Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiGran Teatre del Liceu - Zabytkowy teatr operowy w Barcelonie

Gran Teatre del Liceu – Zabytkowy teatr operowy w Barcelonie

Sztuka wysoka to przeżytek? Nie, jeśli wiesz, gdzie jej szukać! W tym artykule poznasz miejsce, w którym kultura nabiera innego wymiaru.

Gran Teatre del Liceu to jeden z kilku najważniejszych symboli Barcelony. Ten piękny teatr operowy został otwarty w 1847 roku i pod kątem akustycznym już wtedy zaliczany był do jednego z najlepszych tego typu miejsc w Europie, a nawet na świecie. Co ważne, budynek teatru został zbudowany ze środków prywatnych sponsorów zgromadzonych w Stowarzyszeniu na rzecz Teatru Liceu.

Prywatna inicjatywa przyniosła oczekiwane żniwa: Gran Teatre del Liceu do dziś jest ważnym punktem na kulturalnej mapie Barcelony, a poprzez dziesiątki lat istnienia teatr stał się milczącym świadkiem licznych przemian i zwrotów w historii XIX i XX wieku. To właśnie tu historia ma szansę spotkać się ze sztuką, a my do dziś możemy słuchać wyjątkowej opowieści, którą od ponad 170 lat snuje barceloński teatr.

Warto jednak wiedzieć, że z tamtego, historycznego gmachu Teatre del Liceu do dziś zachowała się jedynie fasada, hala główna i fragment foyer. Pozostałe części teatru zostały bezpowrotnie zniszczone: pożar strawił budynek w 1861 roku. W drugim pożarze, w roku 1994, zniszczeniom uległy kolejne fragmenty budynku. Mimo to Liceu wciąż zachwyca i przyciąga do siebie nie tylko turystów, ale i melomanów z całego świata.

Zwiedzanie Gran Teatre del Liceu

Tak jak spektakle operowe w Gran Teatre del Liceu są prawdziwą ucztą dla ucha, tak zwiedzanie tego przybytku kultury pozwala nasycić oczy pięknymi widokami. Przekonamy się o tym już na wejściu, bo wrażenie robi tu nawet korytarz prowadzący do kluczowych części opery.

To, co zachwyca najbardziej, to wysoka na 20 metrów główna sala Liceu. Znajdują się tu miejsca dla blisko 2300 widzów! Część z miejscówek znajduje się także na pięciopoziomowym balkonie. Inna ciekawa część Gran Teatre del Liceu to Sala lustrzana (hiszp. Salón de los espejos). Chyba nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiem, że pomieszczenie to jest pełne luster?

Gran Teatre del Liceu to teatr, który przyciąga nie tylko muzyką i przedstawieniami, ale i wyjątkową architekturą
Gran Teatre del Liceu to teatr, który przyciąga nie tylko muzyką i przedstawieniami, ale i wyjątkową, zabytkową architekturą

Oprócz nich operę uświetniają także obrazy autorstwa Josepa Mestresa Cabanesa (kopie oryginalnych dzieł Joseba Mirabenta, które spłonęły w pożarze). Aby je zobaczyć, musisz jednak zadrzeć głowę w górę, ponieważ znajdują się one nie na ścianach, a na suficie tego pomieszczenia.

WARTO WIEDZIEĆ: Odwiedzając Gran Teatre del Liceu, warto zajrzeć także na taras widokowy. Nie widać z niego co prawda tak pięknej panoramy Barcelony jak ze wzgórza Montjuïc czy Tibidabo, ale mimo wszystko pozwala spojrzeć na fragment tego miasta z nieco innej perspektywy.

Informacje praktyczne

Gran Teatr del Liceu na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY