Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiAlbarracín - Malownicze miasteczko w Aragonii

Albarracín – Malownicze miasteczko w Aragonii

Niektóre miejsca w Hiszpanii odwiedzamy ze względu na światowej klasy zabytki, inne z powodu bajecznych plaż, a jeszcze inne, bo są po prostu piękne! Miejsce, które poznasz w tym artykule zdecydowanie można zaliczyć do tej ostatniej kategorii.

Albarracín to niewielka miejscowość w regionie Aragonii. I choć znajdziemy tu kilka pięknych zabytków, to tak naprawdę to co zachwyca najbardziej to całokształt tutejszej starówki (Casco Antiguo). Urzekająca architektura (głównie średniowieczna), ciasne uliczki i spokojny klimat tego miejsca sprawiają, że łatwo się w nim zakochać. Dodatkową zaletą jest fakt, że Albarracín nie jest oblegane przez tłumy turystów, dzięki czemu całe miasto wydaje się bardziej autentyczne i niemal wyciągnięte z kart historii.

Co warto zobaczyć w Albarracín

Po obfitej uczcie dla oczu, idźmy o krok dalej i przyjrzyjmy się bliżej najbardziej emblematycznym miejscom w Albarracín.

Należą do nich bez wątpienia:

  • Zabytki sakralne, takie jak późnogotycka katedra Catedral del Salvador, pałac biskupi (Palacio Episcopal), w którym mieści się muzeum diecezjalne oraz najstarszy w mieście kościół Iglesia de Santa María (wybudowany ok. XII w.)
  • Zabytki z czasów dominacji muzułmańskiej: arabski zamek (Alcázar de Albarracín) oraz wieże Torre del Andador i Torre de doña Blanca
  • Casa de la Julianeta – jeden z najbardziej charakterystycznych domów w Albarracín będący doskonałym przykładem tego, jak architektura miasta wymuszała na budowniczych dopasowanie kształtu budowli do ciasnych uliczek tego miejsca.

ZOBACZ TAKŻE: Zorganizowane wycieczki z Walencji do Albarracín i Teruel >

Odwiedź też Teruel!

Teruel - Perła mudejarowej architektu
Teruel – Perła mudejarowej architektu

Zakładając, że odwiedzasz Albarracín samochodem (zobacz: Jak wynająć samochód w Hiszpanii), koniecznie odwiedź także Teruel. To stolica prowincji i miasto, które zachwyci Cię piękną mudejarową architekturą będącą połączeniem sztuki chrześcijańskiej i sztuki islamu. Samochodem z Albarracín do Teruel dojedziesz w zaledwie 35 minut.

Odkryj Aragonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Aragonia dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Fiesta Cipotegato, Mudejarowa Architektura Aragonii.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY