Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiSanta Cruz de la Palma - Najpiękniejsza stolica Wysp Kanaryjskich

Santa Cruz de la Palma – Najpiękniejsza stolica Wysp Kanaryjskich

Piękna, kolonialna architektura, brukowane ulice, kolorowe domy z ukwieconymi oknami i balkonami, wąskie uliczki…

Tak, Santa Cruz de la Palma zdecydowanie przywodzi na myśl najbardziej romantyczne miejsca, które zazwyczaj możemy obserwować tylko w filmach. To jednak nie tylko urok miasta, ale także wszystko to co ma ono do zaoferowania sprawia, że stolica wyspy La Palma (pełna nazwa wyspy: San Miguel de la Palma) jest uważana, także przez samych Hiszpanów, za najładniejszą w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Co warto zobaczyć w Santa Cruz de la Palma?

Architektura miasta to mieszanka trzech stylów: renesansowego, barokowego i neoklasycystycznego. Na szczególną uwagę zasługuje Plac Hiszpański (Plaza de España), wokół którego znajdziemy szereg budynków wykonanych w dawnym stylu, a także urokliwy kościół Iglesia Matriz de El Salvador i budynek ratusza (Ayuntamiento). Nie zapomnij też odwiedzić alei Marítima, gdzie znajdują się tak bardzo charakterystyczne dla całego miasta – tradycyjnie wykonane balkony z drewna.

Kościół Iglesia Matriz de El Salvador w Santa Cruz de la Palma, Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania)
Kościół Iglesia Matriz de El Salvador w Santa Cruz de la Palma, Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania)

Museo Insular

Miłośników historii z pewnością ucieszy też fakt, że w Santa Cruz de La Palma znajduje się XVI-wieczne Muzeum Wyspiarskie (Museo Insular). W jego skład wchodzi też kilka innych muzeów: Muzeum Sztuk pięknych (Museo de Bellas Artes), Muzeum Etnograficzne (El Museo de Etnografía), Muzeum Historii Naturalnej (El Museo de Historia Natural) oraz wyspiarska Bibilioteka. A jeśli Twój głód sztuki będzie nadal niezaspokojony, udaj się do jednego z dwóch znajdujących się w mieście teatrów: Teatro Circo de Marte i Teatro Chico.

Fasady budynków w Santa Cruz de La Palma (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)
Fasady budynków w Santa Cruz de La Palma (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)

Real Santuario Insular de Nuestra Señora de las Nieves

W tym sanktuarium znajduje się święty wizerunek patronki wyspy La Palma (Nuestra Señora de las Nieves). Oprócz wartości religijnej, budowla ta ma też charakter historyczny. Jego powstanie datuje się na 1646 rok, a więc czasy pierwszych kolonizatorów.

Punkt widokowy Mirador de la Concepción

Aby wspiąć się na sam szczyt wulkanu Risco de la Concepción, można mieć różne motywacje. Ja posłużę się czystą estetyką, ponieważ jest to jedno z najlepszych miejsc, z których roztacza się panoramiczny widok na całe miasto. Jest też dobra wiadomość dla tych, którzy nie przepadają za pieszymi wycieczkami. Do punktu widokowego Mirador de la Concepción możesz udać się także jednym z kilku miejskich autobusów.

Replika statku Santa María należącego do Krzysztofa Kolumba, La Palma
Replika statku Santa María należącego do Krzysztofa Kolumba, La Palma

Place miejskie

  • Plaza de la Constitución – to miejsce powinno Cię szczególnie zainteresować, ponieważ oprócz ruchliwego ronda znajduje się też tutaj Biuro Informacji Turystycznej. Mieszkańcy mówią na nie potocznie Casa de Cristal (tłum. Szklany Dom), bo rzeczywiście ten niewielki budyneczek jest prawie w całości wykonany ze szkła.
  • Plaza de la Alameda – na tym placu znajduje się pomnik postawiony z okazji 400-lecia istnienia miasta, a także makieta statku Santa María, który należał do Krzysztofa Kolumba.
  • Plaza de España (Plac Hiszpański) – wokół tego placu zobaczymy szereg budynków wykonanych w dawnym stylu, a także urokliwy kościół Iglesia Matriz de El Salvador i budynek ratusza (Ayuntamiento).

Park Narodowy Caldera de Taburiente

Park Narodowy Caldera de Taburiente na wyspie La Palma
Park Narodowy Caldera de Taburiente na wyspie La Palma

Samochodem zaledwie pół godziny dzieli Cię od największej atrakcji naturalnej na La Palmie. Park Narodowy Caldera de Taburiente powstał w kraterze ogromnego wulkanu, którego średnica wynosi 8 km. Warto odwiedzić to miejsce, aby oderwać się na chwilę od zgiełku miasta, poznać lepiej kanaryjską przyrodę i na chwilę pobujać w obłokach. Na miejscu polecany jest punkt widokowy Mirador de la Cumbrecita, skąd roztacza się piękny widok na teren parku.

ZOBACZ TAKŻE: Parki Narodowe w Hiszpanii

Popularne fiesty – Informacje praktyczne

Nuda to coś, co mieszkańcy Santa Cruz de La Palma znają tylko w teorii. Choć wydawałoby się, że na tak niewielkim terenie (około 43 m2 powierzchni, czyli ponad 7 razy mniej niż Kraków), nie może dziać się zbyt wiele, to ten pochopny wniosek byłby w przypadku tego miasta bardzo niesprawiedliwy.

Jednym z najhuczniej obchodzonych wydarzeń jest oczywiście karnawał i towarzysząca mu fiesta Los Indianos. Podobnie jak w miastach kontynentalnej części Hiszpanii, także tutaj nie brakuje obchodów Semana Santa (Wielki Tydzień).

3 maja mieszkańcy Santa Cruz de La Palma świętują z kolei Las Fiestas de la Cruz. Wydarzenie to upamiętnia założenie miasta i jest szczególnie charakterystyczne ze względu na… krzyże (hiszp. „santa cruz” to po polsku „święty krzyż”). Znajdziemy je w różnych częściach miasta – na ulicach, placach, budynkach – jednak 3 maja wszystkie z nich są ozdobione kwiatami i innymi ornamentami wśród których nierzadko znaleźć można nawet biżuterię!

Playa de los Cancajos na wyspie La Palma
Playa de los Cancajos na wyspie La Palma

I choć wydawać by się mogło, że Las Fiestas de la Cruz to szczyt możliwości tego niewielkiego miasteczka, to nic bardziej mylnego! Jeszcze huczniej obchodzone są odbywające się co 5 lat Las Fiestas Lustrales de la Bajada de la Virgen de las Niebes (w skrócie: Fiestas Lustrales). Jest to święto patronki wyspy, które jednoczy wszystkie osoby urodzone na wyspie. Słowo „urodzone” jest o tyle istotne, że nie chodzi tylko o tych, którzy aktualnie zamieszkują La Palmę, ale także o tych, którzy emigrowali do innych części Hiszpanii lub świata, a tego dnia – wracają, by podkreślić swoją wyspiarską tożsamość. Podczas tego święta (a właściwie cyklu świąt) sztuka, spektakle i różnego rodzaju fiesty zalewają ulice Santa Cruz de La Palma, zmieniając miasto w ogromny plac festiwalowy.

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY