Film „Przerwane objęcia” (2009)

3448
Film „Przerwane objęcia” (2009)
5 (100%) 2 votes

Melodramat, psychologiczny thriller, czarna komedia… filmy Pedro Almodóvara nie są łatwe do zaszufladkowania. Nie inaczej jest i tym razem.

Przerwane objęcia (2009) Film | Hiszpańskie filmy Almodóvara // Hispanico.plPrzerwane objęcia to z pozoru banalny film… Główny bohater zakochuje się z wzajemnością w młodej, pięknej kobiecie o imieniu Lena (w tej roli Penélope Cruz). Na drodze do szczęścia tych dwojga stoi jednak sporo przeciwności losu, a jedną z nich jest chociażby narzeczony Leny – milioner, który jest w stanie posunąć się bardzo daleko, aby zatrzymać ją przy sobie. Jeszcze większej pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że wieczorami Lena bywa luksusową prostytutką… Ale to tylko niektóre z problemów, z jakim borykają się główni bohaterowie.

Przerwane objęcia jako spowiedź artystyczna

Przerwane objęcia to film uważany za najbardziej narcystyczne dzieło hiszpańskiego reżysera. Głównym bohaterem jest Mateo (Lluis Homar), którego utożsamia się z samym Almodóvarem. Obaj mają bowiem sporo wspólnego, zaczynając od zawodu reżysera i czymś co nazwalibyśmy twórczą wrażliwością, a kończąc na doborze postaci, które momentami wydają się jak wyrwane z poprzednich filmów Almodóvara.

Takich podobieństw możemy znaleźć znacznie więcej. Kręcony przez głównego bohatera film „Dziewczyny i walizki” to w rzeczywistości „Kobiety na skraju załamania nerwowego” – jeden z pierwszych filmów Almodóvara, po którym zaczął być coraz bardziej zauważalny wśród hiszpańskich i europejskich twórców. Również strój Mateo przypomina ubrania, które hiszpański reżyser nosił w latach 90.

Nie można też pominąć słów, które bohater wypowiada w ostatnich minutach filmu: „Mnie się już wszystko przydarzyło. Teraz mogę cieszyć się życiem”. Podobne słowa możemy wielokrotnie przeczytać w wywiadach udzielanych przez Almodóvara: „Już nie chcę spalić świata, nie sprzeciwiam się systemowi. Chcę tylko robić to, co kocham – filmy”.

Oglądając film Przerwane objęcia można odnieść wrażenie, że hiszpański reżyser stworzył go z potrzeby podzielenia się z widzami tym wszystkim, co towarzyszy mu w jego twórczości. Nieugiętość, pasja, a jednocześnie szereg rozterek i ogromny bagaż doświadczeń to motywy, które nieustannie przeplatają się z głównym wątkiem filmu.

Film „Przerwane objęcia” możesz kupić na DVD. Sprawdź ceny >

Zobacz także:

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar