Poznaj Filmy kręcone w Hiszpanii

Hiszpania to kraj zróżnicowanego krajobrazu i wielu wspaniałych scenerii, które inspirują reżyserów.

Dziś przedstawiamy wam kilka miejsc w tym kraju, które posłużyły za plan filmowy. Zobaczcie, który region jest wybierany najczęściej i sprawdźcie jakie miejsca na świecie „udawała” Hiszpania!

Barcelona

Mówiąc o filmach kręconych w Hiszpanii, zdecydowanie nie można zapomnieć o „Vicky Cristina Barcelona” w reżyserii Woody’ego Allena. Można nawet powiedzieć, że stolica Katalonii odgrywa w tym filmie tak samo ważną rolę jak Penélope Cruz, Scarlett Johansson czy Javier Bardem. Kto jeszcze jakimś cudem nie oglądał tego filmu koniecznie musi to nadrobić! Barcelona stanowiła także tło do takich filmów jak „Dyktator”, „Trzy metry nad niebem” i „Pachnidło”.

Sewilla

Chociaż najsłynniejsze miejsce, w którym kręcono „Gwiezdne Wojny” to Tunezja, warto wiedzieć, że w słynnej sadze można zobaczyć także Sewillę. Miasto służyło za plan filmowy w dwóch częściach serii: „Mroczne Widmo” i „Atak Klonów”. Gdzie dokładnie kręcono zdjęcia? Na Plaza de España. Plac „odgrywał rolę” miasta Theed na planecie Taboo. Sewillę upodobali sobie również twórcy „Gry o tron” – w serialu możemy zobaczyć między innymi Ogrody Alkazaru.

Kadyks

Z Sewilli przenosimy się do Kadyksu. W tym gorącym andaluzyjskim mieście kręcono sceny do jednej z części Jamesa Bonda – „Śmierć nadejdzie jutro”. W brytyjskiego Agenta 007 wcielił się Pierce Brosnan, zaś w jego partnerkę – Halle Berry. W filmie pojawiają się takie miejsca jak Playa de La Caleta, czy Castillo de San Sebastian. Co skłoniło twórców do wybrania takiej właśnie lokalizacji? Podobieństwo Kadyksu do Hawany, którą to miasto imituje w filmie.

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie słyną z bardzo zróżnicowanego, a zarazem ciekawego krajobrazu. Archipelag na Atlantyku nie umknął uwadze kilku reżyserów, którzy postanowili tu nakręcić swoje dzieła. Ridley Scott uznał, że krajobraz Fuerteventury jest idealny do nakręcenia „Exodus: Bogowie i królowie”. Sąsiednia wyspa Lanzarote z powodzeniem stanowiła zaś scenerię do klasyka science-fiction, czyli „Planety Małp”. Na Teneryfie kręcono natomiast takie filmy jak „Jason Bourne” czy „Szybcy i wściekli 6”.

Madryt

Stolica Hiszpanii często przewija się w filmach Pedro Almodóvara. W internecie można znaleźć nawet wiele propozycji wycieczek śladami reżysera po Madrycie, które stanowią zresztą ciekawą alternatywę dla tradycyjnego zwiedzania. Miasto posłużyło jako tło akcji między innymi w takich filmach Almodóvara jak „Czym sobie na to wszystko zasłużyłam?”, „Porozmawiaj z nią”, czy „Przerwane objęcia”.

Almería

Almería to zdecydowanie najczęściej wybierane filmowe tło akcji w Hiszpanii. Tamtejsza pustynia (największa w Europie) pojawiała się do tej pory w filmach kilkaset razy! Kręcono tam między innymi takie klasyki jak „Lawrence z Arabii”, „Dobry, Zły i Brzydki„, a także „Indiana Jones”, czy „Conan Barbarzyńca”. Dziś w okolicach słynnej pustyni znajduje się „Mini-Hollywood”, czyli Oasys Theme Park. Jest to prawdziwa atrakcja dla wszystkich miłośników Dzikiego Zachodu – goście mogą na żywo zobaczyć plan filmowy takich westernów jak wcześniej wspominany „Dobry, Zły i Brzydki” czy „Za kilka dolarów więcej”.

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY