Júzcar – Prawdziwa Wioska Smerfów w Andaluzji
5 (100%) 1 vote

Hej Dzieci! Jeśli chcecie zobaczyć Smerfów świat do Júzcar dziś zapraszam Was. Witajcie w jedynej na świecie Wiosce Smerfów!

Júzcar to urocza wioska w Andaluzji położona około 22 km od Rondy i 113 km od Malagi. Przez wiele lat to maleńkie miasteczko było jednym z wielu Białych Miasteczek, które możemy odwiedzić w tym regionie Hiszpanii. Wszystko zmieniło się w 2011 roku, gdy w Júzcar rozlało się 4000 litrów niebieskiej farby! Ale zaraz, zaraz… Jak to ROZLAŁO SIĘ?

OK… zacznijmy od początku 🙂

Jedna z uliczek w Júzcar
Jedna z uliczek w Júzcar

Jest rok 2011. Sony España szuka pomysłu na promocję filmu „Smerfy 3D”. Pomysł pada na stworzenie autentycznej Wioski Smerfów, którą będą mogli także zwiedzać turyści. Budowa takiej byłaby kosztowna (nawet jak na Sony), stąd zdecydowano się na wykorzystanie istniejącej andaluzyjskiej wioski i przemalowanie jej domów z tradycyjnie białych na błękitne.

Júzcar sprawdza się w tej roli idealnie! Na niebiesko pomalowano nie tylko fasady domów, ale także kościół z XVI wieku, cmentarz i ratusz. Niektóre ściany budynków przedstawiają ulubione postacie z bajki. Nie brakuje też gigantycznych rzeźb Papy Smerfa czy Smerfetki.

WARTO WIEDZIEĆ: Smerfy to po hiszpańsku “Los Pitufos”, Smerfetka to “Pitufina”, Papa Smerf to “Papá Pitufo”, a Ważniak to “Pitufo Filósofo”.

Po zakończeniu promocji Sony przemaluje Júzcar na biało…

Tak przynajmniej stanowiła umowa, którą firma Sony zawarła z władzami miasteczka. Liczby jednak mówiły co innego. Wcześniej Júzcar było odwiedzane średnio przez około 9000 turystów rocznie. Po przemalowaniu wioski w ciągu zaledwie pół roku przeszło przez nią 90 000 turystów.

Rachunek był prosty: pozostanie Wioską Smerfów jest dla miasteczka i jego mieszkańców dużo bardziej opłacalne niż powrót do wyglądu jednej z wielu tradycyjnych wiosek Andaluzji. A patrząc na to, że od 2011 roku powstało tu wiele nowych restauracji, hosteli, stref parkingowych i innych budynków użyteczności publicznej, można śmiało powiedzieć że była to jedna z najlepszych decyzji, jakie kiedykolwiek podjęto w tym miejscu.

Zwiedzanie Júzcar

Jeśli i Ty chcesz zobaczyć, jak wygląda pierwsza na świecie prawdziwa Wioska Smerfów, to pamiętaj że podobny pomysł ma także kilkuset innych turystów, którzy codziennie odwiedzają to miasteczko (średnio 250 osób dziennie). Warto więc wykazać cierpliwość przy szukaniu parkingu lub zdecydować się na pozostawienie samochodu przy drodze dojazdowej.

W Júzcar są nawet smerfne schody ;)
W Júzcar są nawet smerfne schody 😉

Aby niczego nie przegapić, warto udać się na wstępie do informacji turystycznej. Otrzymacie tam mapę Júzcar z zaznaczonymi ciekawymi lokalizacjami.

Júzcar możesz odwiedzać tak jak chcesz albo na przykład Szlakiem Smerfnych Tapas (Ruta de la Pitu-Tapa). Obejmuje on wizytę w trzech lokalach:

  • kawiarnia El Rincón de Alicia
  • gospoda El Casarón
  • bar w hotelu El Bandolero

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar