Film „Volver” (2006)

Zakopane zwłoki, pojawiający się tu i ówdzie duch i znajoma z plantacją konopii w domu. Takie połączenie mógł unieść na swoich barkach tylko klasyk hiszpańskiego kina!

Filmy Pedro Almodóvara - Volver
Filmy Pedro Almodóvara – Volver

Volver to charakterystyczna dla Almodóvara komedia łącząca wątki obyczajowe, melodramatyczne oraz elementy czarnego humoru. Z takiej mieszanki musiało powstać niezwykłe dzieło i tak się stało w rzeczywistości.

Choć filmy Pedro Almodóvara często przesycone są wątkami seksualnymi, w przypadku Volver jest inaczej. Reżyser swoją uwagę skupił tym razem prawie wyłącznie na kobietach, ich problemach i sposobach radzenia sobie z nimi. Co więcej, świat bez mężczyzn w tej wizji Almodóvara wcale nie jest bardziej ubogi.

Główne bohaterki odkrywamy stopniowo w różnych sytuacjach, które im towarzyszą. Szybko przekonujemy się, że nie są to postacie jednowymiarowe, a ich życie jest pełne sekretów, z którymi jednak kobiety całkiem dobrze sobie radzą.

Oglądając film Volver stajemy się świadkami zgrabnie zatuszowanego zabójstwa i paranormalnych zjawisk (które jak się potem okazuje wcale nie są aż tak paranormalne). Nie zabraknie też tematów bardziej poważnych, takich jak śmiertelna choroba jednej z bohaterek. I być może byłby to kolejny poważny film lub przynajmniej thriller, gdyby nie poczucie humoru, którym reżyser posługuje się, by rozładować nawet najbardziej poważne sytuacje.

Nagrody filmowe

O wyjątkowości tego filmu może świadczyć też ilość nagród, jakie otrzymał. Wśród tych najbardziej prestiżowych warto wymienić:

  • 2 Złote Palmy w Cannes w kategoriach Najlepsza Aktorka i Najlepszy Scenariusz
  • 4 Europejskie Nagrody Filmowe
  • 5 nagród Goya w kategoriach Najlepszy Film, Najlepsza aktorka, Najlepszy reżyser, Najlepsza aktorka drugoplanowa i Najlepsza muzyka oryginalna
  • Czeski Lew w kategorii Najlepszy film zagraniczny
  • Nagroda Specjalna podczas MFF w San Sebastián
  • Nagroda National Board of Review w kategorii Najlepszy film zagraniczny

Film Volver otrzymał też 30 innych nominacji do nagród filmowych, w tym jedną nominację do Oscara w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa.

Volver – fabuła filmu

Rajmunda (Penélope Cruz) wraz z mężem i córką mieszkają w Madrycie. Jej siostra Sole (Lola Dueñas) prowadzi nielegalnie zakład fryzjerski. Codzienne życie bohaterów zostaje wywrócone do góry nogami wraz ze śmiercią ciotki. Wkrótce potem dochodzi do morderstwa, które Rajmunda postanawia za wszelką cenę ukryć. W międzyczasie pojawia się też wątek ducha zmarłej kilka lat wcześniej matki Rajmundy i Sole…

Choć ciężar sekretów i problemów, jakie spoczywają na barkach bohaterek wydaje się dość spory, to sam film nie przytłacza swoją formą. Ogląda się go całkiem lekko, przyjemnie, a czasem nawet z niekrytym uśmiechem na ustach!

Film „Volver” możesz kupić na DVD. Sprawdź ceny >

Zobacz także: Filmy kręcone w Hiszpanii

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY