Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiMuzea i galerie sztuki w HiszpaniiMuzeum Czekolady w Barcelonie - Najsłodsze miejsce na mapie Katalonii

Muzeum Czekolady w Barcelonie – Najsłodsze miejsce na mapie Katalonii

Czekolada oprócz tego, że jest wspaniałym deserem, naturalnym afrodyzjakiem i pokarmem poprawiającym humor, jest również sztuką!

Muzeum Czekolady w Barcelonie (kat. Museu de la Xocolata de Barcelona) to zdecydowanie najsłodsze muzeum w całej Katalonii, które kusi już w momencie zakupu wejściówki, która jest czekoladką. W środku zobaczycie Sagradę Familię z niej wykonaną, spróbujecie różnych jej rodzajów, a do tego dowiecie się, jak trafiła ona na kontynent europejski.

To jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w Barcelonie, a zarazem jedno z najmniejszych, ponieważ na jego zwiedzenie wystarcza około 30 minut. Jest to także stosunkowo młoda atrakcja, gdyż funkcjonuje od 2000 roku, a ufundowana została przez barcelońskich producentów słodyczy – Gremio de Pastelería de Barcelona. 

Początki czekolady w Barcelonie

Znajdujące się w budynku historycznego klasztoru muzeum nie bez powodu poświęcone jest właśnie czekoladzie. Odgrywała ona ogromną rolę w gospodarce i handlu Barcelony już w XV wieku, kiedy sprowadzono ją do Europy. Portowy charakter miasta pozwolił na jej eksport, dzięki czemu jej smak poznał cały kontynent.

W XVIII wieku “czarne złoto” jak wówczas je nazywano, było nierozłącznie kojarzone z wojskiem. Spowodowała to decyzja sztabu armii burbońskiej mówiąca, iż każdy żołnierz ma dostawać na śniadanie porcję pieczywa oraz 15 gramów czekolady. Ponadto stacjonując w barakach, mieli do niej nieograniczony dostęp.

CZY WIESZ ŻE: Pierwsza czekolada w Europie powstała w Kamiennym Klasztorze w Aragonii.

Nie tylko smakołyki

Chcecie poznać więcej ciekawostek? To idealnie, ponieważ tych w Muzeum Czekolady w Barcelonie zdecydowanie nie brakuje! Przede wszystkim poznacie niezwykłą historię kakao i to jak ogromne znaczenie miała sama czekolada dla cywilizacji Majów i Azteków. Zobaczycie, jak zmieniały się maszyny do produkcji czekoladowych smakołyków, a jeżeli będziecie mieli więcej czasu – możecie zapisać się na warsztaty tworzenia własnej czekolady!

Muzeum oferuje bogaty wachlarz zajęć dla każdej grupy wiekowej – dzieci, dorosłych i całych rodzin. Każda wystawa jest interaktywna, dzięki czemu można dużo łatwiej przyswoić cały proces, który przechodzi każde ziarenko kakaowca, by przeobrazić się w pyszną tabliczkę czekolady.

Moc czekoladowych atrakcji

Możliwości, jakimi dysponuje muzeum, zdecydowanie różnią się od innych podobnych sobie miejsc. Czekoladowy sklep czy kawiarenka to miejsca, do których warto zajrzeć, gdy samo zwiedzanie mamy już za sobą. Muzeum Czekolady w Barcelonie pozwala także na organizowanie w swoim wnętrzu urodzin dla dzieci, co dla maluchów może być niezapomnianą atrakcją. Muzeum jest także w pełni dostosowane dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Informacje praktyczne

  • Bilety do Muzeum Czekolady w Barcelonie najlepiej kupić wcześniej przez Internet. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od wtorku do soboty w godz. 10:00-19:00. W niedziele w godz. 10:00-15:00. W poniedziałki zamknięte.
  • Adres: C/ del Comerç, 36, 08003 Barcelona, Hiszpania
  • Kup bilety na GetYourGuide

Muzeum Czekolady na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY