Strona głównaKultura HiszpaniiHiszpańskie święta i tradycjeKarnawał w Hiszpanii - Gdzie zobaczysz najciekawsze obchody?

Karnawał w Hiszpanii – Gdzie zobaczysz najciekawsze obchody?

Wyspy Kanaryjskie? Katalonia? A może Andaluzja? Zobacz, która część Hiszpanii potrafi bawić się najlepiej w karnawale (i nie tylko ;)).

Niezależnie od tego, w którym miejscu postanowisz się bawić, pamiętaj o jednym: karnawał w Hiszpanii jest tak kolorowy i różnorodny jak cały ten kraj. Nie ma tu miejsca na nudę, a jedyne czego potrzebujesz, aby się dobrze bawić to otwartość i dobry humor. A tego przecież w okresie karnawału nikomu z nas nie brakuje.

Karnawał na Teneryfie

Gdyby przeprowadzano plebiscyt na stolicę hiszpańskiego karnawału to Teneryfa z pewnością zajęłaby pierwsze miejsce! Największe obchody tego wydarzenia mają miejsce  w Santa Cruz. Pod kątem splendoru, parad, koncertów i nietuzinkowych strojów karnawał na Teneryfie uważa się za drugi (po Rio de Janeiro) najpopularniejszy karnawał na świecie. To prawdziwa eksplozja kolorów, muzyki i występów artystycznych, których temat przewodni co roku jest inny. Punktem kulminacyjnym karnawału w Santa Cruz de Tenerife jest Pogrzeb Sardynki. To zwyczaj, który przypomina polską tradycję topienia marzanny, a jego celem jest symboliczne pożegnanie zimy, poprzez spalenie gigantycznej papierowej sardynki w ogniach fajerwerków.

Daty i program tegorocznego karnawału na Teneryfie możesz sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej: www.carnavaldetenerife.com

Karnawał na Gran Canarii

Równie imponujący pod kątem obchodów jest karnawał na Gran Canarii. Główna parada (hiszp. cabalgata) przechodzi trasą o długości 6 km i co roku bierze w niej udział ponad 200 000 osób! Karnawał w Las Palmas obfituje też w szereg innych wydarzeń. Wśród nich dwa wyróżniają się szczególnie. Pierwsze to Gala Królowej (Gala de la Reina), podczas której wybierana jest królowa karnawału. Drugie kluczowe wydarzenie to Gala Drag Queen organizowana od 1998 roku, której celem, jak sama nazwa wskazuje, jest wyłonienie najlepszej Drag Queen.

Karnawał na La Palmie

Kolejna kanaryjska wyspa, na której czekają Cie niesamowite obchody karnawału to La Palma! Odbywająca się tutaj fiesta Los Indianos całkowicie zmienia oblicze stolicy. A wszystko za sprawą talku. Ten biały proszek to główny bohater obchodów karnawałowych na La Palmie, którego ilość w tym czasie liczona jest w tonach!

Ale talk to tylko rekwizyt i pretekst do kilku innych karnawałowych zwyczajów, które w tym czasie rządzą w Santa Cruz de la Palma. Jeśli masz zamiar wziąć udział w zabawie musisz pamiętać jeszcze o stroju. Karnawałowy dress code to w przypadku mężczyzn: biała koszula guayabera, białe spodnie, kapelusz panama oraz dodatki nawiązujące do kolonialnej historii wyspy. Wśród pań królują z kolei białe suknie, kapelusze i biżuteria.

Jeśli ciekawią Cię korzenie fiesty Los Indianos i to skąd wzięła się tradycja obrzucania talkiem oraz moda na nietuzinkowe, epokowe stroje, przeczytaj nasz artykuł „Los Indianos – hiszpańska fiesta z talkiem w roli głównej”

Karnawał w Kadyksie

Kolorowe przebrania i parady charakterystyczne są dla karnawału organizowanego w różnych częściach Hiszpanii. Ale w Kadyksie to wszystko podszyte jest jeszcze czarnym humorem! W trakcie odbywającego się tutaj karnawału odgrywane są rozmaite komedie, satyry i scenki rodzajowe, które w humorystyczny sposób odnoszą się do codzienności oraz do aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych.

Karnawał w Sitges

Jedne z najciekawszych imprez w regionie Katalonii czekają nas w niewielkim miasteczku Sitges. Na stałe mieszka tu około 30 tys. osób, jednak w okresie karnawału miejscowość odwiedzana jest przez ponad ćwierć miliona turystów! Sitges jest uwielbiane przez społeczność LGBT, stąd i sam karnawał nie może być nudny. W tętniących muzyką ulicznych paradach bierze udział ponad 3000 tancerzy i dziesiątki kolorowych platform. Jednym z najciekawszych karnawałowych wydarzeń jest z kolei wyścig łóżek. Na czym polega? Przede wszystkim na dużej kreatywności, dystansie do siebie i poczuciu humoru.

Karnawał w innych miastach

Widowiskowe obchody karnawału czekają nas także w wielu innych miastach w Hiszpanii. W Tarragonie ponad 5000 dorosłych i dzieci bierze udział w kolorowej paradzie, która przechodzi ulicami miasta. W Badajoz w regionie Estremadury oprócz ulicznych pochodów organizowany jest także konkurs na najlepsze przebranie. Niewielkie miasteczko Bielsa w regionie Aragonii słynie z kolei z jednych z najstarszych obchodów karnawału, które nawiązuje do pogańskich wierzeń i mitycznych postaci.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY