Santa Cruz de la Palma – najpiękniejsza stolica Wysp Kanaryjskich
5 (100%) 1 vote

Piękna, kolonialna architektura, brukowane ulice, kolorowe domy z ukwieconymi oknami i balkonami, wąskie uliczki…

Tak, Santa Cruz de la Palma zdecydowanie przywodzi na myśl najbardziej romantyczne miejsca, które zazwyczaj możemy obserwować tylko w filmach. To jednak nie tylko urok miasta, ale także wszystko to co ma ono do zaoferowania sprawia, że stolica wyspy La Palma jest uważana, także przez samych Hiszpanów, za najładniejszą w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Co warto zobaczyć w Santa Cruz de la Palma?

Santa Cruz de la Palma - stolica wyspy La Palma | Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Stare miasto La Palma – po prawej kościół Iglesia Matriz de El Salvador

Architektura miasta to mieszanka trzech stylów: renesansowego, barokowego i neoklasycystycznego. Na szczególną uwagę zasługuje Plac Hiszpański (Plaza de España), wokół którego znajdziemy szereg budynków wykonanych w dawnym stylu, a także urokliwy kościół Iglesia Matriz de El Salvador i budynek ratusza (Ayuntamiento). Nie zapomnij też odwiedzić alei Marítima, gdzie znajdują się tak bardzo charakterystyczne dla całego miasta – tradycyjnie wykonane balkony z drewna.

Miłośników historii z pewnością ucieszy też fakt, że w Santa Cruz de La Palma znajduje się XVI-wieczne Muzeum Wyspiarskie (Museo Insular). W jego skład wchodzi też kilka innych muzeów: Muzeum Sztuk pięknych (Museo de Bellas Artes), Muzeum Etnograficzne (El Museo de Etnografía), Muzeum Historii Naturalnej (El Museo de Historia Natural) oraz wyspiarska Bibilioteka. A jeśli Twój głód sztuki będzie nadal niezaspokojony, udaj się do jednego z dwóch znajdujących się w mieście teatrów: Teatro Circo de Marte i Teatro Chico.

Santa Cruz de la Palma - stolica wyspy La Palma | Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Fasady budynków w Santa Cruz de La Palma (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)

Bogactwo wydarzeń kulturalnych

Nuda to coś, co mieszkańcy Santa Cruz de La Palma znają tylko w teorii. Choć wydawałoby się, że na tak niewielkim terenie (około 43 m2 powierzchni, czyli ponad 7 razy mniej niż Kraków), nie może dziać się zbyt wiele, to ten pochopny wniosek byłby w przypadku tego miasta bardzo niesprawiedliwy.

Santa Cruz de la Palma - stolica wyspy La Palma | Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Podczas fiesty Los Indianos wszyscy ubrani są na biało, a w powietrzu unosi się talk, fot. Ayuntamiento de Santa Cruz de la Palma

Jednym z najhuczniej obchodzonych wydarzeń jest oczywiście karnawał i towarzysząca mu fiesta Los Indianos. Podobnie jak w miastach kontynentalnej części Hiszpanii, także tutaj nie brakuje obchodów Semana Santa (Wielki Tydzień).

3 maja mieszkańcy Santa Cruz de La Palma świętują z kolei Las Fiestas de la Cruz. Wydarzenie to upamiętnia założenie miasta i jest szczególnie charakterystyczne ze względu na… krzyże (hiszp. “santa cruz” to po polsku “święty krzyż”). Znajdziemy je w różnych częściach miasta – na ulicach, placach, budynkach – jednak 3 maja wszystkie z nich są ozdobione kwiatami i innymi ornamentami wśród których nierzadko znaleźć można nawet biżuterię!

I choć wydawać by się mogło, że Las Fiestas de la Cruz to szczyt możliwości tego niewielkiego miasteczka, to nic bardziej mylnego! Jeszcze huczniej obchodzone są odbywające się co 5 lat Las Fiestas Lustrales de la Bajada de la Virgen de las Niebes (w skrócie: Fiestas Lustrales). Jest to święto patronki wyspy, które jednoczy wszystkie osoby urodzone na wyspie. Słowo “urodzone” jest o tyle istotne, że nie chodzi tylko o tych, którzy aktualnie zamieszkują La Palmę, ale także o tych, którzy emigrowali do innych części Hiszpanii lub świata, a tego dnia – wracają, by podkreślić swoją wyspiarską tożsamość. Podczas tego święta (a właściwie cyklu świąt) sztuka, spektakle i różnego rodzaju fiesty zalewają ulice Santa Cruz de La Palma, zmieniając miasto w ogromny plac festiwalowy.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar