Strona głównaKultura HiszpaniiKino hiszpańskieFilm „Wszystko o mojej matce" (1999)

Film „Wszystko o mojej matce” (1999)

To kolejny obsypany nagrodami film Almodóvara, w którym reżyser skupia się na kwestiach fundamentalnych takich jak płeć, seksualność, miłość, rodzina i odpowiedzialność.

Wszystko o mojej matce uważany jest za kwintesencję stylu hiszpańskiego reżysera. Mówi się, że to typowy przykład tzw. almodramy – filmu z charakterystycznym dla Almodóvara kąśliwym poczuciem humoru, elementami melodramatu i kiczu.

Pytania jakie stawia twórca filmu są poważne. Odpowiedzi na nie już niekoniecznie. Umiejętne żonglowanie tożsamością psychoseksualną i łamanie tabu to u Almodóvara nic nowego. Bo kogo jeszcze dziwią wątki homo- czy transseksualne w filmach tego scenarzysty? Co innego, gdy w to wszystko wplątamy historię kilku teoretycznie niezwiązanych z sobą osób, przyprawimy garścią ironii, szczyptą dramatycznych zdarzeń i zaserwujemy w formie 100 minutowego obrazu. Wtedy wszystko przestaje być już tak oczywiste, a pytania na które wydawało się, że znamy odpowiedzi, zaczynamy postrzegać z całkiem innej perspektywy.

Taki właśnie jest film Wszystko o mojej matce. Zaskakuje. Śmieszy. Przeraża. Pozostawia widza z setką pytań i bez żadnej odpowiedzi. Nic dziwnego, że ta produkcja Almodóvara przyniosła mu ponad 55 nagród filmowych (w tym Oscar za Najlepszy film nieanglojęzyczny) i aż 37 innych nominacji!

Fabuła filmu

Manuela to 38-letnia pielęgniarka z Madrytu. Wychowuje samotnie syna, a w dniu jego siedemnastych urodzin zabiera go na spektakl Tramwaj zwany pożądaniem. Kobieta postanawia też opowiedzieć synowi historię jego ojca, którego Esteban nie miał okazji nigdy lepiej poznać. To niestety nigdy nie nastąpi, ponieważ tuż po spektaklu, chłopak ginie w wypadku samochodowym.

Po tej tragedii Manuela postanawia opuścić stolicę Hiszpanii i udać się do Barcelony. Tam oddaje się poszukiwaniom ojca Estebana, który po zmianie płci pracuje jako prostytutka. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej, która stoi przed Manuelą.

Ciekawostki o filmie Wszystko o mojej matce

  • Monolog wygłoszony w teatrze przez jedną z aktorek (Agrado) odnosi się do autentycznego wydarzenia. Analogiczną przemowę wygłosiła w argentyńskim teatrze Lola Membrives (gwiazda lat 30. i 40. ubiegłego wieku) podczas awarii elektrycznej, która uniemożliwiła wystawienie sztuki. Układ był prosty – aktorka postanowiła opowiedzieć widzom historię swojego życia w zamian za to, że pozostaną na sali.
  • Wszyscy pisarze wymienieni w filmie (Truman Capote, Tennessee Williams i Federico García Lorca) są homoseksualnej orientacji.
  • Bette Davis, Gena Rowlands i Romy Schneider to osoby, którym Almodóvar zadedykował film Wszystko o mojej matce.

Film „Wszystko o mojej matce” możesz kupić na DVD. Sprawdź ceny >

Zobacz także:
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY