Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiCiekawe miejsca w HiszpaniiPlaza de España - Najpiękniejszy plac w Sewilli

Plaza de España – Najpiękniejszy plac w Sewilli

Trudno szukać bardziej emblematycznego miejsca w Parku Marii Luizy niż to, które poznasz w tym artykule.

Plac Hiszpański w Sewilli (Plaza de España) zaprojektował znany architekt, Aníbal González. Przechadzając się po tym bogato zdobionym miejscu, zobaczymy inspiracje różnymi stylami architektonicznymi, np. neogotycka fasada Pałacu Hiszpańskiego (Palacio Español) czy nawiązujące do La Giraldy – narożne wieże. Budowa tych ostatnich budziła spore kontrowersje, ponieważ Akademia Sztuk Pięknych w Sewilli uważała, że mogą one stanowić turystyczną konkurencję dla wspomnianej La Giraldy. Mimo sporego sprzeciwu, wieże na szczęście udało się dobudować do końca.

Jedną z największych atrakcji turystycznych jest kanał ciągnący się wokół placu. To dzięki niemu możemy spojrzeć na Plaza de España z poziomu łódki, którą nabędziemy w znajdującej się tu wypożyczalni.

Jedną z największych atrakcji turystycznych jest kanał ciągnący się wokół placu. To dzięki niemu możemy spojrzeć na Plaza de España z poziomu łódki, którą nabędziemy w znajdującej się tu wypożyczalni. Ta nietypowa perspektywa pozwoli przyjrzeć się bliżej czterem uroczym mostkom, pod którymi przyjdzie nam przepływać. Każdy z nich wyłożony pięknymi płytkami azulejos symbolizuje jedno z dawnych królestw Hiszpanii: Aragonię, Kastylię, León i Nawarrę (szczerze mówiąc, ich analiza może być dla niektórych ciekawą lekcją historii.)

Plaza de España - Plac Hiszpański w Sewilli
Plaza de España – Plac Hiszpański w Sewilli

CIEKAWOSTKA: Za pomocą płytek azulejos ułożono też mapy wszystkich prowincji Hiszpanii. Znajdują się one u stóp Pałacu Hiszpańskiego (Palacio Español).

Plaza de España - Plac Hiszpański w Sewilli
Plaza de España – Plac Hiszpański w Sewilli

Plac Hiszpański w Sewilli – Filmy

Na koniec mała ciekawostka. Plaza de España był kilkukrotnie wykorzystywany jako tło filmowe w różnych produkcjach. Tą najbardziej znaną są „Gwiezdne Wojny”, a konkretnie części “Mroczne widmo” oraz “Atak klonów”. A wyglądało to tak:

To piękne miejsce zobaczymy także filmie „Lawrence z Arabii”:

A także w komedii „Dyktator”:

Zobacz inne filmy kręcone w Hiszpanii >

Plac Hiszpański w Sewilli – Informacje praktyczne

Plac Hiszpański na mapie


Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY