwadorze. Kapelusz Panama jest jasny, lekki i bardzo przewiewny. Dlatego też bardzo szybko stał się popularny w krajach, w których panuje tropikalny klimat.

Dlaczego kapelusze Panama?

Produkcja kapeluszy Panama
Produkcja kapeluszy Panama

Skąd zatem wzięła się nazwa kapelusza Panama? Spopularyzowali ją Amerykanie podczas budowy Kanału Panamskiego (stąd potocznie zaczęto nazywać to nakrycie głowy Panama). To również ten naród najbardziej przyczynił się do popularności tego kapelusza na świecie. Zaczęło się od górników, którzy podróżowali do Kalifornii przez Przesmyk Panamski. Największy wkład w promocję miał jednak prezydent Stanów Zjednoczonych – Teodor Roosevelt, który dał się sfotografować właśnie w kapeluszu Panama, podczas swojej wizyty na budowie Kanału Panamskiego.

Następnie tego rodzaju kapelusze upodobały sobie gwiazdy hollywoodzkiego kina w latach dwudziestych XX-wieku. Pomimo upływu lat, kapelusze wciąż wytwarzane są głównie w Ekwadorze. Stanowią też główne źródło dochodu dla wielu mieszkańców tego kraju. Niemniej jednak, rolę światowego lidera w produkcji kapeluszy panamskich powoli zaczynają przejmować Chiny.

Kapelusz kapeluszowi nierówny

Jako że Panama to jeden z najbardziej popularnych typów kapeluszy na świecie, można go zakupić dosłownie wszędzie. Jak jednak odróżnić kapelusz dobrej jakości od podróbki z bazaru? Istnieje kilka wyznaczników, które świadczą o jakości kapelusza i jego cenie. Są to jakość plecenia, liczba błędów, kolor i kształt kapelusza. Najważniejszy jednak jest Montecristi Cuenta – czynnik liczony poprzez mierzenie poziomych i pionowych rzędów splotu na calu kwadratowym. Kapelusz Panama najwyższej jakości ma tak zwany stopień superfino.

Kapelusze Panama ocenia się według kilkustopniowej skali: fino, extrafino i superfino. Jak sprawdzić czy kapelusz jest najwyższej klasy? Wystarczy spróbować zwinąć go w rulon i przecisnąć przez obrączkę. Jeśli zmieści się – mamy wtedy do czynienia z prawdziwym superfino! Co istotne, istnieje tylko kilkunastu wytwórców na świecie, którzy potrafią wykonać kapelusz takiej jakości! Najważniejszym ośrodkiem produkcji kapeluszy Panama jest Cuenca, miasto w Ekwadorze. Niemniej jednak, miejscem, które słynie z nakryć głowy najwyższej jakości, jest miasto Montecristi.

Ile kosztuje prawdziwy kapelusz Panama?

Ceny oryginalnych kapeluszy pochodzących z Ekwadoru wynoszą zazwyczaj około kilkudziesięciu dolarów. Jeżeli jednak chcemy postawić na jakość, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem – ceny kapeluszy dobrej jakości potrafią być zawrotne. Zaczynają się od kilku tysięcy dolarów, a górna granica cenowa może kończyć się nawet na kilkudziesięciu tysiącach…

Odkryj Ekwador

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY