Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiKadyks – 10 Atrakcji, z których słynie najstarsze miasto Europy Zachodniej

Kadyks – 10 Atrakcji, z których słynie najstarsze miasto Europy Zachodniej

Ma ponad 3000 lat, jest miejscem narodzin pieśni flamenco, spisano tutaj pierwszą hiszpańską konstytucję, a dziś jest to najbardziej uśmiechnięta miejscowość w Hiszpanii.

Kadyks (hiszp. Cádiz) to nie tylko najstarsze miasto w Hiszpanii, ale także najstarsze miasto Europy Zachodniej. Fenicjanie przybyli tutaj ponad 3000 lat temu, nadając mu nazwę Gadir. To właśnie od tej nazwy wzięła się współczesna nazwa mieszkańców miasta – gaditanos. Oprócz długiej historii Kadyks może pochwalić się także doskonałą pogodą przez większą część roku, wspaniałą atmosferą, a przede wszystkim – wesołym usposobieniem mieszkańców.

Położenie zasadniczej części miasta jest dość nietypowe. Gdyby nie to, że z Półwyspem Iberyjskim łączą je zaledwie trzy drogi, można by powiedzieć, że jest to właściwie wyspa. Ta niezwykła lokalizacja (miasto położone jest między Oceanem Atlantyckim, a zatoką) sprawia, że już sam wjazd do Kadyksu robi spore wrażenie. Kilkukilometrowy most i rozciągający się po obu stronach ocean to widok, którego nie sposób zapomnieć.

CIEKAWOSTKA: Mimo że Kadyks jest stolicą prowincji o tej samej nazwie, to pod kątem liczby ludności nie jest największym miastem w tym rejonie. Jego zaludnienie wynosi niecałe 120 000 osób, podczas gdy w Jerez de la Frontera liczba ludności to prawie dwa razy tyle, bo ponad 210 000 osób.

Most Puente de la Constitución de 1812 (inaczej: Most La Pepa) łączy Kadyks z Puerto Real.
Most Puente de la Constitución de 1812 (inaczej: Most La Pepa) łączy Kadyks z Puerto Real.

Stare Miasto w Kadyksie

Aby dotrzeć na tutejszą starówkę (hiszp. Casco Histórico de Cádiz), przechodzimy przez bramę Puertas de la Tierra (tłum. Drzwi Ziemi). Kiedyś był to jedyny sposób, by dostać się do miasta z lądu. Najazdu od strony morza strzegły natomiast zamki Castillo de San Sebastián oraz Castillo de Santa Catalina.

Ciasne uliczki Kadyksu.
Kadyks (Andaluzja) to najstarsze miasto w Hiszpanii. Na zdjęciu: ciasne uliczki starego miasta.

W historycznej dzielnicy czekają na nas zabytki oraz setki wąskich uliczek, w których – szczególnie w okresie lata – nie brakuje tłumnie przechadzających się turystów. To właśnie w tej części Kadyksu znajdziemy najwięcej atrakcji turystycznych.

Katedra w Kadyksie

Charakterystyczna kopuła Catedral de Santa Cruz (Catedral de Cádiz)
Widok na katedrę Catedral de Cádiz i charakterystyczną kopułę Catedral de Santa Cruz, Kadyks (Andaluzja).

Miejscowi mówią na nią Katedra Nowa (Catedral Nueva). Wybudowano ją na początku XVIII wieku na ruinach dawnej katedry gotyckiej. Jej najbardziej charakterystyczną częścią jest kopuła – pokryta połyskującymi w słońcu, złotymi płytkami azulejos, przykuwa uwagę już z oddali. Oprócz kopuły, warto zwrócić uwagę także na inne elementy architektoniczne katedry. Są one bowiem mieszanką różnych stylów: od baroku, przez rokoko aż do stylu neoklasycystycznego.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli chodzi o zabytki sakralne, warto odwiedzić w Kadyksie nie tylko katedrę, ale także inne kościoły, takie jak: Iglesia del Oratorio de San Felipe Neri, Iglesia de San Juan de Dios, Iglesia de Santa Cruz, a także pochodzący z XVIII wieku kościół Oratorio de la Santa Cueva.

Wieża Tavira

To jedno z tych miejsc, które na pewno Cię zaskoczą. Bohaterem tej atrakcji turystycznej jest camera obscura, czyli pierwowzór aparatu fotograficznego. Ten prosty przyrząd optyczny pozwala na wyświetlanie określonego obrazu w czasie rzeczywistym. Jak to się ma do naszej Torre Tavira? Okazuje się, że całkiem ciekawie, ponieważ w trakcie takiego seansu, możemy pobawić się w Wielkiego Brata i na żywo podglądać z bliska przechadzających się ulicami mieszkańców Kadyksu, ich domy, balkony i wszystko inne co akurat dzieje się w okolicy.

Wieża Tavira to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w mieście Kadyks.
Wieża Tavira to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w mieście Kadyks.

Ponieważ zainteresowanie Wieżą Tavira jest dość spore, a ilość osób biorących udział w pojedynczym seansie jest ograniczona, na zwiedzanie warto umówić się z wyprzedzeniem (np. na stronie GetYourGuide).

Teatr Rzymski w Kadyksie

Kadyks (Hiszpania) znany jest z odkrycie na jego terenach ruin z czasów rzymskich.
Kadyks (Hiszpania) znany jest z odkrycie na jego terenach ruin z czasów rzymskich (Teatro Romano de Cádiz).

To dość młody zabytek. Rzymskie ruiny teatru odkryto dopiero w 1980 r. podczas odbywających się w pobliżu prac archeologicznych. Teatr Rzymski w Kadyksie warto odwiedzić chociażby ze względu na fakt, że jest to jak dotąd najstarszy teatr odkryty na Półwyspie Iberyjskim i drugi najstarszy teatr w całym Cesarstwie Rzymskim.

Znajdujące się przy zabytku Centrum Interpretacji (wejście od ulicy Calle Mesón) pozwala przyjrzeć się z bliska różnym częściom rzymskiego teatru, takim jak scena czy orkiestra. Nie brakuje też paneli informacyjnych, prezentacji audiowizualnych i eksponatów odkrytych podczas wykopalisk.

Dzielnica Świętej Marii

Kadyks często bywa nazywany miastem, w którym zrodziło się flamenco.
Kadyks często bywa nazywany miastem, w którym zrodziło się flamenco.

To jedna z najstarszych dzielnic miasta, której powstanie datuje się na XV wiek. Jej nazwa pochodzi od dawnej kaplicy Świętej Marii, która w późniejszym czasie została przekształcona w konwent. Mówi się, że to właśnie w Barrio de Santa María narodziło się prawdziwe flamenco. Tutaj bowiem urodził się Enrique el Mellizo – ojciec pieśni flamenco (cante jondo).

Barrio de Santa María to także wymarzone miejsce na romantyczny spacer. Wąskie uliczki, niczym serpentyny oplatające każdy budynek, zwisające z balkonów kwiaty i unoszący się w powietrzu zapach hiszpańskiej kuchni tworzą atmosferę, której nie sposób szukać w innych częściach miasta. A skoro mowa o gastronomii, warto dodać, że te najbardziej polecane restauracje i bary znajdziesz przy ulicach Sopranic i Plocía.

Park Genovés

Kadyks to najstarsze miasto Europy. Na zdjęciu: Park Genovés (El Parque Genovés).
Kadyks to najstarsze miasto Europy. Na zdjęciu: Park Genovés (El Parque Genovés).

Jeśli wydawało Ci się, że tylko stolica Andaluzji może pochwalić się jednym z najpiękniejszych parków w tym regionie Hiszpanii (mam na myśli oczywiście Park Marii Luizy), to czas na małe zaskoczenie. Park Genovés w Kadyksie to idealne miejsce na chwilę relaksu i odpoczynek wśród pięknie przystrzyżonych drzew i krzewów. Rozsiane tu i ówdzie ławeczki pozwalają uciec na chwilę od zgiełku miasta i spędzić w spokoju czas na łonie natury.

Plaże w Kadyksie

Podczas wycieczki do Kadyksu, nie można zapomnieć o plażach. Na zdjęciu plaża Caleta.
Podczas wycieczki do Kadyksu, nie można zapomnieć o plażach. Na zdjęciu plaża Caleta.

Lubisz wypoczynek na plaży? Zatem czas poznać dwie popularne plaże w Kadyksie:

  • Playa de la Victoria – zdaniem wielu osób, to najlepsza plaża miejska w całej Europie! Na tak pozytywną opinię złożyły się na pewno niezwykle czysta woda oraz złocisty piasek. To co charakteryzuje Playa de la Victoria to także jej imponujące rozmiary. Chodzi nie tylko o długość plaży (około 3 km), ale także o jej szerokość, która podczas odpływu może sięgać nawet 200 metrów. Można więc powiedzieć, że plaża ta zajmuje większą część zachodniego wybrzeża.
  • Playa de La Caleta – tę plażę można ją łatwo rozpoznać, ponieważ to tutaj znajduje się Balneario – biały budynek wsparty na palach, w którym odbywają się sesje odnowy biologicznej, czyli SPA. Playa de la Caleta to także znakomite miejsce na romantyczny spacer (dowodem na to niech będą często odbywające się w tym miejscu sesje ślubne).

CIEKAWOSTKA: Czy wiesz, że w Kadyksie kręcono sceny do filmu o Agencie 007 – “Śmierć nadejdzie jutro”? Miasto odegrało wówczas rolę Hawany, a uwodzicielska Halle Berry właśnie przy plaży w Kadyksie spotyka głównego bohatera :).

Karnawał w Kadyksie

Mówi się, że Kadyks to miasto uśmiechu. Promuje się ono zresztą hasłem “Ciudad que sonríe” (tłum. “Miasto, które się uśmiecha”). Żeby się jednak śmiać, trzeba mieć ku temu powód, a tych w tym andaluzyjskim mieście nie brakuje. Pierwszy to karnawał.

To emblematyczne dla całego miasta wydarzenie nosi miano Wydarzenia Turystycznego o Charakterze Międzynarodowym. Karnawał w Kadyksie jest także jednym z najważniejszych w całej Hiszpanii, a jego korzenie sięgają aż XVII wieku. Charakterystycznym elementem karnawału jest jego kontrowersyjny charakter. Grupy przebierańców, a także dekoracje w ironiczny sposób komentują aktualne wydarzenia z kraju i ze świata.

Karnawał w Kadyksie jest jednym z najbardziej znanych w Hiszpanii.
Karnawał w Kadyksie (Carnaval de Cádiz) jest jednym z najbardziej znanych w Hiszpanii.

Początki karnawału w Kadyksie są dość nietypowe i mają związek z Włochami. W XVI wieku Kadyks był jednym z najważniejszych portów w hiszpańskim imperium, co powodowało, że przez miasto przechodziły liczne szlaki handlowe łączące je z innymi częściami świata, w tym między innymi z Wenecją. To właśnie stamtąd mieszkańcy Kadyksu zapożyczyli wiele tradycji, które ewoluując z czasem przekształciły się w huczną imprezę, jaką jest dziś karnawał w Kadyksie.

Kiedy warto odwiedzić Kadyks?

Ponieważ mówimy o mieście położonym na południu Hiszpanii, to jak się możecie spodziewać, lato jest tu niezwykle gorące. Jeśli nie jesteście fanami upałów, to znacznie bardziej polecam odwiedzić to miasto wiosną lub wczesną jesienią. Temperatury są wtedy nieco niższe, a sam Kadyks w żaden sposób nie traci na uroku.

Oprócz odpowiedniej pogody, jednym z powodów, dla których warto odwiedzić Kadyks są odbywające się tutaj fiesty. Poza wspomnianym karnawałem, miasto z przytupem celebruje także takie święta jak:

  • Pochód Trzech Króli (6 stycznia) – platformy z aktorami odgrywającymi role Trzech Króli rozsypują na swojej drodze tysiące kilogramów cukierków, które zbierane są przez dzieci.
  • Wielki Tydzień, czyli Semana Santa – podczas święta wszystkie ulice Starego Miasta bogate są w dekoracje i dzieła artystyczne przedstawiające sceny męki Jezusa.
  • Miesiąc Konstytucji (marzec) – przez cały marzec Kadyks świętuje rocznicę podpisania pierwszej konstytucji Hiszpanii (potocznie nazywanej “La Pepa”), która miała miejsce 19 marca 1812 r. Z tej okazji w mieście organizowane są liczne wydarzenia kulturalne.
  • Narodowy Festiwal Tańca (kwiecień) – celem konkursu jest promowanie tradycyjnego tańca Kadyksu, czyli tzw. las alegrías. Jest to jeden ze stylów flamenco, który odwołuje się do wesołego, zabawnego, a momentami nawet żartobliwego charakteru flamenco.
  • Feria de Libro (maj) – celem wydarzenia jest promowanie czytania wśród mieszkańców. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci, stąd wachlarz aktywności przewidziany dla uczestników jest bardzo duży. Obejmuje on zarówno konferencje, targi książek, przedstawienia, warsztaty, teatrzyki dla dzieci i wiele więcej.
  • Święto Juanillos (23 czerwca) – tematem przewodnim imprezy jest przywitanie lata. Mówi się, że ta najdłuższa noc w roku jest prawdziwie magiczna, stąd należy świętować ją nawet do samego rana. W trakcie fiesty palone są przygotowywane przez mieszkańców kukły (tzw. Juanillos), które w pewien sposób nawiązują zawsze do aktualnych wydarzeń w mieście.

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY