Film „Złe wychowanie” (2004)

Bulwersuje. Porusza. Otwiera oczy. Bulwersuje. Porusza. Otwiera oczy. Bulwersuje. Porusza… I tak w kółko przez całe 105 minut.

Filmy Pedro Almodóvara - Złe wychowanie
Filmy Pedro Almodóvara – Złe wychowanie

Złe wychowanie to film, nad którym Pedro Almodóvar spędził prawie 10 lat. Sądząc po niektórych wypowiedziach reżysera można jednak przypuszczać, że do jego realizacji przygotowywał się całe życie. W dzieciństwie Almodóvar uczęszczał do szkoły katolickiej, a Złe wychowanie to jak sam powiedział jego ostateczne rozprawienie się z przeszłością. Ponieważ w wywiadach nic nie zostało konkretnie powiedziane, nie należy traktować tego filmu jako biografię artysty. Bardziej jako kolejne jego spojrzenie na problemy, które w jakiś sposób są lub były mu bliskie i na które scenarzysta chce zwrócić naszą uwagę.

Wiele osób uważa Złe wychowanie za jeden z najsmutniejszych obrazów reżysera. Nic dziwnego. Poruszana w nim tematyka molestowania seksualnego przez księży to wątek, który budzi kontrowersje, rodzi niepokój i zamyka usta. Ale Almodóvar nie boi się mówić i nazywać rzeczy po imieniu. Taki jest też jego film.

Fabuła filmu „Złe wychowanie”

Lata 60. Enrique i Ignacio to dwaj chłopcy uczęszczający do szkoły katolickiej. Przyjaźń, która ich łączy z czasem przeradza się we wzajemną fascynację erotyczną, która jeszcze bardziej zbliża chłopców ku sobie. Świadkiem ich dorastania jest między innymi ksiądz Manolo. On też dopuszcza się molestowania młodego Ignacio.

https://www.youtube.com/watch?v=XEKgGrwM9yY

Mija wiele lat. Mali chłopcy stają się mężczyznami i tracą z sobą kontakt. Enrique to uznany reżyser, który właśnie szuka pomysłu na nowy film. Do jego studia trafia Ángel, którego prawdziwe imię jak się szybko okazuje to Ignacio. Mężczyzna przynosi z sobą opowiadanie zatytułowane Wizyta. Przedstawia ono historię dorastania chłopców, a ksiądz Manolo jest jedną z postaci, która również została tam opisana. Enrique szybko wpada na pomysł, aby zekranizować opowiadanie przyjaciela. Ten ostatni z kolei zrobi wszystko, aby zagrać w nim główną rolę…

Ciekawostki o filmie

  • Film Złe wychowanie był pierwszym w historii filmem hiszpańskim, który otworzył 57. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes (2004).
  • Film zdobył łącznie 16 nagród filmowych i 39 nominacji w różnych kategoriach.
  • Odtwórca jednej z głównych ról, Gael García Bernal to Meksykanin. Aby zagrać w filmie Almodóvara musiał nauczyć się hiszpańskiego akcentu i opanować do perfekcji hiszpańską mowę ciała. Pomogły mu w tym między innymi lekcje flamenco.
  • Na samym początku filmu możemy zobaczyć plakat fikcyjnego filmu zatytułowanego La abuela fantasma. Jest to oryginalny tytuł innego filmu Almodóvara, który jednak ostatecznie został zmieniony na Volver.
  • Budżet filmu Złe wychowanie wynosił około 5 mln dolarów.

Film „Złe wychowanie” możesz kupić na DVD. Sprawdź ceny >

Zobacz także:
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY