Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiTeruel - Perła mudejarowej architektury

Teruel – Perła mudejarowej architektury

Teruel to małe miasto w regionie Aragonii, które turyści chętnie odwiedzają z co najmniej kilku niebanalnych powodów. Tym pierwszym jest…

Miłość! Jeśli zapytasz Hiszpana o najbardziej romantyczne miejsca w jego kraju, to bardzo prawdopodobne, że Teruel znajdzie się na tej liście. Wszystko za sprawą znanej historii kochanków, których legenda stała się inspiracją dla wielu pisarzy.

O tym, że i w samym mieście jest ona wciąż żywa przekonasz się w połowie lutego. Obchodzone wtedy święto Bodas de Isabel de Segura upamiętnia słynnych kochanków z Teruel – Juana Diego Martínez de Marcilla oraz Isabel de Segura. Mieszkańcy przebierają się w średniowieczne stroje, organizowane są pokazy rycerskie, warsztaty, degustacje kulinarne oraz inscenizacje miłosnego poematu. Jeśli więc szukasz naprawdę oryginalnego pomysłu na Walentynki, to właśnie podałam Ci go na tacy :).

CIEKAWOSTKA: Zdaniem niektórych Legenda o Kochankach z Teruel była zainspirowała Szekspira do napisania „Romea i Julii”.

Mauzoleum Amantes

Historię słynnych średniowiecznych kochanków można też poznać, odwiedzając Mauzoleum Amantes. W otwartym w 2005 roku muzeum możemy odwiedzić sale wystawowe, które przybliżają temat miłości w czasach średniowiecza.

Los amantes de Teruel, Hiszpania
Los amantes de Teruel, Hiszpania

Odkryjemy kwestie związane z kulturą, polityką i kluczowymi wydarzeniami, które miały wpływ na relacje społeczne na początku XIII wieku. Ale to nie wszystko. Jak zasygnalizowałam we wstępie – to właśnie tutaj możemy poznać historię Amantes – słynnych kochanków i wydarzeń, które miały między nimi miejsce w 1217 roku. Dowiemy się także, jaki wpływ ta niezwykła historia miłosna miała na kolejne pokolenia.

Astroturystyka w Teruel

Pozostając w lekko romantycznym nastroju, przejdźmy do drugiej atrakcji, z której słynie cała prowincja Teruel. Mowa o astroturystyce – w tym regionie niezwykle popularnej ze względu na idealnie czyste niebo. To doskonałe miejsce do obserwacji gwiazd oraz ich fotografowania. Jeśli interesuje Cię to drugie, to pamiętaj o zabraniu ze sobą odpowiedniego obiektywu. Te najczęściej polecane to: Sigma Art 14 mm f/1.8 DG HSM, Samyang 14 mm f/2.8 IF ED UMC ASPHERICAL, Sigma Art 18-35 mm f/1.8 DC HSM, Canon EF 35 mm f/1.4L II USM oraz Sigma A 35 mm f/1.4 DG HSM.

Więcej informacji o stargazingu znajdziesz w artykule „Astroturystyka w Hiszpanii”.

Sztuka mudéjar

Jedną z największych atrakcji w Teruel jest także mudejarowa architektura. Była ona głównym powodem, dla którego w 1996 roku miejscowość ta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabytki, które warto zobaczyć to XIII-wieczne katedra Catedral de Santa María de Mediavilla i kościół glesia de San Pedro, jak również pochodzące z XIV wieku kościoły Iglesia de San Salvador i Iglesia de San Martín. W każdej z tych świątyń warto zwrócić szczególną uwagę na dzwonnice, które posiadają wiele wspólnych mudejarowych elementów architektonicznych.

Fasada katedry w Teruel z dzwonnicą po lewej.
Fasada katedry w Teruel z dzwonnicą po lewej.

Mudéjar to unikalny styl architektoniczny będący połączeniem sztuki islamu i sztuki chrześcijańskiej. Hiszpania, jako kraj, w którym obie te kultury przez wieki się przenikały, posiada wiele zabytków, w których możemy obserwować tę unikalną na skalę światową synergię. Ich prawdziwy wysyp znajdziemy na Szlaku Mudejarowej Architektury Aragonii, a jednym z miejsc, który wchodzi jego skład jest właśnie Teruel.

Ciekawe miejsca w okolicy Teruel

Jeśli podróżujesz samochodem (Zobacz: Jak wynająć samochód w Hiszpanii), to koniecznie odwiedź także kilka innych miejsc położonych w pobliżu Teruel, np.:

Albarracín - Malownicze miasteczko w Aragonii
Albarracín – Malownicze miasteczko w Aragonii
  • Albarracín – niewielkie miasto z przepiękną starówką!
  • Mora de Rubielos – miejscowość, której główną atrakcją jest średniowieczny zamek z XIV wieku.
  • Dinópolis – tematyczny park rozrywki poświęcony dinozaurom.

Odkryj Aragonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Aragonia dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Fiesta Cipotegato, Mudejarowa Architektura Aragonii.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY