Film „Julieta” (2016)

Fani Almodóvara przyzwyczajeni są do tego, że jego twórczość szokuje, bulwersuje i budzi skrajne emocje. Tym razem jedyne czym zaskakuje hiszpański reżyser to brak tego wszystkiego powyżej.

Film Julieta (2016) | Hiszpańskie filmy Pedro Almodóvara // Hispanico.pl

Film Julieta to melodramatyczny portret pogrążonej w depresji kobiety. Tytułową bohaterkę poznajemy w dwóch etapach jej życia. Po raz pierwszy widzimy ją jako dojrzałą kobietę (w tej roli Emma Suarez), która wraz ze swym partnerem Lorenzo (Dario Grandinetti znany między innymi z roli w filmie Porozmawiaj z nią) jest tuż przed przeprowadzką do Portugalii. Przypadkowe spotkanie z przyjaciółką jej córki, szybko jednak zmienia plany bohaterki.

Zamiast do Portugalii, Julieta wraca do domu, w którym niegdyś mieszkała ze swoją córką. Po 13 latach odkąd jej nie widziała, postanawia napisać do niej list… To właśnie z niego dowiadujemy się, co było przyczyną, dla której obie kobiety nie utrzymują z sobą kontaktu. Wtedy też poznajemy główną bohaterkę w czasach jej młodości (w tę rolę wcieliła się utalentowana Adriana Ugarte) i krok za krokiem odkrywamy wszystkie historie, wydarzenia i sekrety, które budują tak skomplikowany portret emocjonalny Juliety.

To jednak dopiero początek niezwykłego filmu obok którego nie sposób przejść obojętnie. Przemijanie, tęsknota, pamięć i permanentne poczucie utraty to słowa, które idealnie określają ten film Almodóvara.

Film Julieta jest inny

Od pozostałych filmów tego hiszpańskiego reżysera różni go prawie wszystko. „Prawie”, bo to czego mu nie zabrakło to kontrowersyjność. Tym razem przejawia się ona jednak nie tyle w fabule samego filmu, ile w tym, jak został on przyjęty przez widzów. Nie sposób znaleźć kogoś, kto mógłby powiedzieć, że jest to „film o niczym”. Przeciwnie. Julietę można albo pokochać albo całkowicie się na niej zawieźć. Zaraz, zaraz… tylko czy właśnie nie w ten sposób mówi się o wszystkich filmach Pedro Almodóvara? Decyzja należy do Ciebie.

Ciekawostki o filmie

  1. Film Julieta to ekranizacja trzech opowiadań Alice Munro – kanadyjskiej pisarki i laureatki literackiej Nagrody Nobla (2013).
  2. Julieta miała być pierwszym anglojęzycznym filmem reżysera. Ostatecznie Pedro Almodóvar zrezygnował jednak z tego pomysłu.
  3. Początkowo reżyser zakładał, że w rolę Juliety wcieli się Meryl Streep, prezentująca bohaterkę w różnych etapach życia. Finalnie jednak Almodóvar wybrał do tego dwie inne aktorki, które ukazują Julietę w młodości (Adriana Ugarte) i w dojrzałym wieku (Emma Suarez).

Film „Julieta” możesz kupić na DVD. Sprawdź ceny >

Zobacz także:
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY