Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiParki, rezerwaty i ogrody w HiszpaniiParc de la Ciutadella - Zielona enklawa w sercu Barcelony

Parc de la Ciutadella – Zielona enklawa w sercu Barcelony

Czy 17 ha terenów zielonych to wystarczający powód, żeby na chwilę odciąć się od wielkomiejskiego zgiełku stolicy Katalonii? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Parc de la Ciutadella to najstarszy park w Barcelonie, który pod koniec XIX wieku był jedyną zieloną strefą w mieście. Znajdziemy go w dystrykcie Ciutat Vella, niecały kilometr od Dzielnicy Gotyckiej.

Powodów, aby odwiedzić to miejsce jest kilka, o czym przekonasz się już na samym wstępie, przechodząc przez majestatyczny Łuk Triumfalny (kat. Arc de Triomf) i wkraczając na szeroki deptak przy Passeig de Lluís Companys. Spacer nim zajmie Ci około 5 minut.Parc de la Ciutadella to najstarszy park w Barcelonie, który pod koniec XIX wieku był jedyną zieloną strefą w mieście. Znajdziemy go w dystrykcie Ciutat Vella, niecały kilometr od Dzielnicy Gotyckiej. Powodów, aby odwiedzić to miejsce jest kilka, o czym przekonasz się już na samym wstępie, przechodząc przez majestatyczny Łuk Triumfalny (kat. Arc de Triomf) i wkraczając na szeroki deptak przy Passeig de Lluís Companys. Spacer nim zajmie Ci około 5 minut.

Zoo w Barcelonie

Przechadzka deptakiem to dopiero początek, bo prawdziwe atrakcje czekają Cię dopiero wewnątrz parku. Tą prawdopodobnie najważniejszą jest ogród zoologiczny. Wybudowany w 1892 roku posiada bogatą historię, a jego kolekcja zwierząt zaliczana jest do najważniejszych w Europie.

Zoo w Barcelonie
Zoo w Barcelonie

To tutaj przez kilkadziesiąt lat żył jedyny na świecie goryl albinos Copito de Nieve. Tutaj też przez 11 lat mieszkała orka Ulisses. Jeśli podróżujecie z dziećmi, to wizyta w zoo w Barcelonie będzie dla nich z całą pewnością wyjątkowym przeżyciem, które przy okazji niesie za sobą walor edukacyjny.

Muzeum Zoologii i Muzeum Geologii

Jeśli wizyta w zoo to za mało, czas wybrać się do Muzeum Zoologii, które mieści się w budynku Castell dels Dragones (tłum. Zamek Smoków). Wrażenie robi tu imponująca kolekcja zwierzęcych szkieletów, w skład której wchodzi także szkielet wieloryba. Uzupełnieniem tak dużej dawki wiedzy będzie także wizyta w Muzeum Geologii. Miejsce to docenią szczególnie miłośnicy nauk o Ziemi, ponieważ w kolekcji muzeum można podziwiać rozmaite okazy skał i minerałów pochodzących z Półwyspu Iberyjskiego.

Font de la Cascada

Inne emblematyczne miejsce w Parc de la Ciutadella to Fontanna Cascada z motywem Wenus zaprojektowana przez Josepa Fontsere i częściowo także przez Antonio Gaudiego, który był wówczas jego uczniem. Zainteresowanie budzi też znajdujące się tutaj niewielkie jeziorko. Cała ta przestrzeń jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców. Od czasu do czasu organizowane są tu także rozmaite wydarzenia kulturalne i jarmarki.

Palau del Parlament de Catalunya

Interesującym budynkiem jest również siedziba Parlamentu Katalońskiego. To właściwie jedyny budynek, który zachował się z czasów króla Filipa V, z którego rozkazu w miejscu obecnego dziś parku, stała kiedyś twierdza militarna (to wyjaśnia też nazwę parku, bo ciutadella to po katalońsku cytadela).

Informacje praktyczne o parku Ciutadella

Park Ciutadella na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY