Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiParki, rezerwaty i ogrody w HiszpaniiPark Marii Luizy - Najbardziej zielone miejsce na mapie Sewilli

Park Marii Luizy – Najbardziej zielone miejsce na mapie Sewilli

Środek lata to ten czas, kiedy szukamy kawałka cienia i odrobiny wytchnienia od gorącej, miejskiej aglomeracji. W stolicy Andaluzji znalezienie takiego miejsca nie jest problemem.

Park Marii Luizy w Sewilli (Parque de María Luisa) to najbardziej zielone miejsce na mapie tego miasta. Unikatowy pod względem roślinności, ale również architektury – stanowi obowiązkowy przystanek na trasie wszystkich turystów przybywających do Sewilli.

Park o powierzchni 34 hektarów leży w większości na terenach dawnych ogrodów pałacowych San Telmo, w którym mieszkała księżna Maria Luiza. Pod koniec XIX wieku miejsce to zostało przekazane miastu i od tego momentu rozpoczęła się jego gruntowna przebudowa. Większość obecnych budowli na terenie parku zostało zaprojektowanych na potrzeby Wystawy Iberoamerykańskiej w 1929 roku. Za całościowy projekt parku odpowiadał natomiast znany, francuski architekt krajobrazu Jean-Claude Nicolas Forestier.

Zwiedzanie i spacer po Parku Marii Luizy

Park Marii Luizy możemy zwiedzać na kilka sposobów: pieszo, dorożką, na rowerze, segwayem lub nawet łódką. W zależności od wybranego środka lokomocji, nacieszymy oczy innym spojrzeniem na otaczające nas krajobrazy.

Charakterystycznymi elementami parku są tzw. glorietas, czyli altanki. Jedną z popularniejszych jest Glorieta de las Palomas, gdzie możemy karmić gołębie. Ptaki są tutaj oswojone do tego stopnia, że będą dosłownie jadły nam z ręki! Inne znane altanki to: Glorieta de Cervantes, Glorieta de Francisco Rodríguez Marín czy Glorieta de la Mesa Mural.

Azulejos są wszechobecne w Parku Marii Luisy w Sewilli
Azulejos są wszechobecne w Parku Marii Luisy w Sewilli

Park Marii Luizy to także bogactwo pomników i fontann, np. Fuente de los Leones (Fontanna Lwów), Fuente de las Ranas (Fontanna Żab), Fuentes de las Palomas (Fontanny Gołębi). Nie brakuje też oczywiście mnóstwa różnych gatunków roślin (m.in. palmy, drzewa pomarańczowe, sosny). Jednak to co przyciąga szczególnie to kilka najbardziej emblematycznych miejsc. Mam na myśli przede wszystkim Plac Hiszpański, a także pełne przepychu dawne pawilony wystawowe, które zostały przekształcone na muzea.

Plac Hiszpański (Plaza de España)

Plac Hiszpański (Plaza de España)
Plac Hiszpański (Plaza de España)

To najbardziej charakterystyczne miejsce w Parku Marii Luizy. Urzeka tu zarówno architektura (za projekt Placu Hiszpańskiego odpowiadał Aníbal González), jak i bogactwo symboliki i przedstawień historycznych. Przekonamy się o tym, oglądając kolorowe azulejos (charakterystyczne płytki ceramiczne) odwołujące się do dziejów Hiszpanii. Opływając Plaza de España łodzią zobaczymy je na czterech mostach, które symbolizują dawne hiszpańskie królestwa: Kastylii, Leónu, Aragonii i Nawarry. Przy Pałacu Hiszpańskim (Palacio Español) za pomocą azulejos przedstawiono z kolei 48 prowincji Hiszpanii.

Ciekawostką dla fanów „Gwiezdnych Wojen” będzie z kolei to, że właśnie na Plaza de España kręcono niektóre sceny do dwóch części tej serii („Mroczne widmo” i „Atak klonów”). To nie jedyna produkcja, która była realizowana w tym miejscu. Plac Hiszpański zobaczymy też w takich filmach jak „Lawrence z Arabii” czy „Dyktator”.

Plac Amerykański (Plaza de América)

Hiszpanie nazywają go czasem „parkiem gołębi”, ponieważ roi się tutaj od setek białych ptaków. Taki widok to jednak nie jedyny powód, dla którego warto zobaczyć to miejsce. To właśnie na Plaza de América znajdziemy wspomniane wcześniej dawne pawilony wystawowe:

Pawilon Mudejarowy (Pabellón Mudéjar)
Pawilon Mudejarowy (Pabellón Mudéjar)
  • Pawilon Mudejarowy (Pabellón Mudéjar) – tutaj mieści się Muzeum Sztuki Ludowej (Museo de Artes y Costumbres Populares), w którym możemy przekonać się, jak wyglądały dawne stroje ludowe, instrumenty muzyczne, obrazy, a także tradycje związane ze znanymi świętami w Sewilli, np. Semana Santa, czy Feria de Abril.
  • Pałac Renesansowy (Palacio de Renacimiento) – obecnie znajduje się tu Muzeum Archeologiczne (Museo Arqueológico), gdzie wśród ekspozycji znajdziemy między innymi przedmioty ze stanowiska archeologicznego w pobliskiej Itálice.
  • Pawilon Królewski (Pabellón Real) – podczas Wystawy Iberoamerykańskiej w 1929 roku przedstawiano tutaj dzieła sztuki z kolekcji królów Hiszpanii.
Park Marii Luisy wieczorem
Park Marii Luisy wieczorem

Park Marii Luizy – Informacje praktyczne

Park Marii Luizy na mapie

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY