Filmy Pedro Almodóvara

Hiszpańskie kino jest bardzo różnorodne. Wśród wielu twórców filmowych, tym najbardziej rozpoznawalnym nie tylko w Europie, ale i na całym świecie wciąż pozostaje Almodóvar.

Filmy Pedro Almodóvara mają to do siebie, że zawsze budzą kontrowersje. Kilkadziesiąt lat temu wszyscy oburzali się, widząc w obrazach tego reżysera prostytutki, osoby homo- i transseksualne, tematy kontrowersyjne (np. pedofilia). A dziś? Dziś każdy oburza się zwykle o to, że Almodóvar już nie zaskakuje.

Pytanie, na ile zaczynając swoją karierę ten reżyser rzeczywiście chciał szokować, a na ile chciał po prostu poruszać tematy dla niego ważne? Być może to ostatnie wcale się nie zmieniło, a zmienił się po prostu nasz sposób patrzenia na świat. To co kiedyś zaskakiwało, dziś jest normą, a filmy Pedro Almodóvara zawsze były takie same – zawsze mówiły o rzeczach ważnych bez względu na to, czy i jak bardzo budziło to niezadowolenie innych.

Jeśli chcesz zobaczyć, jakie produkcje ma swoim koncie hiszpański reżyser, to na liście poniżej znajdziesz wszystkie filmy Pedro Almodóvara podzielone na produkcje pełno- i krótkometrażowe.

Filmy Pedro Almodóvara – pełnometrażowe

To właśnie pełnometrażowe filmy, przyniosły Almodóvarowi największy rozgłos. Warto dodać, że w przypadku wielu z nich za produkcję odpowiadała wytwórnia El Deseo należąca do reżysera i jego brata. Wszystkie filmy Pedro Almodóvara poniżej:

Film Julieta (2016) | Hiszpańskie filmy Pedro Almodóvara // Hispanico.pl

„Julieta” (2016)

Tytułową bohaterkę poznajemy w dwóch etapach jej życia – w młodości i w średnim wieku. Co takiego stało się, że Julieta nie miała kontaktu ze swoją córką przez 12 lat? Dlaczego będzie próbowała ten kontakt nagle odzyskać? 

Przelotni Kochankowie (2016) Film | Hiszpańskie filmy Almodóvara // Hispanico.pl

„Przelotni kochankowie” (2013)

W trakcie lotu z Hiszpanii do Meksyku dochodzi do awarii samolotu, spowodowanej niedbalstwem jednego z pracowników lotniska. Usterka jest na tyle poważna, ża załoga samolotu liczy się z nadchodzącą nieubłaganie śmiercią.

Skóra w której żyję (2011) Film | Hiszpańskie filmy Almodóvara // Hispanico.pl

„Skóra w której żyję” (2011)

Skóra w której żyję to chłodny thriller psychologiczny, który jest adaptacją powieści Thierry’ego Jonquet, Tarantula. Przewodni wątek filmu ukazuje postać chirurga plastycznego Roberta Ledgarda, który próbuje stworzyć „skórę doskonałą”.

Filmy Pedro Almodóvara - Przerwane objęcia
Filmy Pedro Almodóvara – Przerwane objęcia

„Przerwane objęcia” (2009)

Lena jest partnerką pewnego milionera, który jest w niej zakochany bez pamięci. Chociaż mężczyzna jest gotów zrobić wszystko, by ją zatrzymać, kobieta po kryjomu romansuje z innym. W rolach głównych Penélope Cruz i Lluis Homar.

Filmy Pedro Almodóvara - Volver
Filmy Pedro Almodóvara – Volver

„Volver” (2006)

Film opowiada o losach kilku kobiet połączonych ze sobą więzami krwi. Bohaterkami są żona, córka, siostra, matka i ciotka. Kobiety borykają się ze swoimi codziennymi problemami, a dodatkowo spotyka je szereg tragedii. W roli głównej Penélope Cruz.

Filmy Pedro Almodóvara - Złe wychowanie
Filmy Pedro Almodóvara – Złe wychowanie

„Złe wychowanie” (2004)

Lata 60. Enrique i Ignacio uczęszczają razem do katolickiej szkoły. Różne wydarzenia zbliżają ich do siebie, budząc jednocześnie zachwyt i strach. Świadkiem tych wydarzeń jest dyrektor szkoły, który molestuje seksualnie jednego z chłopców.

Filmy Pedro Almodóvara - Porozmawiaj z nią
Filmy Pedro Almodóvara – Porozmawiaj z nią

„Porozmawiaj z nią” (2002)

Film nagrodzony Oskarem za najlepszy scenariusz. Osią są dwie historie dwóch par: pielęgniarza i baletnicy poszkodowanej w wypadku samochodowym oraz torreadorki i dziennikarza. W pewnym momencie wskutek tragedii losy obu mężczyzn łączą się.

Filmy Pedro Almodóvara - Wszystko o mojej matce
Filmy Pedro Almodóvara – Wszystko o mojej matce

„Wszystko o mojej matce” (1999)

Matka zabiera syna do teatru na spektakl „Tramwaj zwany pożądaniem”. Po zakończeniu widowiska dochodzi do tragedii. Zrozpaczona kobieta wyrusza do Barcelony na poszukiwania Loli – ojca chłopca. Co zastanie na miejscu?

Film Pedro Almodóvara - Drżące ciało // Hispanico.pl

„Drżące ciało” 1997

Gdy córka włoskiego konsula czeka na dostawcę narkotyków, okazuje się, że przybywa do niej trzech zupełnie innych mężczyzn – kochanek i dwóch policjantów. W wyniku strzelaniny, do której dochodzi, zmienia się życie kilku ludzi.

Filmy Pedro Almodóvara - Kwiat mego sekretu
Filmy Pedro Almodóvara – Kwiat mego sekretu

Kwiat mojego sekretu (1995)

Film opowiada o Leo, 40-letniej pisarce melodramatów, która sama nie może poradzić sobie ze swoim życiem. Zdradzający ją mąż, alkoholizm i inne problemy doprowadzają do nieudanej próby samobójczej. Bohaterka postanawia jednak rozliczyć się ze swoim życiem.

Filmy Pedro Almodóvara - Kika
Filmy Pedro Almodóvara – Kika

Kika (1993)

Tytułowa Kika to optymistycznie patrząca na świat charakteryzatorka będąca w związku z Ramonem, fotografem bielizny. Niezadowolona z relacji z partnerem, rozpoczyna potajemny romans z jego ojczymem. Kika napotyka też na swojej drodze Andreę, która jest dziennikarką i zarazem byłą dziewczyną jej chłopaka.

Film Pedro Almodóvara - Labirynt namiętności // Hispanico.pl

Wysokie obcasy (1991)

Ten elektryzujący film opowiada historię dwóch kobiet, Matilde Cano i Beatrix, które zmagają się z trudną relacją matki i córki. Matilde, która jest fabrykantką obuwia, staje przed dylematem, gdy jej mąż zostaje zamordowany przez ich własną córkę. Film porusza tematy związane z identyfikacją, tajemnicą, traumą i poszukiwaniem zrozumienia. Almodóvar zachwyca widza swoją niezwykłą wrażliwością i umiejętnością eksplorowania głębokich emocji.

Film Pedro Almodóvara - Labirynt namiętności // Hispanico.pl

Zwiąż mnie (1990)

To historia dwóch mężczyzn, Pablo i Antonio, którzy zostają uwikłani w namiętną relację. Film porusza tematy miłości, pożądania, seksualności i tęsknoty. Almodóvar eksploruje psychologiczne aspekty międzyludzkich relacji i pokazuje ich złożoność. „Zwiąż mnie” jest pełen intensywnych scen, emocji i niepokoju, które pokażą widzowi kontrowersyjny świat miłości i seksualności. To film dla tych, którzy szukają głębokich i niekonwencjonalnych doświadczeń kinowych.

Film Pedro Almodóvara - Labirynt namiętności // Hispanico.pl

Kobiety na skraju załamania nerwowego (1988)

Kiedy związek Ivana i Pepy dobiega końca, zrozpaczona i porzucona kobieta nie potrafi pogodzić się ze swoim życiem i depresją. Postanawia więc przygotować dla siebie zabójczą miksturę – mieszankę gazpacho i tabletek nasennych. Zbieg wydarzeń krzyżuje jednak jej plany.

Film Pedro Almodóvara - Labirynt namiętności // Hispanico.pl

Prawo pożądania (1987)

To opowieść o trzech głównych bohaterach – Pablo, Luce i Juanie, których losy splatają się w skomplikowany sposób. Pablo jest homoseksualnym reżyserem teatralnym, który zakochuje się w Juanie – młodym mężczyźnie, który prowadzi sklep z porcelaną. Jednak Juana jest również obiektem pożądania Luce, siostry Pabla. To prowadzi do spiralnego ciągu wydarzeń, pełnego pożądania, tajemnic i konsekwencji emocjonalnych.

Film Pedro Almodóvara - Labirynt namiętności // Hispanico.pl
Filmy Pedro Almodóvara – Matador

Matador (1986)

Głównym bohaterem jest były torreador. Diego przerwał swoją karierę w wyniku odniesionej rany i postanowił zostać nauczycielem młodych śmiałków pragnących walczyć z bykami. Pewnego dnia, jeden z jego uczniów przyznaje się do zgwałcenia kochanki matadora i popełnienia morderstw.

Film Pedro Almodóvara - Labirynt namiętności // Hispanico.pl

Czym sobie na to zasłużyłam (1984)

Film opowiada historię głównej bohaterki, Glorii, kobiety, która stara się pogodzić ze swoim pechowym losem i rozwiązać problemy swojej dysfunkcyjnej rodziny. Gloria jest żoną i matką, która musi radzić sobie z alkoholizmem męża, niewiernością córki i upadkiem moralnym swojego syna. Przez całe życie pragnie spełnienia, ale jest nieustannie bombardowana nieszczęściami i trudnościami. Jednak nie traci ducha i walczy o lepszą przyszłość dla siebie i swojej rodziny.

Film Pedro Almodóvara - Labirynt namiętności // Hispanico.pl

Pośród ciemności (1983)

Dreszczowiec psychologiczny, który opowiada historię młodej, pięknej, ale niepewnej siebie Angeli. Bohaterka jest skrytą i odsuniętą na bok osobą, która szuka swojego miejsca w świecie mody. Pewnego dnia spotyka bogatego klienta, który oferuje jej pracę i wyróżnienie w środowisku mody. Jednak Angela zaczyna podejrzewać, że klient może być niebezpieczny, a jej marzenia o karierze stają się coraz bardziej zagrożone.

Film Pedro Almodóvara - Labirynt namiętności // Hispanico.pl

Labirynt namiętności (1982)

To złożona opowieść o życiu czterech kobiet, które są ze sobą powiązane poprzez miłość, namiętność i tajemnice. W filmie spotykamy Raimundę, kolejarkę mieszkającą razem ze swoją córką Paulemą. Ich życie zostaje wywrócone do góry nogami, gdy Paula zabija swojego brutalnego ojczyma. W tym samym czasie Raimunda dowiaduje się o śmierci swojej matki, Irene.

Film Pedro Almodóvara - Pepi, Luci, Bom i inne dziewczyny z dzielnicy // Hispanico.pl

Pepi, Luci, Bom i inne dziewczyny z dzielnicy (1980)

To surrealistyczna i pełna humoru komedia, która opowiada historię trzech kobiet, Pepi, Luci i Bom, mieszkających w tej samej madryckiej dzielnicy. Pepi jest młodą dziewczyną, która zostaje zgwałcona przez pewnego policjanta. Postanawia się zemścić na nim w niekonwencjonalny sposób. Luci jest nudną i frustrującą instruktorką fitness, która żyje w toksycznym związku. Bom zaś jest seksualnie wyzwoloną artystką walczącą z konserwatywnym podejściem społeczeństwa.

Rżnij mnie, rżnij mnie, rżnij mnie Tim!

Rżnij mnie, rżnij mnie, rżnij mnie Tim! (1987)

Ten krótkometrażowy film opowiada historię młodego mężczyzny, Timoteo, który jest na granicy załamania nerwowego po tym, jak zostaje zdradzony przez swoją dziewczynę. W desperacji zwraca się do swojej terapeutki, która zaoferowała mu pomoc. Relacje między nimi szybko stają się bardziej intymne, co skłania Timoteo do podjęcia drastycznych działań. Film ukazuje skomplikowane emocje i relacje między ludźmi oraz ich psychologiczne mechanizmy obronne.

Filmy Pedro Almodóvara – krótkometrażowe

Krótkometrażowe filmy Pedro Almodóvara powstawały przede wszystkim na samym początku kariery tego reżysera. Szczególny ich rozwój można zobaczyć od roku 1975, czyli od upadku dyktatury w Hiszpanii, gdy młode, kontrowersyjne kino zaczynało coraz mocniej nabierać na wadze. Zobacz także: Pedro Almódovar – życie i twórczość nie tylko filmowa

La Concejala antropófaga2009
Salome (Salomé)1978
Seks przychodzi, seks odchodzi (Sexo va, sexo viene)1977
Muerte en la carretera1976
Sea caritativo1976
Blancor1975
El sueño, o la estrella1975
Homenaje1975
La Caida de Sodoma1975
Dwie dziwki lub historia miłości, która kończy się weselem (Dos putas, o historia de amor que termina en boda)1974
Film Político1974

Zobacz także:

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY