Film „Przerwane objęcia” (2009)

5929
Obrazy motywacyjne Hispanico

Melodramat, psychologiczny thriller, czarna komedia… filmy Pedro Almodóvara nie są łatwe do zaszufladkowania. Nie inaczej jest i tym razem.

Przerwane objęcia (2009) Film | Hiszpańskie filmy Almodóvara // Hispanico.plPrzerwane objęcia to z pozoru banalny film… Główny bohater zakochuje się z wzajemnością w młodej, pięknej kobiecie o imieniu Lena (w tej roli Penélope Cruz). Na drodze do szczęścia tych dwojga stoi jednak sporo przeciwności losu, a jedną z nich jest chociażby narzeczony Leny – milioner, który jest w stanie posunąć się bardzo daleko, aby zatrzymać ją przy sobie. Jeszcze większej pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że wieczorami Lena bywa luksusową prostytutką… Ale to tylko niektóre z problemów, z jakim borykają się główni bohaterowie.

Przerwane objęcia jako spowiedź artystyczna

Przerwane objęcia to film uważany za najbardziej narcystyczne dzieło hiszpańskiego reżysera. Głównym bohaterem jest Mateo (Lluis Homar), którego utożsamia się z samym Almodóvarem. Obaj mają bowiem sporo wspólnego, zaczynając od zawodu reżysera i czymś co nazwalibyśmy twórczą wrażliwością, a kończąc na doborze postaci, które momentami wydają się jak wyrwane z poprzednich filmów Almodóvara.

Takich podobieństw możemy znaleźć znacznie więcej. Kręcony przez głównego bohatera film „Dziewczyny i walizki” to w rzeczywistości „Kobiety na skraju załamania nerwowego” – jeden z pierwszych filmów Almodóvara, po którym zaczął być coraz bardziej zauważalny wśród hiszpańskich i europejskich twórców. Również strój Mateo przypomina ubrania, które hiszpański reżyser nosił w latach 90.

Loty do Hiszpanii
 

Nie można też pominąć słów, które bohater wypowiada w ostatnich minutach filmu: „Mnie się już wszystko przydarzyło. Teraz mogę cieszyć się życiem”. Podobne słowa możemy wielokrotnie przeczytać w wywiadach udzielanych przez Almodóvara: „Już nie chcę spalić świata, nie sprzeciwiam się systemowi. Chcę tylko robić to, co kocham – filmy”.

Oglądając film Przerwane objęcia można odnieść wrażenie, że hiszpański reżyser stworzył go z potrzeby podzielenia się z widzami tym wszystkim, co towarzyszy mu w jego twórczości. Nieugiętość, pasja, a jednocześnie szereg rozterek i ogromny bagaż doświadczeń to motywy, które nieustannie przeplatają się z głównym wątkiem filmu.

Film „Przerwane objęcia” możesz kupić na DVD. Sprawdź ceny >

Zobacz także: