Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiCiekawe miejsca w HiszpaniiKochankowie z Teruel i ich niezwykłe Mauzoleum

Kochankowie z Teruel i ich niezwykłe Mauzoleum

Wzruszająca historia kochanków z Teruel pokazuje potęgę prawdziwej miłości, która wznosi się ponad wszystko.

Mauzoleum Kochanków w Teruel (hiszp. Mausoleo de los Amantes de Teruel) jest jedną z najbardziej fascynujących atrakcji turystycznych tego aragońskiego miasta we wschodniej Hiszpanii. Przybliża ono odwiedzającym tragiczną, XIII-wieczną historię, dzięki której Teruel kojarzone jest nie tylko z bajeczną architekturą w stylu mudéjar, ale również z miłością rodem z najwybitniejszych literackich dzieł.

WARTO WIEDZIEĆ: Teruel od Saragossy (stolicy Aragonii) dzieli około 170 kilometrów, od Madrytu – nieco ponad 300 kilometrów, a od Walencji – około 140 kilometrów.

Historia kochanków z Teruel

Isabel de Segura i Juan Diego de Marcilla byli w sobie szaleńczo zakochani. Na drodze ich szczęściu stanął ojciec dziewczyny, który uważał, że młodzieniec nie posiadał wystarczającego majątku, aby poślubić jego córkę. Chłopak musiał więc poprawić swoją pozycję społeczną i materialną. Zgodził się na warunek ojca Isabel, wyruszając na wojnę.

Po upływie 5 lat wrócił do Teruel, niestety o kilka godzin za późno, gdyż jego wybranka została wydana już za mąż za innego. Gdy nocą Juan Diego zakradł się do sypialni nowożeńców, obudził Isabel i poprosił o pocałunek. Chcąc dotrzymać przysięgi małżeńskiej dziewczyna odmówiła, w rezultacie czego zrozpaczony Juan Diego umarł z bólu odrzucenia.

Zbudziła ona małżonka ze snu i drżącym głosem wyznała prawdę, jak zginął Juan Diego. Mąż Isabel nie chcąc zostać oskarżonym o jego zabójstwo zaproponował przeniesienie ciała do domu ojca zmarłego. Potajemnie tak też zrobili. Następnego dnia odbył się pogrzeb mężczyzny lecz jego przebieg przyniósł niespodziewany zwrot akcji… Jaki?

Los amantes de Teruel, Hiszpania
Los amantes de Teruel, Hiszpania

W pobliskim kościele św. Piotra (hiszp. Iglesia de San Pedro) wystawiono trumnę. Przyszła tam pewna kobieta w żałobie. Była to oczywiście Isabel, która pragnęła złożyć na ustach ukochanego ostatni pocałunek. Po uczynieniu tego, jej serce nie wytrzymało i dokonała ona żywota. Rodzina zmarłego znalazła przy trumnie ciało dziewczyny, a po uzgodnieniu z mężem Isabel, kochanków z Teruel pochowano obok siebie.

Niezwykłe Mauzoleum Kochanków z Teruel

Mauzoleum Kochanków z Teruel zostało otwarte w 2005 roku, a za jego projekt odpowiada Alejandro Cañada. Znajduje się ono w budynku przyległym do kościoła św. Piotra w Teruel (hiszp. Iglesia de San Pedro). Wyróżnia się tam kilka sal wystawowych, których celem jest przybliżenie gościom tragicznej historii zakochanych z Teruel. Każdy z 4 sektorów koncentruje się na nieco innym aspekcie:

„Miłość w trudnych czasach” (hiszp. El Amor en tiempos difíciles) – prezentuje odwiedzającym kontekst historyczny. „Historia Kochanków” (hiszp. La Historia de los Amantes) – tu nazwa mówi sama za siebie. „Kochankowie, źródło inspiracji” (hiszp. Los Amantes, fuente de inspiración) – demonstruje, w jaki sposób historia oddziałuje na wyobraźnię artystów. „Spoczynek Kochanków” (hiszp. El Reposo de los Amantes) – to miejsce, gdzie obecnie znajdują się ciała Isabel i Juana Diego. Ich miejsce pochówku zdobią piękne posągi dwóch postaci trzymających się za ręce, których autorem jest Juan de Ávalos.

Obchody „Ślubów Isabel de Segura” w Teruel

Jeśli marzysz o udziale w prawdziwie spektakularnej rekonstrukcji historycznej, dalsza część tego artykułu może Cię zainteresować.

Kochankowie z Teruel do tej pory wzbudzają fascynację! Dlatego też każdego lutego na ulicach Teruel odbywają się tzw. „Bodas de Isabel” – śluby Isabel de Segura. W tym czasie historyczne centrum miasta (m.in. Plaza de la Catedral i Plaza del Torico) przenosi się w czasie do XIII wieku, kiedy miała miejsce tragiczna historia miłosna. Rekonstrukcja wydarzeń, które spotkały kochanków trwa 4 dni, a centralnym punktem jest przyjęcie weselne Isabel.

Mauzoleum Kochanków z Teruel to pomnik wzniesiony ku pamięci wyjątkowo silnej miłości, która łączyła Isabel de Segura i Juan Diego de Marcilla
Mauzoleum Kochanków z Teruel to pomnik wzniesiony ku pamięci wyjątkowo silnej miłości, która łączyła Isabel de Segura i Juan Diego de Marcilla

Podczas drugiego lub trzeciego tygodnia lutego miasto wypełniają dźwięki średniowiecznej muzyki, a także typowe dla tej epoki dekoracje weselne. Na ulicach spotkamy wówczas aktorów przebranych w typowe dla średniowiecza kostiumy – nie tylko najwyższych rangą dostojników, gości weselnych, pana młodego oraz Isabel de Segura, ale też prostych rzemieślników. Dołączają do nich mieszkańcy Teruel i turyści, świętujący uroczystość zaślubin młodej pary. Biorąc udział w tej niezwykłej rekonstrukcji historycznej, zobaczysz również tragiczny finał, który spotkał kochanków z Teruel, jako że uroczystość zamyka procesja żałobna oddająca cześć tym zakochanym.

WARTO WIEDZIEĆ: Rekonstrukcji towarzyszy narracja w języku hiszpańskim.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Mauzoleum Amantes najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: C. Matías Abad, 3, 44001 Teruel, Hiszpania
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-14:00 i 16:00-20:00.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Mauzoleum Amantes na mapie

Odkryj Aragonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Aragonia dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Fiesta Cipotegato, Mudejarowa Architektura Aragonii.

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY